Agregátor RSS

What cryptographic key generation needs is a good source of entropy

Security News - 29 min 1 sek zpět
… algorithms, we know, are not always correctly implemented …
Kategorie: Aktuality

What is SSL/TLS? (And why it’s time to upgrade to TLS 1.3)

Security News - 29 min 1 sek zpět
The TLS protocol encrypts internet traffic of all types, making secure internet communication (and therefore internet commerce) possible. Here are the basics of how it works and what comes next.
Kategorie: Aktuality

Skype users are finally getting end-to-end encryption

Security News - 29 min 1 sek zpět
The move was announced on Thursday by Open Whisper Systems, the software organization behind the open source Signal Protocol, which has been implemented by Microsoft to offer the feature.

The option, named Private Conversations, is currently being tested by Skype Insiders and has some temporary limitations.
Kategorie: Aktuality

Germany´s proposed anti-cryptography bill: backdoors and hack-backs

Security News - 29 min 1 sek zpět
This week, German authorities will introduce a law that will allow law enforcement agencies to order companies to insert back doors into their products to assist in law enforcement queries; the law is backed by Thomas de Maizière, Germany´s Interior Minister.

Viz také : Germany Preparing Backdoor Law.
Kategorie: Aktuality

F5 DROWNing, not waving, in crypto fail

Security News - 29 min 1 sek zpět
If you're an F5 BIG-IP sysadmin, get patching: there's a bug in the company's RSA implementation that can give an attacker access to encrypted messages.
Kategorie: Aktuality

Will quantum computing break the Internet?

Security News - 29 min 1 sek zpět
While the principles of quantum computing are certainly complex, at a high level, the risk from quantum computing can be understood fairly quickly. Unlike a digital computer bit, which can only be a zero or one, a quantum bit, or qubit, can be a zero, one, and everything in between – all at the same time. For those who are not quantum physicists, this can be mind-blowing, but the result is that a quantum computer can offer such a huge speed-up to solving certain problems, that some problems previously thought to be nearly impossible to solve may soon be solved.
Kategorie: Aktuality

Your Browser Could Be Mining Cryptocurrency For a Stranger

Security News - 29 min 1 sek zpět
There´s something new to add to your fun mental list of invisible internet dangers. Joining classic favorites like adware and spyware comes a new, tricky threat called “cryptojacking,” which secretly uses your laptop or mobile device to mine cryptocurrency when you visit an infected site.
Kategorie: Aktuality

EU: No encryption backdoors but, eh, let´s help each other crack that crypto, oui? Ja?

Security News - 29 min 1 sek zpět
The European Commission has proposed that member states help each other break into encrypted devices by sharing expertise around the bloc.

In an attempt to tackle the rise of citizens using encryption and its effects on solving crimes, the commission decided to sidestep the well-worn, and well-ridiculed, path of demanding decryption backdoors in the stuff we all use.

Instead, the plans set out in its antiterrorism measures on Wednesday take a more collegiate approach – by offering member states more support when they actually get their hands on an encrypted device.
Kategorie: Aktuality

Hacknite digitálny podpis Kaliňáka. Firma vypísala odmenu

Security News - 29 min 1 sek zpět
Odmenu 1337 eur v piatok vypísala IT firma Hacktrophy za odhalenie podrobností o elektronickom podpise ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Urobila tak po tom, keď sám minister verejne vyzval k „hacknutiu“ svojho občianskeho preukazu s čipom, ktorý podľa oznámenia vedcov z Brna obsahuje vážne bezpečnostné riziko.

Viz také:
Kategorie: Aktuality

KRACK WPA2 protocol Wi-Fi attack: How it works and who\'s at risk

Security News - 29 min 1 sek zpět
A vulnerability in the WPA2 protocol used in secured Wi-Fi networks allows hackers to force devices to install arbitrary encryption keys. Here are the details of how the attack works.
Kategorie: Aktuality

Amber Rudd: The little people don´t need encryption

Security News - 29 min 1 sek zpět
An idiot speaks…
Kategorie: Aktuality

Facebook COO Sheryl Sandberg: Crypto ban won´t help trap terrorists

Security News - 29 min 1 sek zpět
Facebook´s chief operating officer Sheryl Sandberg has reiterated the social network´s position that weakening the encryption of messaging apps isn´t going to give governments what they want. Governments and law enforcement agencies are increasingly going public with their frustration that encryption prevents them accessing electronic messages.
Kategorie: Aktuality

True random numbers are here — what that means for data centers

Security News - 29 min 1 sek zpět
The Entropy Engine can deliver 350 Mbps of true random numbers—enough to give a data center enough random data to dramatically improve all cryptographic processes

For many decades, the term “random numbers” meant “pseudo-random numbers” to anyone who thought much about the issue and understood that computers simply were not equipped to produce anything that was truly random.

