Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 28 min 1 sek zpět

Zamítli vám reklamaci? Zkuste právníky z ČOI. Umí získat slevu, kterou si prodejce rozmyslel

4 hodiny 28 min zpět
[5 minut čtení] Více než tisícovce Čechů loni pomohli ve sporu s prodejci právníci České obchodní inspekce. Vše je navíc zdarma. Jak máte postupovat, pokud byste je chtěli napodobit? Obchodník nechce přijmout vaši reklamaci? Zkuste se obrátit na Českou obchodní inspekci. Více než tisícovce Čechů loni pomohli právníci z Oddělení ADR (z anglického alternative dispute resolution, což je alternativní řešení sporů). Tito lidé navíc ušetřili za případné soudní poplatky.
Kategorie: IT News

Smlouvu nepodepsal, a stejně musel bance zaplatit poplatek. Tak pohrozil medializací

4 hodiny 28 min zpět
[4 minuty čtení] Když pro hypotéku, tak do banky. Úrokové sazby umí být velmi atraktivní, ale nejen z úroků banka žije. Sazebník je protkán poplatky a vyplatí se je přečíst předem. Nebo se aspoň zeptat, kolik vás co bude stát. Do redakce Měšce napsal rozhořčený čtenář Josef, že jej banka „chce okrást“ o 500 Kč za potvrzení něčeho, co nevzniklo. Komunikace byla plná emocí a čtenář bance vyhrožoval medializací. V kopii e-mailu byly kromě naší redakce i redakce jiných vydavatelů. Tím chtěl na banku vyvinout tlak, aby banka z poplatku ustoupila a neúčtovala jej. Ale popořádku.
Kategorie: IT News

Máme se dobře a splácíme svědomitěji. Horší časy už se ale blíží

22 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Ačkoli své dluhy splácíme svědomitěji než dřív a objem dluhu ohroženého nesplácením se rok od roku snižuje, brzy může být hůře. Úrokové sazby totiž letos porostou. Celkový dluh obyvatel České republiky se sice zvýšil, ale lidé splácí mnohem zodpovědněji než dříve. Objem dluhu, který je ohrožen nesplacením, se tak oproti konci roku 2016 snížil.
Kategorie: IT News

Vydědil mrtvého syna, vnuk to zažaloval. Soud závěť nakonec uznal

22 Březen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Jak se mohlo stát, že otec vydědil mrtvého syna? U soudu to napadl vnuk, aby získal dědictví on. Jak takový zajímavý a neobvyklý spor dopadl? A co se od roku 2014 změnilo pro potomky vyděděného potomka v novém občanském zákoníku? Život někdy přináší nečekané a složité situace, a když mají být podrobeny ještě liteře zákona, tedy podřazeny právníky pod normy zákona, aby byly spravedlivě rozřešeny, tak je to doslova zapeklité. Občas právníci sami jen věci komplikují, avšak jindy je sama pestrost života zašmodrchá natolik, že je naopak právníci musejí rozplétat.
Kategorie: IT News

Dostupnost bydlení se zhoršuje. Na nový byt vyděláváme dvakrát déle než Němci

21 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Na pořízení bytu potřebují české domácnosti v průměru šestinásobek ročních čistých příjmů. Situace se zhoršuje s rostoucí cenou bytů. Nejhůře je vlastní bydlení dostupné v Praze. Příjmy českých zaměstnanců sice rychle rostou, dostupnost bydlení se ale dále zhoršuje. Ceny bytů totiž rostou ještě rychleji než mzdy a svůj podíl mají i rostoucí úrokové sazby u hypoték. Drahé jsou přitom v Česku byty v porovnání s příjmy, i když se podíváme do zahraničí. Například v sousedním Německu stačí na průměrný byt vydělávat průměrnou mzdu o více jak polovinu kratší dobu.
Kategorie: IT News

Padělatelům peněz hrozily kruté tresty. Dnes si „odpočinou“ v pohodlném vězení

21 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Vypichování očí nebo useknutá ruka přibitá na mincovnu. Trest smrti oběšením. Padělání peněz se již ve středověku trestalo velmi přísně. V moderní společnosti jsme se už naštěstí posunuli k humánním trestům. V antickém Řecku se trestalo padělání peněz na základě Solónových zákonů smrtí.
Kategorie: IT News

Jak se nám bude žít na stáří? Představy mladých se od reality liší

20 Březen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Představujeme si vysoký důchod, ale nespoříme si dost. Mladí si navíc pod pojmem stáří představují jen nemoci, bolest a braní léků. Jaká je ale skutečnost? Představy o tom, jaké to asi bude na stáří, v důchodu, má jistě někdy každý z nás. Občas přemýšlíme o tom, jak se změní naše okolí a řešíme i otázku peněz, jestli si budeme moci dovolit různé koníčky a záliby, nebo se naopak budeme muset uskromnit.
Kategorie: IT News

