Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 30 min 20 sek zpět

Chtěli chránit diskety. Místo toho vytvořili první počítačový virus

19 Leden, 2021 - 16:05
Jak velmi snadno se může ušlechtilá myšlenka zvrtnout v něco škodlivého, se na vlastní kůži mohli přesvědčit před 35 lety bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi z Pákistánu. Chtěli vytvořit nástroj proti nelegálnímu kopírování jejich disket, ve skutečnosti se ale z jejich práce stal první počítačový virus, který se nakonec zcela vymkl kontrole.
Kategorie: Hacking & Security

Trojský kůň Emotet dál terorizuje české a slovenské uživatele

19 Leden, 2021 - 13:56
Po neočekávaném listopadovém pádu z čela žebříčku nejčastějších hrozeb kyberbezpečnostní společnosti CheckPoint se v minulém měsíci opět vrátil na scénu zákeřný trojský kůň Emotet. Podle bezpečnostních expertů jde o vůbec nejrozšířenější počítačovou hrozbu v Česku i na Slovensku.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři nemají s nemocnicemi slitování. Útočí častěji a chtějí více peněz

13 Leden, 2021 - 13:21
Lékaři mají v posledních měsících prakticky po celém světě plné ruce práce s covidovými pacienty. Práci jim navíc komplikují hackeři, kteří s nemocnicemi nemají slitování ani v době pandemie. Nejenže útočí častěji, ale také požadují stále vyšší výkupné.
Kategorie: Hacking & Security

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

13 Leden, 2021 - 08:51
Německé policii se podařilo odhalit a vyřadit z provozu platformu na takzvaném darknetu, na které se prodávaly drogy, falešné úřední dokumenty i bankovky. Informovaly o tom zvláštní policejní útvar a oddělení generální prokuratury, které se zaměřují na kybernetickou kriminalitu. Podle nich šlo o zřejmě největší nelegální internetový obchod na světě. Zadržet se podařilo i jeho provozovatele.
Kategorie: Hacking & Security

Hackerské útoky na nemocnice se vymkly kontrole. Dramaticky jich přibylo

11 Leden, 2021 - 12:19
Dramatický nárůst útoků na zdravotnická zařízení hlásí výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point. Zatímco celosvětově vzrostl útok na jednotlivá odvětví využívající ke své činnosti informační technologie pouze o 22 procent, nájezdů zacílených na zdravotnická zařízení přibylo jen v posledních dvou měsících o 45 procent.
Kategorie: Hacking & Security

Zaplatit mají přes tři miliony. Za spam v datových schránkách padly pokuty

11 Leden, 2021 - 09:22
Nevyžádaná pošta se netýká pouze e-mailů, ale také datových schránek, jak se na vlastní kůži v minulém roce přesvědčili jejich majitelé. Česká pošta, která je provozovatelem systému, jich zachytila desetitisíce. Odesílatele nyní potrestal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutami v celkové výši 3 111 000 Kč. Zástupci úřadu o tom informovali na svých webových stránkách.
Kategorie: Hacking & Security

Podvodné investiční stránky přibývají jako houby po dešti. A bude hůř

8 Leden, 2021 - 11:18
Rychle rostoucí kurzy kybernetických měn nejsou lhostejné ani počítačovým pirátům, jak upozornili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Ti již zachytili první podvodné investiční stránky, které se snaží uživatele připravit o peníze či osobní data. Falešné weby se přitom nyní množí jako houby po dešti.
Kategorie: Hacking & Security

Soud v New Yorku poslal ruského hackera na 12 let do vězení

8 Leden, 2021 - 09:15
Newyorský soud poslal do vězení na 12 let ruského hackera Andreje Ťurina, který se loni v září přiznal k rozsáhlé internetové krádeži osobních dat klientů americké banky JP Morgan Chase. Informovala o tom agentura TASS, podle níž byl verdikt oznámen při pátečním stání, které se konalo po telefonu.
Kategorie: Hacking & Security

Cyberpunk 2077 pro mobily? Jde to, ale pozor na zavirovanou verzi

6 Leden, 2021 - 11:40
Cyberpunk 2077 byl jednou z nejočekávanějších her loňského roku. Přestože jde o titul, který je určen výhradně pro výkonné herní stroje, hrát se dá prostřednictvím cloudových platforem i na chytrých telefonech. Právě toho se ale snaží zneužít počítačoví piráti, kteří již internetem šíří zavirovanou mobilní verzi.
Kategorie: Hacking & Security

