Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah Novinky.cz - Bezpečnost
Novinky.cz - zpravodajský server
Aktualizace: 50 min 8 sek zpět

Odhalil slabiny v moskevském systému, získá milion rublů

23 Srpen, 2019 - 09:04
Francouzský expert Pierrick Gaudry, který odhalil slabiny v systému elektronického hlasování v Moskvě, získá odměnu ve výši jednoho milionu rublů (asi 350 000 Kč). Uvedl to šéfredaktor nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, který současně vede štáb pozorovatelů voleb.
Kategorie: Hacking & Security

Kazašská vláda chce přes browsery kontrolovat internetový provoz

22 Srpen, 2019 - 05:26
Společnosti Alphabet, Apple a Mozilla, tvůrci populárních internetových browserů Google Chrome, Safari a Firefox, se rozhodly zablokovat snahu kazašské vlády propašovat do jejich softwaru špehovací modul. Kazašským úřadům měl umožnit monitorovat cokoli, co uživatel napíše, včetně osobních hesel nebo údajů o internetových účtech.
Kategorie: Hacking & Security

Čeští bezpečnostní experti odhalili nebezpečné bankovní viry

21 Srpen, 2019 - 08:17
Bezpečnostní experti z české antivirové společnosti Eset odhalili během svého výzkumu útok na latinskoamerické banky, při kterém byly použity nové bankovní viry, které jsou velmi nebezpečné. Útočníci přitom kombinují postupy sociálního inženýrství, backdooru a trojského koně.
Kategorie: Hacking & Security

Vyděračské e-maily zaplavily internet. Podvodníci straší oběti sexuálními závislostmi

19 Srpen, 2019 - 15:38
Vyděračské e-maily, prostřednictvím kterých se kybernetičtí piráti snaží vystrašit své oběti a získat od nich nejčastěji peníze, doslova zaplavily internet. Před tímto nebezpečným fenoménem varoval Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ.
Kategorie: Hacking & Security

Tři nejobávanější těžařské viry letošního roku

19 Srpen, 2019 - 13:42
Těžařské viry představují několik posledních měsíců jednu z nejobávanějších hrozeb. Útočníci tyto škodlivé kódy využívají velmi rádi, neboť prostřednictvím napadených strojů mohou vydělávat nemalé peníze. Kyberbezpečnostní společnost Check Point sestavila žebříček tří těžařských virů, které patří mezi nejobávanější – útočníci je totiž šířili v uplynulých měsících nejčastěji.
Kategorie: Hacking & Security

Trojan Emotet se odmlčel. Ale vrátí se, varovali bezpečnostní experti

16 Srpen, 2019 - 11:04
Jedním z nejsofistikovanějších virů současnosti je Emotet. V počítačích totiž hraje s uživateli na schovávanou a dokáže se vyhnout i detekci antivirového programu, proto jej kyberzločinci úspěšně nasazují už dlouhých pět let. V současnosti je sice tento nezvaný návštěvník na ústupu, ale podle expertů z kyberbezpečnostní společnosti Check point je velmi pravděpodobné, že se vrátí ještě nebezpečnější.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři napadli stránky Evropské centrální banky

16 Srpen, 2019 - 08:36
Evropská centrální banka (ECB) musela ve čtvrtek uzavřít jedny ze svých internetových stránek, protože je napadli hackeři a infikovali je škodlivým softwarem. Útočníkům se sice nepodařilo získat žádná tržně citlivá data ani napadnout vnitřní systémy ECB, banka však varovala, že mohla být ukradena jména, pozice, tituly a e-mailové adresy předplatitelů bulletinu Banks’ Integrated Reporting Dictionary (BIRD).
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečné chyby mají Windows, Edge i Office

15 Srpen, 2019 - 08:31
Téměř stovku zranitelností opravila společnost Microsoft. Trhliny jsou obsaženy jak v samotném operačním systému Windows, tak v dalších aplikacích, které tento americký softwarový gigant nabízí – například kancelářském balíku Office.
Kategorie: Hacking & Security

Nejčastější cíle hackerů: mobilní bankovnictví, cloud či e-mail

15 Srpen, 2019 - 06:56
V první polovině letošního roku se hackeři zaměřovali především na mobilní bankovnictví a e-mailové schránky. Velmi aktivní byli také při napadání nejrůznějších cloudových služeb. Vyplývá to z analýzy kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Bezpečnostní experti: ČR zaostává v kybernetické obraně

14 Srpen, 2019 - 16:39
Česko zaostává v obraně svého kybernetického prostoru, což ukázal i nedávný kybernetický útok na ministerstvo zahraničí. Dosud se nepodařilo přijmout zákony, které by umožnily vybudování účinné kybernetické obrany. V oficiálním prohlášení to uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečné viry útočí na PC i mobily

