Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 48 min 19 sek zpět

Podvodníci se vydávají za pracovníky Europolu

3 hodiny 32 min zpět
Podvodníci v e-mailech a zprávách na sociálních sítích zneužívají jména a loga zástupců Europolu, což je agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva. Používají přitom jména výkonné ředitelky Catherine De Bolleové, jejího zástupce Jean-Philippe Lecouffa a dalších představitelů mezinárodních orgánů vymáhajících právo. Upozornila na to mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.
Kategorie: Hacking & Security

Vaše výhra je připravena! Podvodníci se vydávají za pracovníky Alzy

25 Listopad, 2021 - 12:02
Zákazníky internetového obchodu Alza.cz si vzali na mušku podvodníci, kteří rozesílají hromadné SMS zprávy s informacemi o výhře. Alza se od podobných zpráv distancovala a varovala, že jde o podvod.
Kategorie: Hacking & Security

Špehovali majitele iPhonů. Apple je žene k soudu

25 Listopad, 2021 - 11:01
Došlápnout si na izraelskou společnost NSO Group před soudem se bude snažit Apple. Americkému počítačovému gigantu vadí, že tato firma vyvinula špehovací software Pegasus, který je možné využít k napadení chytrých telefonů iPhone.
Kategorie: Hacking & Security

Odcizených osobních údajů prodávaných na darknetu přibylo

25 Listopad, 2021 - 09:31
Aktivita hackerů a podvodníků, kteří prodávají odcizené osobní údaje na nelegálním trhu, tzv. darknetu, vzrostla letos za půl roku téměř o pětinu. Mezi nejčastěji prodávané osobní údaje patřila tradičně hesla, uživatelská jména, telefonní čísla a e-mailové adresy. České e-mailové domény byly přitom osmými nejvíce napadanými na světě.
Kategorie: Hacking & Security

Po čtyřech hodinách u telefonu přišel senior z Olomouce o půl milionu korun

24 Listopad, 2021 - 16:03
Obětí podvodníků s kryptoměnou se stal počátkem týdne 82letý muž z Olomouce. Po čtyřhodinovém telefonátu, který začal gratulací k výhře bitcoinů, přišel o přibližně půl milionu korun.
Kategorie: Hacking & Security

Obávaný trojský kůň Emotet opět na scéně

22 Listopad, 2021 - 15:31
Na konci ledna se tým bezpečnostních expertů z několika různých států – v přední řadě s FBI a Europolem – pochlubil, že rozbil síť zotročených počítačů (tzv. botnet), jejímž prostřednictvím hackeři šířili trojského koně Emotet. Nyní se ale tento nezvaný návštěvník začal opět šířit internetem, jak varovali experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Unikátní simulační hra naučí diplomaty a úředníky bojovat proti hackerům

15 Listopad, 2021 - 15:01
Kyberútoky jsou stále častější a nebezpečnější. I proto antivirová společnost Kaspersky vyvinula ve spolupráci s neziskovou vzdělávací organizací DiploFoundation unikátní on-line simulační hru, která má připravit diplomaty a úředníky na nájezdy hackerů. Novinky.cz vyzkoušely hru jako jediné médium v Česku.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři pronikli do e-mailu FBI a rozeslali tisíce zpráv

14 Listopad, 2021 - 06:32
Neznámým hackerům se v sobotu podařilo dostat do jedné ze schránek elektronické pošty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Uvedla to agentura Bloomberg. Podle organizace Spamhaus Project, která se zabývá kybernetickými hrozbami, hackeři rozeslali z oficiální schránky FBI desítky tisíc vzkazů. Úřad potvrdil, že jeho schránka byla napadena.
Kategorie: Hacking & Security

Hra na oliheň byla jen špičkou ledovce. Podvodů se streamovacími službami přibývá

12 Listopad, 2021 - 12:44
Bezpečnostní experti již dříve varovali, že kyberzločinci ve velkém zneužívají oblíbený seriál Squid Game (česky Hra na oliheň). Jak ale nyní upozornila antivirová společnost Kaspersky, byla to jen špička ledovce. Podvodů se streamovacími službami je na síti daleko více. A co hůř, jejich počet neustále roste.
Kategorie: Hacking & Security

Jak se dostane virus do PC? Stačí otevřít speciálně upravený Excel dokument

11 Listopad, 2021 - 14:22
Tabulkový editor Microsoft Excel obsahuje závažnou zranitelnost, kterou mohou snadno zneužít hackeři. Stačí, aby uživateli podstrčili speciálně upravený dokument. Škodlivý kód se do PC dostane jeho pouhým otevřením. Vážná trhlina byla objevena také v Exchange Serveru od Microsoftu, jak upozornil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).
Kategorie: Hacking & Security

