Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 30 min 28 sek zpět

Podvodných e-shopů s rouškami přibývá, varovali bezpečnostní experti

2 hodiny 36 min zpět
V Česku i Evropě přibývá podvodných e-shopů, které zneužívají situace a strachu veřejnosti v souvislosti s koronavirem. Zpravidla nabízejí nedostatkové roušky, ve skutečnosti se však snaží z důvěřivců dostat jejich osobní údaje a v některých případech také peníze. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Kritická zranitelnost ohrožuje uživatele Windows 7

28 Březen, 2020 - 15:33
Kritickou bezpečnostní chybu ve Windows odhalili tento týden bezpečnostní výzkumníci. Týká se nejen nejnovějších desítek, ale také starších a již nepodporovaných systémů, jako je například Windows 7. Pro starší verze svého systému již Microsoft aktualizaci nevydá, varoval český Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ.
Kategorie: Hacking & Security

Kyberútoky na nemocnice nejsou nijak výjimečné

27 Březen, 2020 - 17:08
Na konci loňského roku se hackerům podařilo ochromit počítačové systémy benešovské nemocnice, letos pak přelstili zabezpečení nemocnice v Brně. Jak ukazuje analýza antivirové společnosti Kaspersky, podobné útoky nejsou ale ve světě vůbec výjimečné.
Kategorie: Hacking & Security

Varují před koronavirem, pak důvěřivce oškubou

26 Březen, 2020 - 13:47
Pandemie koronaviru hýbe současným děním. Není proto divu, že lidé velmi často hledají nejnovější informace všemožně po síti a kdekoliv jinde se dá. Právě toho ale zneužívají kyberzločinci, kteří slibují exkluzivní informace, ale místo toho důvěřivce oškubou. Upozornila na to antivirová společnost Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři jsou nezvykle aktivní. Milion lidí si stáhl zavirované aplikace pro Android

25 Březen, 2020 - 16:40
Nezvykle aktivní jsou v posledních týdnech hackeři. Snaží se využít toho, že lidé tráví více času na internetu a nemusí být tolik ostražití. Bezpečnostní výzkumníky z týmu Check Point Research například nyní odhalili, že se počítačovým pirátům podařilo propašovat do oficiálního obchodu Google Play desítky zavirovaných aplikací.
Kategorie: Hacking & Security

Škodlivé aplikace instalují do chytrých telefonů reklamu

25 Březen, 2020 - 13:31
S nadmírou reklamy se mohou setkat tuzemští uživatelé na svých chytrých telefonech. Českým internetem totiž hojně kolují škodlivé aplikace, jejichž hlavním úkolem je právě zobrazování reklamy. Za to pak kyberzločinci inkasují peníze. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Zadarmo telefony nikdo nerozdává. Jak se nenechat napálit?

24 Březen, 2020 - 14:08
Na přelomu minulého a tohoto týdne se doslova roztrhl pytel s podvodnými nabídkami, které lákají důvěřivce na mobily zadarmo. První lidé již kyberzločincům sedli na lep. Poradíme, co v takovém případě dělat.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečnou chybu Windows zneužívají hackeři. Oprava neexistuje

24 Březen, 2020 - 12:16
V operačním systému Windows byla nalezena dosud neznámá bezpečnostní chyba, kterou již zneužívají hackeři. Alarmující na celé situaci je fakt, že oprava této zranitelnosti není k dispozici. Informoval o tom server TechCrunch.
Kategorie: Hacking & Security

S mobily zadarmo se roztrhl pytel. Podvodníci se vydávají i za operátory

21 Březen, 2020 - 18:03
Kvůli šíření koronaviru a s tím souvisejícími opatřeními tráví daleko více lidí svůj volný čas na internetu. Toho se snaží využít i počítačoví piráti, s podvodnými nabídkami se tak v posledních dnech roztrhl pytel. Často se přitom kyberzločinci snaží nalákat na mobily zadarmo.
Kategorie: Hacking & Security

Apple rozdává iPhony zadarmo, tvrdí podvodníci pod hlavičkou Novinek

21 Březen, 2020 - 10:51
Především na sociálních sítích v posledních dnech koluje článek, který vypadá, jako by pocházel ze serveru Novinky.cz. Ve skutečnosti za ním ale stojí podvodníci, kteří se snaží důvěřivce nalákat na telefony zadarmo. Pozornější čtenáři si nicméně všimnou, že jde o podvod.
Kategorie: Hacking & Security