Manufacturers did what they could, grabbing some signals from the likes of mouse movement, keyboard activity, system interrupts, and packet collisions just to get a modest sampling of random data to improve the security of their cryptographic processes.
v And the bad guys worked at breaking the encryption.
We used longer keys and better algorithms.

And the bad guys kept at it. And life went on.

But something recently changed all that.
Kategorie: Aktuality

Quantum of encryption

Security News - 29 min 1 sek zpět
With computing power increasing faster than ever before, it´s possible to crack previously secure encryption, and with the advent of quantum computing, that possibility gets ever closer. So now you must ask: Is your encryption good enough?
Kategorie: Aktuality

Alice and Bob: A History Of The World’s Most Famous Couple

Security News - 29 min 1 sek zpět
Alice and Bob are the world’s most famous cryptographic couple. Since their invention in 1978, they have at once been called “inseparable,” and have been the subject of numerous divorces, travels, and torments. In the ensuing years, other characters have joined their cryptographic family. There´s Eve, the passive and submissive eavesdropper, Mallory the malicious attacker, and Trent, trusted by all, just to name a few.
Kategorie: Aktuality

You get a lawsuit! And you get a lawsuit! And you! Now Apple sued over CPU security flaws

The Register - Anti-Virus - 44 min 42 sek zpět
iGiant up next in the Meltdown-Spectre-sueball-a-palooza

Add Apple to the list of companies facing a legal backlash in the US over the Spectre and Meltdown CPU security fiasco.…

Kategorie: Viry a Červi

Úrokové sazby hypoték rostou. Je lepší čekat, nebo využít toho, že ješte není tak zle?

Lupa.cz - články - 59 min 36 sek zpět
Hypotéky s úrokovou sazbou pod 2 % jsou pryč. Je nějaká šance, že by se situace opakovala? Nebo se vyplatí „vzít, co je“, než sazby stoupnou ještě více? Úrokové sazby pozvolna rostou. Zatímco historicky nejpříznivější sazby na konci roku 2016 činily v průměru 1,77 %, aktuálně si hypotéku můžete sjednat za úrokovou sazbu přibližně 2,80 %. Podívali jsme se, jak se bude situace vyvíjet do budoucna a jestli má smysl spíše počkat, až úrokové sazby klesnou a neunáhlit se, nebo naopak zareagovat ihned a využít šance, dokud ještě úrokové sazby nejsou příliš vysoké.
Kategorie: IT News

Jak vybrat podílový fond? Poradíme, kde hledat klady a zápory

Lupa.cz - články - 59 min 1 sek zpět
Rozebereme si výhody a nevýhody, které se pojí s investicemi do podílových fondů, a které je potřeba je mít na paměti před nákupem. Ukážeme si klady a zápory, na které je třeba dopředu myslet. Někdy je to tak, že jde o dvě strany jedné mince Platí to třeba v případě diverzifikace, která je „zdravá“, ale když se to s ní přežene, dochází k nechtěnému ředění investice. Před nákupem, než se pro konkrétní fond rozhodnete, je tak nutné tuto pomyslnou minci v ruce „obracet“ a najít takový fond, u kterého převažují ty správné strany.
Kategorie: IT News

Linux poběží lépe ve VirtualBoxu, přídavky pro hosta budou součástí jádra

ROOT.cz - 59 min 1 sek zpět
Linux spuštěný ve VirtualBoxu už nebude potřebovat integrační přídavky pro hosta. Počínaje jádrem 4.16 totiž už budou součástí jádra, takže po instalaci nebude potřeba nic doinstalovávat a integrace bude sama fungovat. VirtualBox je nástroj, který je velmi často využíván pro testování linuxových distribucí nebo pro provoz více různých systému najednou. S novými úpravami v linuxovém jádře to bude ještě jednodušší, protože už nebude potřeba doinstalovávat takzvané přídavky pro hosta (guest addons). Ty se totiž brzy stanou přímou součástí linuxového jádra.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Kryptománie umožnila zvláštní praktiku: vyměnit Radeon RX Vega 64 za Titan Xp CE

CD-R server - 59 min 50 sek zpět
Když je trh postavený vzhůru nohama, dokážou na tom zpravidla vydělat lidé s nekonvenčním způsobem myšlení. Tentokrát je situace příznivá pro ty, kteří si ještě za doporučenou cenu koupili Vegu.
Kategorie: IT News
Syndikovat obsah