Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah Novinky.cz - Bezpečnost
Novinky.cz - zpravodajský server
Aktualizace: 24 min 10 sek zpět

V energetickém průmyslu útočí hackeři stále častěji

3 hodiny 6 min zpět
Stále častěji se kybernetičtí útočníci zaměřují na počítače průmyslově řídicích systémů (ICS) v energetickém sektoru. V prvním pololetí letošního roku zachytili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky útoky na téměř polovinu sledovaných počítačů. Mezi nejpočetnější hrozby se řadily červy, spyware a programy nelegálně těžící kryptoměny.
Kategorie: Hacking & Security

Chcete 2500 Kč na nákup? Lidl varoval před podvodníky

14 Říjen, 2019 - 18:46
Po více než roce zkusili internetoví podvodníci oprášit starý trik, pod značkou Lidl nabízejí lidem dárkové poukazy v hodnotě 2500 Kč zadarmo. Údajně má jít o součást oslav 46. výročí společnosti. Podvodné zprávy se šíří především přes sociální síť Facebook, ale také jako zprávy v prostředí WhatsAppu či Messengeru.
Kategorie: Hacking & Security

Češi přijdou ročně o desítky milionů. Kvůli krádežím dat k účtům

14 Říjen, 2019 - 08:23
Češi kvůli krádežím údajů k bankovním účtům a kartám přijdou ročně o desítky milionů korun. Do jejich e-mailových schránek během roku přijdou miliony podvodných phishingových zpráv, nejčastěji z Afriky a Číny. Vyplývá to z údajů projektu Digitální pevnost.
Kategorie: Hacking & Security

Češi si se změnou hesel příliš hlavu nelámou, ukázal průzkum

10 Říjen, 2019 - 14:21
Více než pětina Čechů změnu svého hesla u některé z internetových služeb řeší až ve chvíli, kdy jim přijde upozornění na podezřelou aktivitu. A to i navzdory tomu, že bezpečnostní experti neustále poukazují na to, že právě hesla jsou první účinnou obranou před počítačovými piráty. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA).
Kategorie: Hacking & Security

Na klienty českých bank útočí hackeři ve velkém

9 Říjen, 2019 - 09:07
Pod hlavičkou hned několika tuzemských bank byly vedeny phishingové útoky, které zachytili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Prostřednictvím podvodných zpráv se hackeři snažili vymámit z klientů přístupové údaje k jejich bankovním účtům a další citlivé informace.
Kategorie: Hacking & Security

Bezpečnost v on-line prostředí je v Česku nejvyšší za pět let

9 Říjen, 2019 - 03:47
Bezpečnost v on-line prostředí se letos zvýšila na nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Index bezpečnosti České bankovní asociace (ČBA) pro letošní rok dosáhl 65 bodů ze sta, zatímco loni to bylo 61 bodů. Asociace o tom informovala na tiskové konferenci. Průzkum uskutečnila v květnu a červnu pro ČBA agentura SC&C mezi 1011 respondenty.
Kategorie: Hacking & Security

Reklamní viry jsou na vzestupu, bijí na poplach bezpečnostní experti

8 Říjen, 2019 - 10:53
Stále častěji se uživatelé chytrých telefonů a počítačových tabletů s operačním systémem Android mohou setkat s reklamními viry. Jak již samotný název napovídá, jde o škodlivé kódy, které na napadeném zařízení zobrazují nevyžádané reklamy.
Kategorie: Hacking & Security

Stovky milionů mobilů v ohrožení. Oprava nebezpečné trhliny chybí

7 Říjen, 2019 - 15:17
Velmi nebezpečnou chybu našli výzkumníci v operačním systému Android. Oprava na tuto zranitelnost zatím chybí, útokům hackerů jsou tak vystaveny stovky milionů mobilů. Upozornil na to server The Verge s tím, že první nájezdy kyberzločinců již byly zaznamenány.
Kategorie: Hacking & Security

