Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 6 min 58 sek zpět

Na jaké finty a triky vás budou lákat finanční poradci?

8 hodin 36 min zpět
[4 minuty čtení] Jak poznat dobrého a špatného finančního poradce? Někdo hází všechny do jednoho pytle. Ti kvalitní a slušní ale stále existují a využít jejich služeb není žádná ostuda. Finanční poradci se z hlediska pověsti netěší zrovna dobrému jménu. Ačkoli i tuto práci lze bezpochyby vykonávat slušně, čestně a kvalitně, vždy se najde někdo, kdo bude chtít využít situace, sjedná si s vámi schůzku a bude vám nabízet produkty, které zaručeně využijete vy i celá vaše rodina. O tom, jak on využije velkou provizi, kterou za váš podpis nechtěné smlouvy získá, se nejspíše nezmíní.
Kategorie: IT News

Jak získat odstupné a kdy dostanete odškodné? Projděte si příklady z praxe

8 hodin 36 min zpět
[9 minut čtení] Pokud při změně zaměstnavatele jdete do horšího, můžete získat odstupné, i když dáte výpověď sami. Pokud rušíte pracovní poměr pro nevyplacení mzdy, nemáte nárok na odstupné, ale na dvouměsíční odškodnění. Lze ušetřit na odvodech? Většina zaměstnanců ví, že při propuštění z organizačních důvodů (pokud se ruší či přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část či probíhají změny za účelem zefektivnění práce, v jejichž důsledku se stanou nadbyteční) mají nárok na odstupné, jehož výše se odvíjí od délky práce pro zaměstnavatele. Jde o jednonásobek až trojnásobek průměrného výdělku, což je minimum. Čtěte podrobnosti: Tři platy jako odstupné až po dvou letech práce.
Kategorie: IT News

Čeho se bojí ČNB? Nechce, aby hlad po bydlení ohrozil banky

18 Červen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Od října budou hypotéky hůře dostupné. Banky budou muset přísněji poměřovat příjmy a případné dluhy svých klientů. Centrální banka reaguje na přehřátý realitní trh. Česká národní banka zpřísní od října pravidla pro hypoteční trh. Banky budou muset více hlídat příjmy uchazečů o hypotéku. Jejich dluhy nebudou smět nově být vyšší jak devítinásobek ročních čistých příjmů a na jejich měsíční splátku nebudou smět lidé vydávat více jak 45 procent měsíčních čistých příjmů.
Kategorie: IT News

Jak na prodej nemovitosti, když je zatížena hypotékou?

18 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Při koupi nemovitosti se čím dál tím více setkáváme s tím, že na listu vlastnictví najdeme zástavní právo nějaké banky, jelikož současný majitel si tuto nemovitost pořídil na hypotéku. Co s tím? Bude to problém? Máme to koupit? Obavy jsou možná na místě, ale zástavní právo jiné banky se dá vyřešit několika způsoby, a to ať budeme platit ze svých peněz, anebo budeme část kupní ceny financovat vlastní hypotékou.
Kategorie: IT News

Co bude investičním malérem roku 2018? Prý se nevyplatí investovat do ničeho

15 Červen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Chystáte se letos investovat našetřené peníze? Možná ještě počkejte. Podle některých odborníků jsou letos extrémně nevýhodné podmínky pro investování do čehokoli. Máte slušný příjem, stabilní zaměstnání a našetřené peníze jako rezervu na horší časy. Nyní jste ale v situaci, kdy jste našetřili další obnos peněz, pro který zrovna nemáte využití. Jako vhodná varianta se nabízejí investice, které vaše peníze mohou zhodnotit. Pak se ale nabízí otázka, jakou investici zvolit. Akcie? Dluhopisy? Nemovitosti, alternativní investice, nebo snad kryptoměny?
Kategorie: IT News

Musíte platit dluhy i v sobotu, v neděli nebo o svátcích? Kdy ztrácíte výhodu splátkového kalendáře?

15 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Připadne-li sjednaný termín úhrady dluhu na den pracovního klidu, kdy můžete zaplatit až v následující pracovní den? Kdy při prodlení ztrácíte výhodu splátek a musíte zaplatit všechno najednou? Nejvyšší soud ČR posuzoval spor věřitele a dlužníka o to, zda bylo, nebo nebylo zaplaceno včas. Bylo ujednáno, že měsíční splátka ve výši 3000 Kč je splatná vždy k patnáctému dni daného měsíce, a zrovna vyšel 15. den měsíce na neděli. Dlužník však do neděle nebo v neděli nezaplatil. Věřitel proto podal návrh na exekuci vůči dlužníkovi, protože s včasným nezaplacením jednotlivé splátky byla spojena i ztráta výhody placení ve splátkách.
Kategorie: IT News

Berou nám cizinci práci? Češi jsou smířlivější než dřív, i tak jsme spíše proti nim

14 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Firmy už v Česku nemají kde brát lidi, a tak stále více spoléhají na pomoc ze zahraničí. I když počet pracujících cizinců výrazně roste, Češi se na ně dívají méně negativně než ještě nedávno. Může za to rostoucí ekonomika. V Česku roste počet cizinců, kteří zde pracují, Češi se na ně ale dívají smířlivěji než v minulosti. I tak si 63 procent lidí myslí, že v Česku pracuje cizinců příliš, a polovina lidí souhlasí s tvrzením, že berou práci „našim“ lidem. Více jak polovina lidí (55 %) ale zároveň souhlasí i s tvrzením, že cizinci představují jediné řešení nedostatku pracovních sil v některých profesích. Ukazují to výsledky průzkumu ústavu STEM.
Kategorie: IT News

Zaměstnavateli nevyhovuje váš pracovní úvazek. Můžete dostat výpověď pro nadbytečnost?

