Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 1 min 27 sek zpět

Lidé chrání svá zařízení stále méně. Nejhůře jsou na tom mobily

29 Květen, 2020 - 14:30
Bezpečnostní experti bijí na poplach – poprvé od roku 2016 klesl počet lidí, kteří zabezpečují své počítače a smartphony pomocí nějakého antivirového programu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu, který realizovaly společnosti Eset a Seznam.cz.
Kategorie: Hacking & Security

Podvodníci lákají na iPhone zadarmo

28 Květen, 2020 - 12:05
Jako lavina se internetem šíří podvodné nabídky, ve kterých kyberzločinci lákají na prémiové chytré telefony zadarmo – zpravidla na iPhony od Applu. Zneužívají přitom jména operátorů, ale například i zpravodajských serverů. Novinky.cz zmapovaly, jak takový útok probíhá krok za krokem.
Kategorie: Hacking & Security

Bezplatné WiFi sítě využívají Češi méně. I díky mobilním datům

28 Květen, 2020 - 09:20
Proti loňskému roku se letos výrazně změnil způsob, jakým se lidé připojují ze svých chytrých telefonů k internetu. I díky větší dostupnosti mobilních datových tarifů totiž vyhledávají veřejné WiFi sítě, které jsou nabízeny prakticky vždy zadarmo, Češi stále méně. Vyplývá to ze společného průzkumu společností Eset a Seznam.cz.
Kategorie: Hacking & Security

Špionážní virus se snažil zůstat v utajení. Odhalili ho

27 Květen, 2020 - 17:43
Zadní vrátka do napadeného systému si byli počítačoví piráti schopni udělat díky špionážnímu viru Mikroceen. Přestože se tento nezvaný návštěvník snažil zůstat co nejdéle v utajení, bezpečnostní experti z antivirových společností Eset a Avast jej nakonec objevili a zmapovali i to, jak celý útok na předem vytyčené cíle probíhal.
Kategorie: Hacking & Security

Trojské koně útočí na mobilech stále častěji. Cílí na bankovní účty

27 Květen, 2020 - 11:32
Kybernetičtí piráti stále častěji nasazují trojské koně, které cílí na chytré telefony a počítačové tablety. Tito mobilní záškodníci se přitom ve většině případů snaží získat prostřednictvím napadeného zařízení přístup k bankovním účtům. Před vzrůstající hrozbou varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Hacker zveřejnil data politiků i celebrit. Z útoků se bude zodpovídat před německým soudem

27 Květen, 2020 - 09:43
Německá prokuratura vznesla žalobu vůči dvaadvacetiletému muži, kterého viní z internetových útoků proti takřka tisícovce politiků a známých osobností. Informovala o tom agentura DPA. Incident, kdy mladík v prosinci 2018 zveřejnil osobní údaje svých obětí, se částečně dotkl i kancléřky Angely Merkelové. Muž se již loni krátce po dopadení přiznal a nad činem, který zdůvodnil nesouhlasem s postojem obětí, vyslovil lítost.
Kategorie: Hacking & Security

Jak si Češi zabezpečují počítače a mobily

26 Květen, 2020 - 13:45
Zabezpečení chytrých telefonů je pro většinu Čechů již samozřejmostí, své přístroje si chrání nejčastěji pomocí čtečky otisků prstů. Co se hesel u počítačů a internetových účtů týče, již tolik obezřetní nejsou. Řada lidí si dokonce své přihlašovací údaje zapisuje na papír, což bezpečnostní experti striktně nedoporučují.
Kategorie: Hacking & Security

10 nejrozšířenějších mobilních hrozeb

26 Květen, 2020 - 10:59
Viry se už dávno nesoustředí pouze na počítače a notebooky, ale stále častěji také na chytré telefony a počítačové tablety. Není to náhoda, útočníci dobře vědí, že lidé na těchto zařízeních zabezpečení podceňují. Antivirová společnost Eset sestavila žebříček deseti škodlivých kódů, které se na mobilní přístroje s operačním systémem Android soustředí nejčastěji.
Kategorie: Hacking & Security

Apple rozdává iPhony zadarmo, zkouší opět podvodníci napálit lidi pod hlavičkou Novinek

25 Květen, 2020 - 14:56
V posledních dnech začal internetem opět kolovat podvodný článek imitující vzhled serveru Novinky.cz. Prostřednictvím něj se snaží kybernetičtí nájezdníci nalákat důvěřivce na iPhony zadarmo. Ve skutečnosti se je ale snaží pouze oškubat.
Kategorie: Hacking & Security

Jeden z nejobávanějších virů si lidé stahují do mobilů sami

25 Květen, 2020 - 14:03
Mezi nejrozšířenější hrozby pro operační systém Android patří v posledních týdnech malware Agent.ASH. Tento trojský kůň slouží útočníkům k tomu, aby do napadeného zařízení stáhl další nezvané návštěvníky. Pikantní na tom je, že si jej do svého zařízení nejčastěji nainstalují uživatelé sami. Před hrozbou varovali bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Hesla lidé stále podceňují, třetina Čechů si je píše na papír

