Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 4 min 13 sek zpět

Úrokové sazby hypoték rostou. Je lepší čekat, nebo využít toho, že ješte není tak zle?

1 hodina 4 min zpět
Hypotéky s úrokovou sazbou pod 2 % jsou pryč. Je nějaká šance, že by se situace opakovala? Nebo se vyplatí „vzít, co je“, než sazby stoupnou ještě více? Úrokové sazby pozvolna rostou. Zatímco historicky nejpříznivější sazby na konci roku 2016 činily v průměru 1,77 %, aktuálně si hypotéku můžete sjednat za úrokovou sazbu přibližně 2,80 %. Podívali jsme se, jak se bude situace vyvíjet do budoucna a jestli má smysl spíše počkat, až úrokové sazby klesnou a neunáhlit se, nebo naopak zareagovat ihned a využít šance, dokud ještě úrokové sazby nejsou příliš vysoké.
Kategorie: IT News

Jak vybrat podílový fond? Poradíme, kde hledat klady a zápory

1 hodina 4 min zpět
Rozebereme si výhody a nevýhody, které se pojí s investicemi do podílových fondů, a které je potřeba je mít na paměti před nákupem. Ukážeme si klady a zápory, na které je třeba dopředu myslet. Někdy je to tak, že jde o dvě strany jedné mince Platí to třeba v případě diverzifikace, která je „zdravá“, ale když se to s ní přežene, dochází k nechtěnému ředění investice. Před nákupem, než se pro konkrétní fond rozhodnete, je tak nutné tuto pomyslnou minci v ruce „obracet“ a najít takový fond, u kterého převažují ty správné strany.
Kategorie: IT News

Rodiče novorozeňat dostanou novou dávku. Otcovská bude i pro tatínky „vánočních“ dětí

18 Leden, 2018 - 00:00
Novou dávku pro rodiny čerstvě narozených dětí sice začne stát vyplácet až od února, nárok na ni mají ale i tatínci dětí, které se narodily na konci prosince a v lednu. Projděte si pravidla otcovské. Od začátku února dostanou otcové novorozeňat novou možnost volna za „státní peníze“. Takzvanou otcovskou dovolenou začne na celý jeden kalendářní týden poskytovat Česká správa sociálního zabezpečení a je určena pro období prvních šesti týdnů života dítěte.
Kategorie: IT News

Obdarovávali rodiče za života sourozence a vás ne? Žádejte započtení darů na jeho dědický podíl

18 Leden, 2018 - 00:00
Jako opomíjený dědic si prostřednictvím započtení darů a jiných finančních výhod a úlev na dědický podíl můžete zjednat majetkovou spravedlnost aspoň po smrti toho, kdo nadržoval někomu jinému. Započtení v dědickém právu má zohlednit při stanovení výše dědických podílů (tedy určení míry toho, co, resp. kolik toho kdo zdědí) to, co dědic (například váš sourozenec) za života zesnulého zůstavitele (například vašeho rodiče) od něho obdržel, zvláště v podobě darů, aby nedocházelo k nespravedlivému a nedůvodnému zvýhodňování tohoto dědice (sourozence) na úkor ostatních (například vás), kterým se ze strany zůstavitele za jeho života nedostalo ničeho.
Kategorie: IT News

Konec plastových karet. Ve vlacích Českých drah se prokážete i jen mobilem

17 Leden, 2018 - 00:00
Máte In Kartu? Nově ji nemusíte nosit s sebou. Pokud si založíte virtuální obraz karty, můžete při kontrole předložit mobilní telefon. A pokud kartu nemáte, můžete si vytvořit pouze tu virtuální. Kdo využívá České dráhy často, může se mu vyplatit zřídit si In Kartu, která nabízí 25–100 % slevu z jízdného podle zakoupené slevové varianty. In Karta zároveň slouží jako elektronická peněženka, identifikační průkaz a nosič elektronických jízdenek.
Kategorie: IT News

Vynechal manželku a prohrál soud. Když žalujete pronajímatele, musíte se bránit společně

17 Leden, 2018 - 00:00
I když jste s protějškem rozhádaní, musíte se pronajímateli bránit společně. Pokud toho nejste schopni, musíte toho druhého také zažalovat. Ukazuje to rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR. Pokud si manželé pronajímají byt a následně řeší spor kolem neplacení nájmu, musí žalobu podat společně, nebo v žalobě toho druhého zažalovat. Ukazuje to spor, který nedávno řešil Nejvyšší soud ČR.
Kategorie: IT News

Kolik loni vydělal váš penzijní fond? Většina nestačila ani na inflaci

16 Leden, 2018 - 00:00
Jen zhruba třetina penzijních fondů loni připsala zhodnocení, které bylo vyšší než inflace. Ty ostatní ji vyrovnají nebo překonají jen po započtení státního příspěvku. Většina penzijních fondů, ve kterých si na důchod se státním příspěvkem spoří zhruba 4,5 milionu lidí, loni nepřekonala svými výnosy inflaci. Jednak je to tím, že ceny loni výrazně zrychlily růst a inflace loni vyskočila na 2,5 procenta, dalším důvodem je, že úrokové sazby i výnosy z dluhopisů se v roce 2017 jen pomalu odrážely ze dna.
Kategorie: IT News