14 Srpen, 2019 - 08:04
Kybernetičtí nájezdníci nelení ani o letních prázdninách, právě naopak. Využívají shonu okolo letních dovolených a toho, že lidé jsou s vidinou blížící se dovolené daleko méně ostražití. Útočí přitom nejen na klasické počítače, ale také na chytré telefony a počítačové tablety.
Kategorie: Hacking & Security

Na phishingový podvod naletí každý druhý člověk, ukázala studie

13 Srpen, 2019 - 13:31
Kybernetičtí piráti neustále hledají nové cesty, jak se dostat lidem do jejich počítačů a připravit je o jejich citlivá data, nebo dokonce peníze. Nejčastějším typem útoků přitom bývají nejrůznější phishingové podvody. Podle studie antivirové společnosti Sophos se útočníkům vyplácejí, nachytá se na ně polovina lidí.
Kategorie: Hacking & Security

Vyděračské viry útočí na NAS servery

13 Srpen, 2019 - 09:08
NAS servery se těší v domácnostech stále větší popularitě, neboť představují zajímavou možnost, jak uchovávat data napříč různými zařízeními. Právě na tato datová úložiště se v poslední době ale zaměřili počítačoví piráti, snaží se je infikovat vyděračskými viry z rodiny tzv. ransomwarů.
Kategorie: Hacking & Security

Přišel vám balík. Podvodníci se vydávají za pracovníky České pošty

12 Srpen, 2019 - 19:12
V e-mailových schránkách uživatelů v Česku se začaly objevovat klamavé zprávy s logem České pošty, které je informují, že „Mají balík”. Po kliknutí na odkaz může počítač napadnout škodlivý software. Oznámila to v pondělí Česká pošta.
Kategorie: Hacking & Security

Cestování s sebou přináší i kybernetická rizika

12 Srpen, 2019 - 09:15
Čas letních dovolených je v plném proudu. Pokud se na vytoužený odpočinek teprve chystáte, je vhodné myslet na to, že cestování s sebou přináší také jistá bezpečnostní rizika. Poradíme, jak se na dovolenou připravit a na co si dávat pozor.
Kategorie: Hacking & Security

Česko se posunulo mezi nebezpečné země, počítačových virů přibylo

9 Srpen, 2019 - 12:23
Nárůst počítačových útoků a virů v našich končinách zaregistrovali experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point. V podobné situaci jsou také naši východní sousedé – Slováci.
Kategorie: Hacking & Security

Čínští hackeři útočí pro vládu i pro peníze, tvrdí experti

9 Srpen, 2019 - 06:12
Skupina čínských hackerů, která v posledních letech provádí špionáž pro vládu v Pekingu, zároveň útočí na podniky i čistě z finančních důvodů. Na bezpečnostní konferenci Black Hat v Las Vegas to uvedla americká společnost FireEye, která monitoruje kybernetické hrozby. Nově identifikovanou hackerskou skupinu nazvala APT41 (Advanced Persistent Threat 41). Působit prý začala v roce 2012 a její aktivity se zaměřují na politické disidenty, videoherní, zdravotnický nebo telekomunikační sektor.
Kategorie: Hacking & Security

Nejobávanější viry na českém internetu: Kradou hesla i citlivé informace

8 Srpen, 2019 - 11:26
Antivirová společnost Eset zveřejnila svůj pravidelný žebříček nejrozšířenějších virů na českém internetu. Na přední příčky statistik se dostalo hned několik trojských koní, které kradou hesla i citlivé informace. Pro uživatele tedy představují velké riziko – útočníci mohou zneužít přístupové údaje, nebo je dále zpeněžit na černém trhu.
Kategorie: Hacking & Security

Bankovní trojské koně nasazují kyberzločinci stále častěji

7 Srpen, 2019 - 10:28
Na pozoru by se měli mít uživatelé před bankovními trojskými koni. Kyberzločinci je totiž nasazují stále častěji, soustředí se přitom nejen na účty v klasických bankách, ale také na krádeže virtuálních měn a prostředků z internetových finančních služeb. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři útočili na servery venezuelské armády, ukradli důvěrné dokumenty

6 Srpen, 2019 - 07:01
Na servery státních institucí v Latinské Americe se zaměřili hackeři. Drtivá většina útoků se odehrála ve Venezuele, kde se podařilo útočníkům zcizit důvěrné dokumenty tamním ozbrojeným silám. Mezi jejich cíli nicméně byly i další instituce – od policie přes školství až po ministerstva zahraničních věcí. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset, kteří zároveň útok odhalili.
Kategorie: Hacking & Security