14 Červen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Máte kratší pracovní úvazek, ale zaměstnavatel chce více vaší práce, nebo máte plný úvazek a zaměstnavatel potřebuje méně vaší práce: Kdy vás může propustit pro nadbytečnost? Rozlišujte kratší pracovní dobu a zkrácenou pracovní dobu, protože i zkrácená pracovní doba je vlastně prací na plný úvazek. Kratším pracovním úvazkem je třeba rozumět ve smyslu § 80 ZP kratší pracovní dobu, která může být pod rozsah stanovený v § 79 ZP (tedy základní rozsah) dohodnuta pouze individuální dohodou mezi konkrétním zaměstnavatelem a vámi.
Kategorie: IT News

Hypotéky už nebudou „pro každého“. Přitvrdí bonita a kontrola vašich závazků

13 Červen, 2018 - 00:00
[11 minut čtení] Nově budete muset při žádosti o hypotéku splňovat i dvě další kriteria. Česká národní banka tím preventivně reaguje na potenciální hrozby. Jak se ale v praxi tato omezení projeví? Uvolněné úvěrové standardy a přijímání vyšších rizik bankami ve spojitosti s poskytováním hypoték se České národní bance nelíbí už dlouho. Již před dvěma lety začala centrální banka strašit a doporučovat, že by banky měly poskytovat hypotéky za trochu jiných pravidel.
Kategorie: IT News

Víno, šperky nebo půda. Jaké jsou alternativní investice pro rozmnožení peněz?

13 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Většina z nás si jistě přeje rozmnožit svůj majetek. K tomu se nabízí například investice do fondů, akcií nebo dluhopisů. Můžete také investovat do zlata, obrazů nebo diamantů. Existují ovšem ještě zajímavější alternativní možnosti, které mohou přinést nejen zisk, ale také například umělecký prožitek. K velmi zajímavým alternativním investičním příležitostem zcela určitě patří víno, nebo lépe řečeno tzv. investiční víno. Podle názorů většiny odborníků je nejvhodnější jako investici nakupovat především francouzská vína z významné vinařské oblasti Bordeaux.
Kategorie: IT News

Kam uložit peníze? I s tím nejlepším spořicím účtem se znehodnocují

12 Červen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] I když spořicí účty na inflaci nestačí, stále je lepší získat od banky alespoň pár stokorun, než nechat peníze ležet na běžném účtu, kde se neúročí vůbec. Najděte si pro vás nejvýhodnější nabídku z našeho přehledu. Úrokové sazby na spořicích účtech zůstávají hluboko pod úrovní jednoho procenta. A to i přesto, že Česká národní banka už v minulých měsících zvedla své základní úrokové sazby, které mají vliv na cenu peněz v ekonomice.
Kategorie: IT News

Nejvýznamnější spory o vyhazov z práce, které rozťaly až vrcholné soudy

12 Červen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Co když jste si dohodli zkrácení zkušební doby, ale zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve standardní zkušební době? Přinášíme nejzajímavější spory, které rozhodly až vrcholné soudy. Spory související se skončením pracovního poměru, tedy spory o platnost nebo neplatnost jeho rozvázání a nároky z toho vyplývající, patří k nejčastějším sporům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Co nejzajímavějšího, nejvýznamnějšího vyřešil Nejvyšší soud ČR v loňském roce 2017? Na jaké otázky soudci autoritativně odpověděli?
Kategorie: IT News

Gabriela Pithartová, Hello bank! „Lidé si potřebují na banku sáhnout, i když je digitální“

11 Červen, 2018 - 00:00
[8 minut čtení] Digitální banka s pobočkami. Neobvyklé slovní spojení ukazuje, že bez poboček to (alespoň v Česku) zatím nejde. V rozhovoru s šéfkou marketingu Hello bank! jsme si povídali o tom, co banka pro klienty chystá, jaké hledá zákazníky, kdy nabídne své první bankomaty nebo o tom, co se stane s benefity u kreditních karet. Hello bank! otevírá pobočku v Ostravě. Chápu správně, že budete otevírat více poboček po České republice?
Kategorie: IT News