Zákoník práce vám nedal jasnou odpověď? Projděte si, co poradily a vysvětlily soudy

20 Březen, 2018 - 00:00
[8 minut čtení] Není vám jasné řešení problému mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem? Co řekly soudy k odškodnění pracovního úrazu, okamžitému vyhazovu zaměstnance, když jeho skutek vyšetřuje policie, a k odpovědnosti šéfů za chybné propuštění podřízeného? Poučte ze sporů jiných, které soudy rozřešily. Přinášíme osmý přehled odpovědí za rok 2017 na sporné otázky pracovněprávních vztahů.
Kategorie: IT News

Slevy v dopravě: Na co máte nárok už dnes a komu nejvíce pomohou chystané změny?

19 Březen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Od červnové změny jízdních řádů mají studenti a důchodci jezdit veřejnou dopravou za podstatně nižší ceny než dnes. Prošli jsme návrh změn a máme pro vás to nejpodstatnější z nich. Děti, studenti a důchodci mají již brzy po Česku cestovat veřejnou dopravou podstatně výhodněji než dnes. Počítá s tím vláda vedená premiérem v demisi Andrejem Babišem. Plán na zavedení slevy z jízdného ve výši 75 procent už rozpracovalo ministerstvo dopravy v dokumentu, který zveřejnil server zdopravy.cz. Měšec.cz návrh prošel a vybral z něho to nejpodstatnější.
Kategorie: IT News

Jak správně a platně darovat peníze na účtu, když nejsou posílány převodem na účet?

19 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Co vyplývá z toho, že když složíte peníze na bankovní účet, už nejste jejich majitelem, ale máte pohledávku za bankou? Nepochopením těchto právnických formalit dochází k neplatnému darování peněz a pak vznikají zvláště rodinné spory o majetek. Nejvyšší soud ČR (již v rozsudku ze dne 27. 6. 2011, spis. zn. 33 Cdo 702/2010) přijal a odůvodnil závěr, že peněžní prostředky, jež převzal peněžní ústav, nelze darovat tím způsobem, že prohlásíte, že poskytujete peněžní prostředky třetí osobě jako dar. Uvedené vyplývá z charakteru vkladu a vkladového vztahu.
Kategorie: IT News

Na co se zaměří finanční úřad ve vašem daňovém přiznání a jak předejít problémům?

16 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Připravili jsme pro vás soubor nejčastějších chyb, které finanční úřady evidují při kontrole daňových přiznání. Projděte si, jestli děláte vše správně. Čas na odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů se neúprosně krátí. Posledním dnem pro jeho podání je úterý 3. dubna 2018, a tak vám v případě, že ještě nemáte odevzdáno, zbývají pouze necelé tři týdny.
Kategorie: IT News

Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou?

16 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Chtěla natankovat na čerpací stanici, ale za platbu kartou po ní chtěli uhradit transakční poplatek. Zákon účtování poplatků sice zakazuje, ale co když jej vám obchodník bude chtít naúčtovat? Čtenářka nám do redakce poslala e-mail včetně fotek, kde jí obchodník naúčtoval poplatek a platbu kartou.
Kategorie: IT News

Na jak dlouho zafixovat úrok u hypotéky? Stále jsou mimořádně levné, využijte toho

15 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Úrokové sazby u hypoték míří vzhůru, i tak jsou zatím stále velmi nízké. Je tedy čas na „dlouhé“ fixace, zvláště když podmínky předčasného splácení jsou příznivější. Zájemci o novou hypotéku nebo lidé, kterým končí doba fixace úrokové sazby u stávající hypotéky, nyní řeší, na jak dlouho si zafixovat úrokovou sazbu na další období. Doporučení je jednoznačné: i když sazby v posledních měsících rostou, stále jsou nízké a toho byste měli využít. Úrok si tedy zafixujte na delší období.
Kategorie: IT News

Z práce vyhozeni neprávem: Kdy musíte a kdy nemusíte vracet odstupné?