NÚKIB: České nemocnice stále čelí hackerským útokům

10 Listopad, 2021 - 15:53
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v říjnu evidoval 14 kybernetických incidentů, letos druhý nejvyšší počet po březnu s 30 útoky. Většina neměla vážné následky a rychle se vyřešily. Zvýšenému tlaku hackerů podle NÚKIB stále čelí zdravotnictví. Ke konci října úřad eviduje 24 kybernetických incidentů, o osm víc než za celý loňský rok. NÚKIB o tom informuje na webu.
Kategorie: Hacking & Security

Hra na oliheň láká i podvodníky a kyberzločince

9 Listopad, 2021 - 11:44
Seriál Squid Game, či chcete-li česky Hra na oliheň, je fenomén současnosti. Nebývalý zájem o něj nemají pouze seriáloví fandové, ale také nejrůznější podvodníci a kyberzločinci. Antivirová společnost Kaspersky odhalila hned několik podvodů – od škodlivých kódů přes falešné obchody až po phishingové stránky.
Kategorie: Hacking & Security

Falešná výhra či snadný výdělek. Experti zachytili miliony phishingových stránek

8 Listopad, 2021 - 13:35
Falešné výhry, lákavě snadný výdělek či podvodné stránky imitující bankovní instituce. To jsou nejčastější phishingové podvody, se kterými se uživatelé mohou v posledních měsících setkat na internetu. Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky objevili více než 5,6 milionu odkazů na podobné phishingové stránky.
Kategorie: Hacking & Security

Antivirovou firmu McAfee patrně koupí Advent International za více než 10 miliard dolarů

8 Listopad, 2021 - 09:46
Amerického výrobce antivirového softwaru McAfee koupí investiční společnost Advent International za více než deset miliard dolarů (218,2 miliardy Kč). S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ). Dohoda by mohla být oznámena v pondělí, i když jednání mohou ještě ztroskotat, tvrdí zdroje.
Kategorie: Hacking & Security

Kyberzločinci se zaměřili na majitele iPhonů v Česku

5 Listopad, 2021 - 15:15
Na pozoru by se měli mít v poslední době majitelé iPhonů v Česku, právě na ně se totiž v rámci nové phishingové kampaně zaměřili kyberzločinci. Rozesílají SMS zprávy z českých telefonních čísel, ve kterých vyzývají k aktualizaci přihlašovacích údajů do služby Apple ID. Ve skutečnosti jde ale o podvod, jak upozornili bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

USA nabízejí deset milionů dolarů za informace o členech skupiny DarkSide

5 Listopad, 2021 - 12:55
Spojené státy vypsaly odměnu deset milionů dolarů (219 milionů Kč) za jakékoliv informace, které povedou k identifikaci či nalezení kohokoli z vedení skupiny kybernetických zločinců známé jako DarkSide. S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura Reuters. DarkSide podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sídlí v Rusku.
Kategorie: Hacking & Security

Šéf CIA v Moskvě nastolil problém ruských hackerů

4 Listopad, 2021 - 06:56
Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns nastolil problém ruských kybernetických útoků během vzácné návštěvy Moskvy, při níž se setkal s vysoce postavenými zástupci bezpečnostních složek. Uvedla to agentura Reuters s tím, že jí to sdělily tři různé zdroje.
Kategorie: Hacking & Security

Pozor na Microsoft, Amazon i DHL. Jaké značky zneužívají hackeři nejčastěji?

3 Listopad, 2021 - 09:33
Při phishingových útocích zneužívají hackeři zpravidla známé značky. V třetím čtvrtletí letošního roku se přitom vůbec nejčastěji vydávali za pracovníky Microsoftu. Vyplývá to z analýzy kyberbezpečnostní společnosti Check Point. Jaké další značky jsou nejvíce zneužívané?
Kategorie: Hacking & Security

Je libo falešný covid pas? Stačí 1250 Kč

1 Listopad, 2021 - 16:53
Na černém trhu roste nabídka padělaných očkovacích certifikátů, které mají platná data včetně například QR kódů. Tato falešná, ale technicky funkční potvrzení se už šíří i v Česku. Policie, ministerstvo i odborníci ale varují: v případě prokázání se falešným certifikátem hrozí vysoké tresty.
Kategorie: Hacking & Security