Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 2 min 20 sek zpět

Největší únik dat? Mám údaje miliardy čínských občanů, tvrdí hacker

4 Červenec, 2022 - 21:57
Čínský hacker na internetovém fóru sdělil, že získal od šanghajské policie osobní údaje miliardy čínských občanů. Pokud se jeho tvrzení potvrdí, šlo by podle expertů na informační technologie o jeden z největších úniků dat v historii. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, které se ale zatím nepodařilo ověřit pravost příspěvku.
Kategorie: Hacking & Security

Kyberútok se nizozemské univerzitě nakonec vyplatil. Za výkupné získá zpět více peněz

4 Červenec, 2022 - 11:08
Nizozemská univerzita v Maastrichtu získá po třech letech zpět výkupné za kybernetický útok. Díky růstu hodnoty bitcoinu přitom obdrží více než dvouapůlnásobek původně zaplacené částky, tedy v přepočtu přes půl milionu eur (12,4 milionu Kč). Škola to potvrdila agentuře AP.
Kategorie: Hacking & Security

Účty britské armády na Twitteru a YouTubu napadli hackeři

4 Červenec, 2022 - 09:02
Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube krátce napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn. Mluvčí armády v neděli podle agentury Reuters oznámil, že vojsko incident vyšetřuje. Večer už oba účty fungovaly jako dříve.
Kategorie: Hacking & Security

Anonymous se nabourali do menstruačních kalendářů a smazali data

2 Červenec, 2022 - 08:33
Hackerské hnutí Anonymous na Twitteru uvedlo, že se nabouralo do dat aplikací, do nichž si ženy ukládají data menstruačních cyklů a termíny ovulací, a smazalo je. Učinilo tak proto, aby ve světle zákazu potratů v USA ochránilo ženy před případnou perzekucí.
Kategorie: Hacking & Security

Kybernetických incidentů meziročně přibylo, varoval NÚKIB

1 Červenec, 2022 - 07:48
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dostal loni 476 hlášení o kybernetických bezpečnostních incidentech, přímo řešil 158 z nich, což je o 59 více než v roce 2020. Tehdy obdržel hlášení o 468 incidentech a zabýval se 99. Snížil se ale z devíti na osm počet závažných útoků, takzvaných škodlivých kybernetických aktivit. Úřad to uvedl ve zprávě o stavu kyberbezpečnosti za loňský rok, kterou ve středu schválila vláda.
Kategorie: Hacking & Security

Brněnský magistrát se stal terčem kyberútoku

30 Červen, 2022 - 19:06
Brněnský magistrát se stal terčem kybernetického útoku. Zaměstnanci úřadu, občané, novináři dostávají falešný e-mail, v němž se odesílatel vydává za pracovníka úřadu. Radka Loukotová z tiskového oddělení města uvedla, že by lidé na tento e-mail neměli reagovat a nikam by neměli psát své údaje. Podle ní situace nijak neohrožuje chod úřadu ani žádné agendy.
Kategorie: Hacking & Security

Počet hackerských útoků na české firmy se zdvojnásobil

29 Červen, 2022 - 15:55
Výrazný nárůst kybernetických útoků zaznamenal bezpečnostní tým O2. Operátor podle nejnovějších dat, která byla zveřejněna ve středu, řeší denně více než 500 útoků na firmy připojené přes jeho síť. To představuje v meziročním porovnání dvounásobný nárůst. Zástupci O2 o tom informovali ve středu.
Kategorie: Hacking & Security

Norsko se stalo terčem kybernetického útoku, podezírá proruskou skupinu

29 Červen, 2022 - 15:43
Řada veřejných i soukromých institucí v Norsku se v posledních 24 hodinách stala terčem kybernetického útoku. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala norská národní bezpečnostní služba NSM. Podle ní za útokem zřejmě stojí proruská skupina.
Kategorie: Hacking & Security

Systémy T-Mobilu jsou po hackerském útoku již plně funkční

29 Červen, 2022 - 08:26
Operátor T-Mobile po nedělním kybernetickém útoku obnovil všechny zasažené systémy a postupně se vrací k plnému provozu. Zákazníci od středy podle operátora pocítí omezení služeb jen výjimečně, například při možném zpoždění dodávky některých zařízení. Uvedla to mluvčí Zuzana Svobodová.
Kategorie: Hacking & Security

Nejčastěji se hackeři zajímají o e-maily. Na jeden server míří až 500 000 útoků měsíčně

28 Červen, 2022 - 16:27
Na jeden e-mailový server míří měsíčně až půl milionu útoků každý měsíc. Právě na elektronické poštovní schránky se hackeři při svých kybernetických nájezdech zaměřují nejčastěji. To potvrzují i nová data bezpečnostních expertů, která vycházejí z bezpečnostního systému Turris Sentinel.
Kategorie: Hacking & Security

