Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah Novinky.cz - Bezpečnost
Novinky.cz - zpravodajský server
Aktualizace: 53 min 33 sek zpět

Emotet hraje s uživateli na schovávanou. Na počítače útočí už pět let

21 Únor, 2019 - 15:01
Jedním z nejsofistikovanějších virů současnosti je Emotet. V počítačích totiž hraje s uživateli na schovávanou a dokáže se vyhnout i detekci antivirového programu, proto jej kyberzločinci úspěšně nasazují už dlouhých pět let. V současnosti se tento nezvaný návštěvník soustředí na krádeže přístupů k bankovním účtům.
Kategorie: Hacking & Security

Nevládní instituce v Evropě čelily podle Microsoftu hackerům

21 Únor, 2019 - 07:54
Hackeři ze skupiny Strontium loni zaútočili na evropské pobočky nevládních organizací a názorových středisek German Marshall Fund (GMF), Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) a organizace Aspen Institute. Na svém blogu to uvedla americká technologická společnost Microsoft. Skupina Strontium je známá i pod názvy APT28 či Fancy Bear a podle amerických úřadů má vazby na ruskou vojenskou rozvědku GRU, poznamenala agentura AP.
Kategorie: Hacking & Security

Peníze jsme si strhli z karty, zkouší podvodníci vyděsit důvěřivce

20 Únor, 2019 - 12:27
Trik s falešnými fakturami oprášili po několika týdnech podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky společnosti Apple. Důvěřivce se snaží vyděsit tím, že z jejich platební karty strhli peníze. Ve skutečnosti se však snaží z příjemců podvodných e-mailů vylákat přihlašovací údaje k účtům na Applu, načež je pak mohou skutečně připravit o peníze.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečná aplikace útočí na klienty českých bank

19 Únor, 2019 - 10:27
Další nebezpečnou aplikaci, která cílí na klienty tuzemských bank, objevili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Stejný škodlivý kód byl přitom zachycen také v zahraničí, nicméně u českých uživatelů byl počet detekcí nejvyšší.
Kategorie: Hacking & Security

Podle britského úřadu lze rizika zařízení firmy Huawei omezit

18 Únor, 2019 - 08:26
Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) došlo k závěru, že lze omezit bezpečnostní rizika při používání zařízení čínské firmy Huawei pro mobilní sítě páté generace (5G). Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na dva anonymní zdroje obeznámené se závěry NCSC. Některé země, včetně USA či Austrálie, už firmu Huawei z budování mobilních sítí nové generace vyloučily kvůli bezpečnostním obavám.
Kategorie: Hacking & Security

Za kybernetický útok na australský parlament může cizí mocnost

18 Únor, 2019 - 06:31
Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu, je zřejmě odpovědná cizí státní moc, řekl v pondělí australský premiér Scott Morrison, konkrétní stát ale nejmenoval.
Kategorie: Hacking & Security

Česko zasáhla vlna vyděračských e-mailů. Útočníci hrozí intimními nahrávkami

15 Únor, 2019 - 09:14
Na pozoru by se v posledních dnech měli mít uživatelé před nevyžádanými e-maily, ve kterých útočníci tvrdí, že jejich poštovní schránka byla napadena hackery. Příjemce přitom straší tzv. RAT viry, které skutečně existují, ale v tomto případě si kyberzločinci vymýšlejí ve snaze dostat z lidí peníze výměnou za intimní nahrávky.
Kategorie: Hacking & Security

Většina zaměstnanců ohrozila firemní data, aniž by o tom věděla

14 Únor, 2019 - 10:32
Až 73 % tuzemských zaměstnanců alespoň jednou během svého působení v nějaké společnosti ohrozilo firemní data. Často nevědomky, přestože výjimkou není ani úmyslné zneužití. Vyplývá to z analýzy technologické společnosti Safetica, která se zaměřuje na ochranu firemních dat.
Kategorie: Hacking & Security

Hacknout nemocnici? Stačí bílý plášť a počítač

13 Únor, 2019 - 07:01
Odborník na kybernetickou bezpečnost Petr Samek v rozhovoru pro Právo upozornil na některá rizika, která může mít sdílený lékový záznam. Češi jsou podle něj ve vztahu k citlivým údajům v kyberprostoru málo obezřetní.
Kategorie: Hacking & Security

IPhony a iPady mají kritické chyby. Mohou je zneužít hackeři

12 Únor, 2019 - 06:39
Otálet s instalací nejnovější aktualizace operačního systému iOS od Applu by neměli majitelé chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad. Obsahuje totiž záplaty závažných bezpečnostních chyb, které mohou zneužít hackeři. Informoval o tom server HackerNews.
Kategorie: Hacking & Security