23 Květen, 2020 - 05:13
Důvěrné dokumenty si zkušenější uživatelé v počítači zamykají pod hesla. Stejně tak dobře nám nejrůznější kódy chrání peníze na bankovních účtech, zprávy v emailu, ale také přístup k osobním údajům na internetu. Význam hesel ale přesto celá řada lidí podceňuje, třetina Čechů si je dokonce zapisuje na papír. Vyplývá to z průzkumu společností Eset a Seznam.cz.
Kategorie: Hacking & Security

Zamykání mobilů je pro většinu Čechů samozřejmost

22 Květen, 2020 - 09:45
Chytré telefony nabízejí rok od roku pokročilejší možnosti zabezpečení. U drtivé většiny moderních přístrojů je tak možné se kromě hesla přihlašovat také otiskem prstu či pomocí technologie rozeznání obličeje. Není proto divu, že lidé využívají takovéto zamykání svých přístrojů stále častěji. Dokládá to průzkum společností Eset a Seznam.cz.
Kategorie: Hacking & Security

Hrozba kybernetických útoků klesla, NÚKIB odvolal varování

20 Květen, 2020 - 16:21
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil účinnost varování, které vydal v polovině dubna. Hrozba kybernetických útoků na české zdravotnictví a další oblasti podle úřadu klesla na běžnou úroveň. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí úřadu Radek Holý.
Kategorie: Hacking & Security

Útok na EasyJet byl jen začátek, hackeři se nyní zaměří na cestující

20 Květen, 2020 - 15:20
Na devět milionů cestujících postihl hackerský útok na britské aerolinky EasyJet, potvrdili zkraje tohoto týdne zástupci přepravce. Přestože se útočníkům nepodařilo zmocnit přihlašovacích údajů, mají dostatek informací k tomu, aby mohli spřádat další útoky na samotné uživatele. Upozornili na to bezpečnostní experti.
Kategorie: Hacking & Security

Útoků vyděračských virů během pandemie v Česku dramaticky přibylo

20 Květen, 2020 - 09:56
Dramatický nárůst útoků vyděračských virů zaznamenali v posledních týdnech bezpečnostní experti z antivirové společnosti Avast. V porovnání s lednem a únorem bylo v uplynulých dvou měsících zaznamenáno v Česku o 40 % ransomwarových útoků více. Nárůst je patrný i ve světě, byť pouze o 20 %.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři se zmocnili údajů devíti milionů cestujících EasyJetu

19 Květen, 2020 - 18:11
Britské aerolinky EasyJet v úterý přiznaly, že se staly terčem „vysoce sofistikovaného kybernetického útoku“, který postihl na devět milionů jejich cestujících. Útočníci získali nejen jejich e-mailové adresy a podrobnosti o jejich letech, ale u 2 208 osob také údaje o jejich platebních kartách.
Kategorie: Hacking & Security

Chcete iPhone zadarmo? Podvodníci oprášili starý trik

19 Květen, 2020 - 11:36
Před dvěma měsíci internet zaplavily falešné soutěže, ve kterých podvodníci slibovali důvěřivcům hodnotné ceny – například prémiový chytrý telefon iPhone XS. Nyní tento trik oprášili znovu, podvodné nabídky šíří pod hlavičkou České pošty.
Kategorie: Hacking & Security

Nejčastěji se internetem šíří viry, které kradou lidem hesla

19 Květen, 2020 - 09:13
V posledních týdnech cílí počítačoví piráti nejčastěji na uživatelská hesla. Dokládá to žebříček nejrozšířenějších hrozeb od antivirové společnosti Eset, podle kterého v dubnu kraloval škodlivým kódům malware Spy.Agent.AES.
Kategorie: Hacking & Security

Zaplaťte 1000 Kč za registraci. Trik poznají jen pozorní

18 Květen, 2020 - 11:49
Především na firmy a živnostníky cílí nový trik, se kterým se mohou setkat majitelé datových schránek v Česku. Registr Ekonomických Subjektů ČR vyzývá příjemce zprávy k úhradě tisícikorunového poplatku. Platit přitom není potřeba vůbec nic, čehož si pozornější uživatelé všimnou.
Kategorie: Hacking & Security

Trojský kůň Rescoms otevírá zadní vrátka do Windows

18 Květen, 2020 - 09:33
Před nebezpečným trojským koněm, který patří mezi nejrozšířenější hrozby současnosti, varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Záškodník zvaný Rescoms otevírá zadní vrátka do operačního systému Windows, čímž dává útočníkům takřka neomezené možnosti.
Kategorie: Hacking & Security