Máte v práci problém? Na co v zákoníku práce odpověď nenajdete

16 Leden, 2018 - 00:00
Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Ani co najdete na pochybných webech. Zákoník práce mohou závazně vyložit jen soudy. Poučte se ze sporů jiných, které soudy rozřešily. Právní předpisy nebývají vždy jasné a připouštějí různý výklad, právní úprava také nemusí pamatovat na všechny situace a otázky, které se v praxi mohou vyskytnout. Závazně a autoritativně právo vykládají a také dotvářejí (protože není pamatováno na všechny možné situace v praxi) soudy, především pak jejich vrcholné instance – Nejvyšší soud a Ústavní soud, při řešení sporných věcí. První přehled nejzajímavějších, pro praxi nejpřínosnějších rozhodnutí, výkladů a stanovisek v oblasti pracovněprávních vztahů za rok 2017 jsme přinesli v článcích:
Kategorie: IT News

Také vám ŠkoFIN jednostranně zvýšil splátky? Možná neměl na vybranou

15 Leden, 2018 - 00:00
Byl to nepěkný vánoční dárek. Pár dnů před Vánocemi 2017 přišel klientům Volkswagen Financial Services (původně ŠkoFIN) dopis s informací, že od ledna se výrazně zvyšuje splátka leasingu. Zdražuje totiž pojistné. A to výrazně. Vezmete si auto na leasing a poctivě jej splácíte. Znáte výši splátek, termíny, do kterých musíte zaplatit, aby se vám úvěr neprodražil o zbytečné poplatky a upomínky, atd.
Kategorie: IT News

Daňové formuláře 2018 ke stažení a daňová poradna

15 Leden, 2018 - 00:00
Daň z nemovitých věcí (nemovitostí), daň z příjmů fyzických osob, silniční daň, DPH, přehled příjmů a výdajů – všechno máme a další budou přibývat. Již dnes můžete stahovat formuláře. Potřebujete radu? Máme pro vás daňového poradce. Nadále vás server Měšec.cz bude v roce 2018 provázet daněmi. Pokud jste nedočkaví a chcete nebo musíte co nejdříve splnit své daňové povinnosti, nemusíte na nic čekat a můžete využít náš daňový servis.
Kategorie: IT News

Daň z nemovitých věcí 2018: termíny, návody, formuláře

12 Leden, 2018 - 00:00
Do konce ledna je třeba odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Poradíme vám, pro koho tato povinnost platí a co si máte pohlídat. Krátí se také termín pro žádost o snadnější platbu daně. Už během ledna musí podat daňové přiznání ti, kdo se loni nově stali vlastníkem nějaké nemovitosti. Oficiální termín pro odevzdání přiznání k dani z nemovitých věcí je do 31. ledna 2018. Přiznání musí podat i lidé, u nichž se změnily „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Typicky jde o kolaudaci stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu, změnu rozlohy pozemku nebo prodej jedné z několika vlastněných nemovitostí.
Kategorie: IT News

Jak se vyznat v podílových fondech?

12 Leden, 2018 - 00:00
Ukážeme si historii podílových fondů, číselné údaje, které s nimi souvisí, a také si popíšeme jejich obecné fungování pro konkrétní představu. Brzy pochopíte, jak podílové fondy fungují a jak s nimi investovat. Ve světě, kde je investování na finančních trzích důležitou součástí našeho penzijního plánování a případně také pro vytvoření úspor na studium vysoké školy našich dětí, se podílové fondy (kolektivní investování více podílníků pod profesionální správou) stávají všudypřítomné pro každého individuálního investora.
Kategorie: IT News

Česká pošta od února zdraží. Už nebude nejlevnější na trhu

11 Leden, 2018 - 00:00
Zdražení se dočká obyčejné psaní, doporučené psaní a další služby. V některých případech oproti původnímu ceníku ušetříte. Ale někdy se už může vyplatit poslat zboží přes konkurenci. Zdražování asi málokdo vítá s radostí. Oznámení České pošty, že od února 2018 mírně podraží vybrané služby, se tak setkalo spíše s nevolí. Podíváme se proto na to, o kolik si od února připlatíte a jakou jinou alternativu můžete využít, pokud jste už na Českou poštu zanevřeli.
Kategorie: IT News

Co musíte dodržovat na „neschopence“. Mění se pravidla pro rodiny a těhotné

11 Leden, 2018 - 00:00
Od října 2017 musí dodržovat režim práce neschopného i nemocní uchazeči o zaměstnání, kteří nepobírají nemocenskou. Jaká jsou pravidla vycházek a jaké hrozí sankce? Když jste na „neschopence“, musíte dodržovat přísný režim, o kterém rozhoduje váš lékař. Pravidla se měnila loni na podzim pro lidi, kteří jsou v evidenci na úřadu práce, a od letošního února se budou měnit znovu, úlevu dostanou rodiče a těhotné ženy. Přinášíme kompletní pravidla.
Kategorie: IT News