15 Březen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Když soud rozhodne, že jste dostali neplatnou výpověď z organizačních důvodů, máte sice právo na odškodnění, ale měli byste vrátit odstupné. Platí to vždycky, nebo ne? Je právo zaměstnavatele dostat peníze zpět časově omezené? Jako zaměstnanec se můžete domáhat, aby soud určil, že rozvázání pracovního poměru bylo ze strany zaměstnavatele neplatné. Pokud vám soud dá za pravdu (protože zaměstnavatel nedostál všem povinnostem, určeným mu zákoníkem práce, nebo byla výpověď diskriminační, či organizační změna jen předstíraná, aby se zbavil nepohodlného zaměstnance), máte nárok na odškodnění. O tom jsme blíže psali v článku Za chyby se platí, i při nesprávné výpovědi. Jenže když bylo rozvázání pracovního poměru, s nímž je spojen nárok na odstupné, provedeno neplatně, odpadá důvod vyplacení odstupného. A vy jste se v tom případě bezdůvodně obohatili.
Kategorie: IT News

Produktové novinky v únoru: pomoc s umělým oplodněním a dražší autobusy

14 Březen, 2018 - 00:00
[14 minut čtení] Z Androidu Pay je Google Pay. Někde vám nově vyúčtování sestaví a pošle robot. A zavádějí se i nové poplatky. Přehled produktových novinek, které mají vliv na vaši peněženku. S novinkou v oblasti asistované reprodukce přišla Česká pojišťovna. Spustila totiž nový typ pojištění, a to pojištění asistované reprodukce. To doplňuje stávající varianty, které nabízí stát.
Kategorie: IT News

Na auto vám spadne kámen. Kdo a kdy vám vyplatí náhradu škody?

14 Březen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Je závadou ve sjízdnosti vozovky, za kterou odpovídá vlastník nebo správce silnice, situace, když na vozovku padá kamení z přilehlého terénu, např. svahu? Máte nárok na odškodnění? A co když na možnost kamení upozorňuje dopravní značka? Řidiči vznikla škoda na osobním automobilu, protože během jízdy po silnici II. třídy ve Středočeském kraji na jeho vozidlo spadly kameny ze skalního masivu, jenž se nachází po pravé straně vozovky, po které jel.
Kategorie: IT News

Konec levné práce? Průměrná mzda je poprvé nad 30 tisíci a dál poroste

13 Březen, 2018 - 00:00
[10 minut čtení] Průměrná mzda na konci loňského roku překonala historický milník, poprvé se dostala nad úroveň 30 tisíc korun. Reálná mzda rostla v roce 2017 nejrychleji od roku 2003. Bude to pokračovat? Doháníme konečně Německo? Ekonomika roste, trh práce je přehřátý, firmy nemají kde brát nové lidi a stát zvyšuje mzdy svých zaměstnanců i minimální mzdu. To jsou hlavní důvody, proč výplaty v Česku dál rychle rostou a průměrná mzda se dostala poprvé v historii přes hranici 30 tisíc korun.
Kategorie: IT News

Musí pojišťovna platit, když vám za nemoc z povolání zaměstnavatel slíbí víc, než zákon ukládá?

13 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Nač máte nárok při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání? Můžete si dohodnout více, než určuje zákoník práce? Kdo to zaplatí? Kdo jsou odpovědné osoby? Jak je tomu u starších úrazů a dřívějších nemocí z povolání? Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají alespoň jednoho zaměstnance, jsou – s výjimkou státních orgánů – pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo při nemoci z povolání pojištěni, a to buď u České pojišťovny, jestliže s ní měli sjednáno toto pojištění ke dni 31. 12. 1992, nebo, v ostatních případech, u Kooperativy pojišťovny.
Kategorie: IT News

Pracovali jste ještě za ČSFR? Přiznání důchodu má pro vás specifická pravidla

12 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Pokud jste v době ČSFR řádně pracovali, řídí se doba pojištění, a tím i nárok na důchod za toto období, tím, kde sídlil váš zaměstnavatel. Přiznávání důchodů má ale i řadu jiných pravidel. Ačkoli Česká republika a Slovenská republika jsou samostatnými státy od 1. ledna 1993, dřívější spojenectví má stále vliv na přiznávání všech druhů důchodů za odpracované roky v Československé federativní republice. Velmi totiž záleží na tom, kde měla firma, v níž jste pracovali, sídlo v době, kdy došlo k rozdělení na dva samostatné státy. Veškeré parametry upravuje Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení.
Kategorie: IT News

Do kdy máte nárok na rentu za poškození zdraví, které se vám nepřihodilo v práci?

12 Březen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Vyplácí se náhrada za ztrátu na výdělku i starobním důchodcům? Nebo přiznáním starobního důchodu či změnou invalidního na starobní nárok na pravidelnou rentu končí? Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (při uznání invalidity nebo částečné invalidity) je jedním z nároků na náhradu škody z odpovědnosti za škodu na zdraví. Ke ztrátě na výdělku dochází proto, že pracovní schopnost poškozeného byla následkem újmy na zdraví snížena (omezena), nebo zanikla. Účelem náhrady za ztrátu na tomto výdělku je poskytnout přiměřené odškodnění tomu, kdo není schopen pro své zdravotní postižení, způsobené újmou na zdraví, dosahovat takového výdělku, jaký měl před poškozením.
Kategorie: IT News