Proruští hackeři sestřelovali jeden litevský web za druhým

28 Červen, 2022 - 09:39
Litevské státní i soukromé instituce a podniky zasáhl v pondělí intenzivní kyberútok. S odvoláním na litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NKSC) o tom informovala litevská média. K útokům se přihlásila proruská skupina hackerů Killnet, podle které jde o odvetu za litevská omezení na převoz zboží do kaliningradské enklávy, napsala agentura Reuters.
Kategorie: Hacking & Security

Kybernetickému útoku čelil i Slovak Telekom

27 Červen, 2022 - 11:35
Nedělní kybernetický útok zasáhl interní IT systémy největšího slovenského telekomunikačního operátora Slovak Telekom, incident vyřadil z provozu web i mobilní aplikaci firmy a omezil poskytování služeb na prodejnách. Oznámila to firma, jejíž služby plně nefungovaly ani v pondělí odpoledne. Podobnému útoku čelil i český operátor T-Mobile Czech Republic, který stejně jako Slovak Telekom patří do mezinárodní skupiny Deutsche Telekom.
Kategorie: Hacking & Security

Nedělní výpadek služeb? T-Mobile čelil kybernetickému útoku

27 Červen, 2022 - 09:22
Operátor T-Mobile se v neděli potýkal s rozsáhlými výpadky svých služeb. Zákazníci měli problémy s mobilními daty i voláním, nemohli se dovolat na zákaznickou linku, dostat na web firmy nebo spustit aplikaci. V noci společnost oznámila, že čelila kybernetickému útoku. Obnovila provoz základních služeb, jako je volání či mobilní služby, dál řeší problémy s aplikací Můj T-Mobile a interními systémy.
Kategorie: Hacking & Security

Weby a data ŘSD jsou i pět týdnů od útoku hackerů v troskách

26 Červen, 2022 - 06:00
Ani po více než pěti týdnech od hackerského útoku 17. května nejsou některé weby Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o dopravní situaci funkční. A polovina dat, včetně faktur či projektových dokumentací, je stále zašifrovaná. Přesto ŘSD výkupné nehodlá platit, jak řekl serveru DVTV ředitel ŘSD Radek Mátl.
Kategorie: Hacking & Security

Tisíce firem budou muset zavést kyberbezpečnostní opatření

23 Červen, 2022 - 13:55
Opatření ohledně kybernetické bezpečnosti bude muset v Česku nově od poloviny roku 2024 přijmout kolem 5000 velkých a středních firem. V současnosti je to asi 600 klíčových podniků a organizací. Náklady na tato opatření budou zřejmě činit minimálně stovky tisíc korun. Na čtvrtečním kulatém stole to uvedl vedoucí oddělení regulace soukromého sektoru Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Martin Švéda.
Kategorie: Hacking & Security

Obávaný trojský kůň se vrátil na scénu. Jde o nejrozšířenější hrozbu

21 Červen, 2022 - 13:10
Vůbec nejrozšířenějším škodlivým kódem na světě se stal podle kyberbezpečnostní společnosti Check Point v dubnu Emotet – obávaný trojský kůň, který Europol označil již dříve za „nejnebezpečnější malware na světě“.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři napadli web slovenského ministerstva obrany

20 Červen, 2022 - 07:57
Web slovenského ministerstva obrany čelil v minulém týdnu většímu kybernetickému útoku, útočníci ale nezískali žádná data. Informoval o tom ministr obrany Jaroslav Naď. Incident dal do souvislosti s poskytnutím další pomoci Ukrajině. V zemi jde za poslední období spíše o ojedinělý medializovaný případ svého druhu.
Kategorie: Hacking & Security

Ženu z Přerovska zlákal inzerát na investici do kryptoměny, podvodníkům poslala 200 tisíc

17 Červen, 2022 - 10:58
Na podvodníky narazila v minulých dnech žena (53) z okolí Kojetína na Přerovsku, kterou zlákala myšlenka investovat do kryptoměny. Připravili ji o více než 200 tisíc korun. Právo o případu v pátek informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Kategorie: Hacking & Security

Česko je pátou evropskou zemí, na kterou cílí kyberútoky nejčastěji

16 Červen, 2022 - 16:05
V Česku se stále častěji šíří škodlivé kódy a množí se i hackerské útoky. Situace došla tak daleko, že se naše domovina stala už pátou nejnebezpečnější evropskou zemí z pohledu bezpečnostních incidentů. Vyplývá to z dat kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Přijde nová virová vlna, bijí na poplach bezpečnostní experti

11 Červen, 2022 - 16:28
Špionské viry Agent Tesla a Formbook či password stealer Fareit. To jsou jména škodlivých kódů, které se pravidelně objevují na předních příčkách virových statistiky. Přestože bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset zaznamenali již druhý měsíc pokles detekcí těchto škodlivých kódů, varují, že současný stav je pravděpodobně pouze klidovým obdobím před většími a sofistikovanějšími útoky.
Kategorie: Hacking & Security