Škodlivých souborů loni dramaticky přibylo. Antiviry jich zachytí 360 000 denně

5 Leden, 2021 - 13:29
Nebývale aktivní byly v minulém roce počítačoví piráti, kteří šíří především prostřednictvím internetu škodlivé soubory. Antiviry společnosti Kaspersky jich v uplynulých 12 měsících zachytily o 5,2 procenta více než o rok dříve. To v absolutních číslech znamená, že každý den bylo detekováno 360 tisíc nových škodlivých souborů.
Kategorie: Hacking & Security

Podvodníci oprášili starý trik. Důvěřivce připraví o peníze

5 Leden, 2021 - 09:23
Českým internetem se začal v posledních dnech opět šířit poplašný e-mail, jehož prostřednictvím podvodníci vydávající se za hackery vydírají tuzemské uživatele. Tvrdí, že mají záznam, jak uživatelé sledují erotická videa. Ve skutečnosti jde ale o podvod, který se poprvé na síti objevil již před dvěma roky.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři jdou po hráčích. A vyplácí se jim to

4 Leden, 2021 - 12:10
O tom, že hry jsou velký byznys, se mluví již nějakou dobu. Neplatí to přitom pouze o tvůrcích jednotlivých titulů, ale také o kyberzločincích. Ti si krádežemi herních účtů a výher přijdou na stovky miliard dolarů. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Očkování proti covid-19 hraje do karet počítačovým pirátům

2 Leden, 2021 - 06:48
Prakticky celá Evropa začala minulý týden očkovat proti covidu-19. Vakcína představuje především naději, že by se mohl hektický život plný opatření proti šíření koronaviru vrátit k normálu. Zároveň ale očkování – a pochopitelně zájem o něj – hraje do karet počítačovým pirátům. Upozornila na to kyberbezpečnostní společnost Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Microsoft přiznal, že se hackeři dostali k jeho zdrojovým kódům

1 Leden, 2021 - 20:41
Americká technologická společnost Microsoft oznámila, že útočníci v rámci nedávné masivní hackerské kampaně pronikli hlouběji do jejích systémů, než se dosud předpokládalo. Podle firmy získali přístup k některým zdrojovým kódům jejího softwaru, které však nebyli schopni pozměnit. Informovala o tom agentura AP.
Kategorie: Hacking & Security

Co přinesly počítačové technologie ve druhé dekádě

1 Leden, 2021 - 04:57
Počítačový svět se za poslední desetiletí značně proměnil. Vedle nových počítačů a mobilů hrály prim především sociální sítě, 3D tisk či internet věcí. Nebývalý nárůst zaznamenaly také kybernetické útoky, které se nevyhýbaly ani státní správě a vládním organizacím.
Kategorie: Hacking & Security

S koronavirovými vakcínami se na černém trhu roztrhnul pytel

30 Prosinec, 2020 - 08:51
Jako houby po dešti se začaly na internetovém černém trhu množit nabídky koronavirových vakcín. Jednu vakcínu si prodejci cení zhruba na pět tisíc korun. Upozornili na to výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point, kteří však varují, že může jít také o podvod.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečný bankovní trojan opět na scéně, umí obejít zabezpečení přes SMS

29 Prosinec, 2020 - 12:29
Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset varovali, že v uplynulých týdnech začali kyberzločinci opět hojně nasazovat bankovní trojan Triada, který představuje hrozbu pro zařízení s operačním systémem Android – tedy především pro chytré telefony a tablety. Dovede dokonce obcházet zabezpečení online bankovnictví prostřednictvím SMS zpráv.
Kategorie: Hacking & Security

Špionážní malware útočí na hesla českých uživatelů

29 Prosinec, 2020 - 09:27
Nejrozšířenější kybernetickou hrozbou zůstaly v uplynulém měsíci škodlivé kódy, které kradou hesla uložená v prohlížečích. Vůbec nejvíce se tuzemští uživatelé potýkali s trojským koněm Spy.Agent.AES, který stál takřka za každým pátým útokem. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Evropský soud se po rozsudku proti Turecku stal terčem kyberútoku

23 Prosinec, 2020 - 17:26
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se stal terčem kybernetického útoku. Stalo se tak poté, co v úterý svým rozsudkem vyzval Turecko, aby okamžitě propustilo vězněného opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Turecký prezident ve středu verdikt odmítl a uvedl, že evropskému soudu v této věci nepřísluší rozhodovat.
Kategorie: Hacking & Security

Důvěřivce připraví o peníze při telefonátu. Vydávají se za bankéře

23 Prosinec, 2020 - 13:19
Na nový trik podvodníků, kteří se snaží důvěřivce připravit o peníze, upozornila banka Moneta. Vše začíná nevinným telefonním hovorem, ve kterém se podvodníci představí jako zástupci banky. Spoléhají totiž na to, že lidé budou těsně před svátky kvůli vánočnímu shonu méně obezřetní.
Kategorie: Hacking & Security