Máte právo vědět, který úředník o vás rozhoduje? Soud dal jasnou odpověď

11 Červen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Úřad odmítl při rozhodování o pokutě občanovi sdělit, který konkrétní úředník bude o jeho přestupku rozhodovat, napsal mu, ať se podívá na seznam úředníků. Jak rozhodli spor o neuplatněné námitce podjatosti úředníka soudci? Jistý pán byl uznán vinným ze spáchání přestupku proti pravidlům silničního provozu. Při řízení automobilu překročil nejvyšší dovolenou rychlost mimo obec nejméně o 41 km/hod., když mu byla silničním rychloměrem naměřena rychlost 135 km/hod., resp. po zohlednění odchylky měření ±3 % rychlost 131 km/hod. Dostal od městského-magistrátního úřadu pokutu ve výši 3000 Kč a zákaz činnosti spočívající v řízení všech motorových vozidel v délce jednoho měsíce.
Kategorie: IT News

Kde nakoupit chorvatské kuny na dovolenou? Do směnárny hned nechoďte

8 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Porovnali jsme kurzy kuny a eura v bankách a směnárnách, připočetli poplatky a výsledek je jasný. Jestli máte v dosahu Banku CREDITAS, zajděte pro kuny tam. Eura se vyplatí nakoupit na pumpách ONO. Začíná doba letních dovolených a na ni tradičně nejvíce Čechů vyráží do Chorvatska. Například loni jich tam podle údajů Českého statistického úřadu na delší cestu vyrazilo 850 tisíc. Na druhém a třetím místě pak loni skončila Itálie a Slovensko. Server Měšec.cz se proto podíval na to, kde se vyplatí koupit chorvatské kuny a také eura.
Kategorie: IT News

Praktický průvodce: Jak a kde koupit kryptoměny?

8 Červen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] V roce 2017 byla média plná zpráv o bezprecedentním zhodnocení kryptoměn a každému muselo být jasné, že se jedná o bublinu; přesto jsem se rozhodl také něco vsadit v tomto blockchainovém kasinu, což se ukázalo být složitější, než jsem si myslel. Mimořádně silná mediální masáž v roce 2017 mě přiměla k tomu, abych se i já začal blíže zajímat o kryptoměny. Na rozdíl od snílků, kteří si mysleli, že pomocí kryptoměn rychle a bezpracně zbohatnou, koupí si dům a přestanou chodit do práce, jsem ke kryptoměnám vždy přistupoval jako k sázce v Tipsportu.
Kategorie: IT News

Do Česka dorazily platební karty ze zlata. Do bankomatu je ale raději nedávejte

7 Červen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Zlatá karta, platinová karta, diamantová karta. Jsou to jen názvy karet a výjimečnost podtrhuje barva plastu. Jenže do Česka už dorazila platební karta, která je skutečně ze zlata a můžete ji používat k placení. Ale raději jen k placení. Zlatá platební karta měla držiteli přinést jistý pocit výjimečnosti. Jenže samotní vydavatelé karet postupně tyto brandy devalvovali tak, že mít nějakou zlatou platební kartu, platinovou kartu či nejvyšší kartu Mastercard Elite a Visa Infinite je jen otázkou splnění benevolentních podmínek, nebo zaplacení poplatků.
Kategorie: IT News

Zaměstnavatel neplatí? Nesmíte odejít předčasně a peníze můžete dostat i od státu

7 Červen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Jestliže vám zaměstnavatel dluží mzdu, můžete na hodinu zrušit pracovní poměr. Nedělejte to ale hned po nerealizované výplatě. Navíc máte nárok na dvě měsíční mzdy. Dlužné peníze vám může vyplatit i úřad práce. Pokud zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období jejich splatnosti, může zaměstnanec podle § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce zrušit pracovní poměr okamžitě, na hodinu. Ale tak úplně okamžité zrušení to rozhodně není.
Kategorie: IT News

EU rozdává jízdenky na léto. Za jakých podmínek mohou mladí procestovat zdarma Evropu?

6 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Evropská komise testuje projekt, který má mladým lidem umožnit poznat jejich kontinent a lépe pochopit evropskou identitu. Projekt DiscoverEU startuje s 15 tisíci jízdenkami a umožní bezplatné cestování až po dobu 30 dní. Přihlásit se můžete už za pár dní. Projděte si podmínky. Zhruba 15 tisíc jízdenek je určeno pro osmnáctileté obyvatele Evropské unie. Požádat o ni mohou všichni mladí lidé, kterým bude 1. července 18 let. Hlásit se tedy mohou lidé s datem narození od 2. července 1999 (včetně) do 1. července 2000 (včetně).
Kategorie: IT News

Přizpůsobivý jako Rotschild. Příběhy bank, které se ocitly ve víru politických událostí

6 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Banky a bankéři ovlivňují svými rozhodnutími ekonomiku každého státu a tím rovněž vykonávají jistý vliv na politiku. Některé politické události ovšem „semelou“ nebo ovlivní i banky a jejich činnost. S několika takovými případy vás v tomto článku seznámím. Po dobu téměř dvou set let byla Bank of England každou noc ochraňována takzvanou „Bankovní gardou“ neboli „Bankovními dobrovolníky“. Tato vojenská jednotka se stala známou také pod jménem Bank Piquet. Vyzbrojena byla armádními oddíly a jejími členy se příležitostně stali i příslušníci dělostřeleckých jednotek, královských námořníků nebo (při jediné příležitosti v červenci 1891) také bankovní dobrovolníci.
Kategorie: IT News