Banky chystají okamžité platby. Peníze dorazí hned i o víkendu, zadarmo to nejspíš nebude

10 Leden, 2018 - 00:00
Banky v Česku chystají ve spolupráci s ČNB okamžité platby. Fungovat začnou zřejmě na konci roku 2018, stávající možnosti plateb ale nenahradí. Známe detaily. Na konci minulého roku oznámila Česká bankovní asociace, že na konci toho letošního by měly v Česku začít fungovat takzvané okamžité platby. Češi by tak měli dostat novou možnost, jak posílat peníze rychle, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, a to vše levněji, než za kolik dnes posílají takzvané prioritní platby.
Kategorie: IT News

Franz Kafka pojišťovákem, Troja objevena díky výkupu zlata. Jaký je vztah osobností k penězům?

10 Leden, 2018 - 00:00
I historicky slavné osobnosti měly nějaký vztah k penězům. Do některých byste neřekli, že pracovali v pojišťovně. Jiní si na vysokých úrocích nashromáždili jmění, díky kterému učinili historické objevy. O existenci úzkých, a někdy dokonce velmi překvapivých vazeb mezi světem financí a světy umění nebo vědy jsem se vás snažil přesvědčit již ve svém článku Peníze nesmrdí. A jsou hybnou silou války. Nyní jej chci doplnit o další informace z této oblasti a doufám, že vás rovněž zaujmou.
Kategorie: IT News

Rozhodnuto: Uber i Taxify jsou taxislužba. Zdržte se protiprávního jednání, vyzývá je ministerstvo

9 Leden, 2018 - 00:00
Alternativní dopravci či privátní řidiči, kteří využívají aplikací a vozí lidi bez licence, čímž porušují zákony, budou muset začít hrát podle jiných pravidel. Soudní dvůr EU rozhodl, že jde o taxislužbu, a tudíž musí být regulována. Taxikářům jsou jejich „taxikařící“ kolegové bez taxikářské licence dlouhá léta trnem v oku. Není se co divit. Zatímco ty opravdové taxikáře zavazuje česká legislativa k řadě povinností, jejich kolegové, kteří jezdí pro společnosti Uber či Taxify, si situaci výrazně ulehčují.
Kategorie: IT News

Jaký dluh má při splácení přednost, když máte více exekucí? Projděte si pravidla

9 Leden, 2018 - 00:00
I dlužníkovi, na kterého je uvalena několikerá exekuce srážkami ze mzdy, musí zůstat alespoň nezabavitelné minimum. Jak si rozdělí věřitelé to, co si vydělá dlužník navíc? Kdo se dočká peněz nejdříve? Dlužník může mít na svůj příjem uvaleno mnohem více exekucí než jen jednu. Jak se v takovém případě postupuje? Kdy se věřitelé podělí a jak? A kdy naopak musí uspokojování některých dluhů počkat? Kdo z věřitelů má přednost? Kdo se dočká dříve svých peněz? Vše si vysvětlíme na příkladech složitějších exekucí.
Kategorie: IT News

Důchodový věk má nová pravidla. Strop na 65 letech je dopředu zralý na odstřel

8 Leden, 2018 - 00:00
Od začátku roku 2018 už neplatí, že čerstvě narozené děti budou odcházet do důchodu až hluboko po dosažení 70. roku života. Důchodový věk dostal strop, pokud ale politici dají na doporučení demografů, dlouho nevydrží. Češi mají od začátku roku 2018 ze zákona jedno nové, příjemné právo. Mají zaručeno, že v důchodu stráví čtvrtinu života. A možná i více.
Kategorie: IT News

Se službou DopisOnline se můžete odvolávat i poslední den lhůty, když už má pošta zavřeno

8 Leden, 2018 - 00:00
Pošta garantovala fyzické odeslání zásilek podaných elektronicky jen do 16 hodin, soud však uznal za úřadům včas podané i zásilky odeslané další den, pokud zákazník o službu požádal do půlnoci. Jistý občan byl shledán úřadem vinným ze spáchání dopravního přestupku. Odvolal se proti takovému rozhodnutí úřadu, jenže úřad jeho odvolání zamítl jako opožděné, protože původní rozhodnutí bylo občanovi doručeno do datové schránky jeho zmocněnce, kterého pověřil vyřízením věci, dne 2. 10. 2015. Od tohoto dne počala běžet 15denní lhůta pro odvolání, která skončila v pondělí dne 19. 10. 2015. (Lhůta k podání odvolání proti rozhodnutí správního orgánu I. stupně je totiž dle ust. § 83 odst. 1 správního řádu 15denní a začíná běžet ode dne oznámení rozhodnutí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.) V této lhůtě však nebylo úřadu odvolání doručeno.
Kategorie: IT News