Ministerstvo zdravotnictví USA bylo cílem kyberútoku

17 Březen, 2020 - 08:50
Americké ministerstvo zdravotnictví, které je jedním z klíčových orgánů při boji proti šíření koronaviru v USA, bylo v neděli večer cílem kybernetického útoku. S odkazem na tři nejmenované informované zdroje to napsala agentura Bloomberg. Činitelé ministerstva se údajně domnívají, že útok přišel ze zahraničí, ačkoliv zatím nemají prokazatelné důkazy. Americké úřady událost zatím nekomentovaly.
Kategorie: Hacking & Security

FN v Brně zažívá kybernetický útok, akutní operace se musí vozit jinam

13 Březen, 2020 - 08:52
Pohotovost nejvyššího stupně má Fakultní nemocnice Brno, největší zdravotnické zařízení Moravy. Na počítačovou síť totiž zaútočil zatím neznámý hacker. Útok na FN Brno zasáhl i její Dětskou nemocnici a porodnici v centru.
Kategorie: Hacking & Security

Falešné e-shopy nabízely Čechům roušky. Podvod není snadné odhalit

12 Březen, 2020 - 14:11
Nejen spekulanti snažící se vydělat nabízejí na internetu roušky. Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset zachytili hned několik falešných e-shopů v českém jazyce, které zneužívají obav lidí z koronaviru. Důvěřivci však místo roušek přijdou o osobní údaje.
Kategorie: Hacking & Security

Platit výkupné není potřeba. Experti prolomili šifrování vyděračského viru

11 Březen, 2020 - 13:06
Vyděračské viry nepřestávají ani po letech strašit. Na jeden škodlivý kód z rodiny tzv. ransomwarů však nyní bezpečnostní experti vyzráli. Odemknout data zamčená ransomwarem PwndLocker tak dovedou i bez nutnosti platit výkupné.
Kategorie: Hacking & Security

Trojský kůň Fareit nepřestává strašit. V Česku jde o nejrozšířenější hrozbu

10 Březen, 2020 - 16:56
Žebříčku nejrozšířenějších počítačových hrozeb kraluje trojský kůň Fareit, jehož hlavním úkolem je získat z napadených strojů citlivé údaje – především hesla. Vyplývá to z žebříčku antivirové společnosti Eset, který pravidelně monitoruje nejrozšířenější hrozby na síti.
Kategorie: Hacking & Security

Kybernetičtí útočníci zneužívají paniky okolo koronaviru

9 Březen, 2020 - 10:35
Nový typ e-mailového spamového podvodu, který zneužívá paniky lidí okolo koronaviru, objevili v minulém týdnu bezpečnostní experti z antivirové společnosti Sophos. Útočníci v něm nabízí dokument, který údajně obsahuje seznam opatření proti infekci, ve skutečnosti tak ale šíří trojského koně Trickbot.
Kategorie: Hacking & Security

S nebezpečnými viry na Androidu se roztrhl pytel

9 Březen, 2020 - 09:16
Falešné antiviry, trojské koně a další podobný balast. S takovými škodlivými kódy se majitelé přístrojů s operačním systémem Android setkávají stále častěji. Upozornili na to výzkumníci z antivirové společnosti Eset, kteří monitorují hrozby pro platformu od Googlu pravidelně.
Kategorie: Hacking & Security

Stalkerware útočí na mobily stále častěji

8 Březen, 2020 - 10:48
Dramatický nárůst škodlivých kódů z rodiny stalkerware zachytili v meziročním srovnání bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky. Ve srovnání s rokem 2018 se loni zvýšil počet detekcí na dvojnásobek.
Kategorie: Hacking & Security

V Česku výrazně ubylo virů, Slovensko je na tom hůře

6 Březen, 2020 - 08:25
Výrazný úbytek virů a kybernetických útoků hlásí za uplynulý měsíc kyberbezpečnostní společnost Check Point v rámci České republiky. Naopak v sousedním Slovensku se ale situace dramaticky zhoršila, jak ukazují nejnovější statistiky.
Kategorie: Hacking & Security

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5 Březen, 2020 - 11:02
Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.
Kategorie: Hacking & Security