Zadní vrátka do mobilu? Stačí podstrčit obrázek

11 Únor, 2019 - 16:57
Hned tři velmi nebezpečné chyby obsahuje operační systém Android. Útočník je může zneužít k tomu, aby získal přístup k zařízení na dálku – stačí, aby uživateli podstrčil speciálně upravený obrázek. V ohrožení jsou stále desítky milionů zařízení, přestože již společnost Google vydala záplatu.
Kategorie: Hacking & Security

Clippery udělají v mobilu pěknou neplechu. Připraví majitele o peníze

8 Únor, 2019 - 13:11
Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset varovali před novým typem škodlivého kódu, který se objevil v oficiálním internetovém obchodu společnosti Google. Tzv. clippery dovedou v chytrém telefonu s operačním systémem Android udělat pěknou neplechu, neboť mění to, co uživatel ve skutečnosti udělá.
Kategorie: Hacking & Security

Austrálie vyšetřuje pokus o kyberútok na parlament

8 Únor, 2019 - 08:34
Australské úřady vyšetřují pokus o kyberútok na počítačovou síť australského parlamentu. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by se hackerům podařilo získat citlivá data. S odvoláním na dva australské zákonodárce o tom v pátek informovala agentura Reuters.
Kategorie: Hacking & Security

Číňan objevil chybu bankomatu. Vybral z něj 23 milionů

6 Únor, 2019 - 16:22
Není žádným tajemstvím, že bankomaty jsou v podstatě takové sofistikovanější počítače. A stejně jako klasické sestavy v našich domácnostech i ony mohou být zranitelné. Čínský počítačový expert Čchin Čchi-šeng jednu takovou chybu objevil, díky čemuž z bankomatu vybral jen těžko uvěřitelných 23,5 miliónu korun. Z balíku peněz se však příliš dlouho neradoval. Upozornil na to server The Verge.
Kategorie: Hacking & Security

Bezplatné kancelářské balíky LibreOffice a OpenOffice obsahují nebezpečnou chybu

6 Únor, 2019 - 14:44
Nebezpečná zranitelnost byla odhalena v kancelářských balících LibreOffice a OpenOffice, které jsou bezplatnou alternativou k placenému balíku Office od společnosti Microsoft. Chybu mohou útočníci zneužít k propašování prakticky libovolného škodlivého kódu.
Kategorie: Hacking & Security

Huawei chce zřídit centrum pro kyberbezpečnost v Polsku

6 Únor, 2019 - 13:59
Čínská společnost Huawei, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, nabídla Polsku založení kyberbezpečnostního centra. Ve středu to oznámil Tonny Bao, šéf polské pobočky firmy Huawei. Podnik tak reaguje na rostoucí kritiku Západu kvůli tomu, že hardware této společnosti představuje bezpečnostní riziko.
Kategorie: Hacking & Security

Trojské koně a falešné dotazníky číhají na internetu nejčastěji

6 Únor, 2019 - 07:42
Především trojské koně a falešné dotazníky číhají na tuzemské uživatele na internetu nejčastěji. Vyplývá to ze statistik nejrozšířenějších škodlivých kódů na síti za měsíc leden, které zveřejnila antivirová společnost Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Apple opravu FaceTimu nestihl. Vyjde až za pár dní

5 Únor, 2019 - 09:47
Společnost Apple nestihla v minulém týdnu vydat opravu nebezpečné chyby ve FaceTimu, jak plánovala minulý týden. Aktualizace mobilních přístrojů s logem nakousnutého jablka, tedy iPhonů a iPadů, by měla vyjít až v průběhu toho týdne.
Kategorie: Hacking & Security

Kriminalita na českém internetu dramaticky roste

4 Únor, 2019 - 11:10
Kriminalita prostřednictvím internetu v Česku za posledních sedm let vzrostla o 400 procent. Zatímco v roce 2011 policisté zaznamenali 1500 trestných činů spáchaných prostřednictvím celosvětové počítačové sítě, loni jich bylo už téměř 7000.
Kategorie: Hacking & Security

Apple poučil o kritické chybě 14letý mladík

31 Leden, 2019 - 10:44
Svět tento týden obletěla zpráva o kritické chybě v aplikaci pro bezplatné volání FaceTime od společnosti Apple, kvůli níž přístroje s logem nakousnutého jablka fungovaly v podstatě jako „štěnice“. Až nyní se ukázalo, že na trhlinu upozornil amerického počítačového giganta teprve 14letý mladík, píše server deníku New York Times s tím, že ve společnosti si s oznámením příliš hlavu nelámali.
Kategorie: Hacking & Security