Jak lidé šmírují své blízké? Stalkerware je využíván stále častěji

7 Říjen, 2019 - 08:41
Stalkerware, tedy špionážní nezvaný návštěvník, je nasazován stále častěji. Jen za prvních osm měsíců letošního roku napadly tyto viry více než 37 000 strojů, což představuje 35% meziroční nárůst. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Uzbecká tajná služba prý využívá placené hackerské programy

5 Říjen, 2019 - 06:18
Uzbecká tajná služba použila komerčně dostupné počítačové špionážní programy k řadě útoků proti opozičním aktivistům a disidentům, upozornila moskevská firma Kaspersky Lab zaměřená na počítačovou bezpečnost. Zjištění podle agentury Reuters svědčí o tom, že vlády po celém světě jsou ochotny nakupovat sofistikované hackerské nástroje a odborné znalosti k tomu, aby špehovaly politické soupeře.
Kategorie: Hacking & Security

Útočníci si přišli na miliony eur. Díky jedinému botnetu

4 Říjen, 2019 - 12:01
Rozbít obří botnet, tedy síť zotročených chytrých telefonů, se podařilo výzkumníkům z antivirové společnosti Avast ve spolupráci s ČVUT a argentinskou univerzitou UNCUYO. Prostřednictvím botnetu Geost si přesto přišli kyberzločinci na miliony eur.
Kategorie: Hacking & Security

Trojský kůň Fareit stojí za každým sedmým útokem na českém internetu

4 Říjen, 2019 - 09:14
Vůbec nejrozšířenější hrozbou na českém internetu je již třetí měsíc za sebou trojský kůň Fareit. Jeho podíl navíc neustále stoupá, v současnosti stojí již za každým sedmým útokem na síti. Vyplývá to z žebříčku antivirové společnosti Eset, který pravidelně monitoruje nejrozšířenější hrozby na síti.
Kategorie: Hacking & Security

Kybernetické hrozby studenty příliš netrápí, využívání antivirů klesá

3 Říjen, 2019 - 14:12
Bezpečnostní experti neustále kladou uživatelům na srdce, jak důležité je chránit počítačové systémy před škodlivými viry a útoky hackerů. Celá řada uživatelů však tyto hrozby neustále podceňuje – a překvapivě to platí i o mladší generaci. Vyplynulo to z průzkumu společností Seznam.cz a Eset mezi studenty středních a vysokých škol.
Kategorie: Hacking & Security

Škodlivý kód WannaCry děsí i po letech, infikuje miliony systémů

3 Říjen, 2019 - 10:58
Na poplach bijí bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky. Ti zjistili, že škodlivý kód WannaCry představuje hrozbu i po letech – infikuje miliony systémů každý měsíc. Podceňovat tento škodlivý kód se tedy rozhodně nemusí vyplatit.
Kategorie: Hacking & Security

Když telefony s osekaným Androidem představují bezpečnostní riziko

30 Září, 2019 - 14:19
Premiéru si před časem odbyla nová vlajková loď Mate 30 od společnosti Huawei, která bude prvním telefonem tohoto výrobce s osekanou verzí Androidu. O tom, jak toto kompromisní řešení může představovat nemalý bezpečnostní problém, se rozpovídali experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři se snažili získat tajemství Airbusu

30 Září, 2019 - 12:16
Evropský výrobce letecké techniky Airbus se v uplynulých měsících stal terčem série kybernetických útoků. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Útočníci se podle AFP snažili proniknout k obchodním tajemstvím Airbusu prostřednictvím počítačových systémů jeho dodavatelů. Existuje podezření, že za těmito špionážními aktivitami stála Čína.
Kategorie: Hacking & Security

Vrátíme vám peníze, tvrdí podvodníci

29 Září, 2019 - 10:25
Německá divize zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook varovala před falešnými e-maily, jejichž prostřednictvím se podvodníci snaží získat citlivé údaje klientů. Tyto e-maily se tváří jako oficiální zprávy od firmy Thomas Cook a v předmětu mají uvedeno „Důležité: Vrácení peněz za vaši cestu s Thomasem Cookem”.
Kategorie: Hacking & Security

Ve starém vojenském bunkru se ukrývalo ilegální datové centrum

28 Září, 2019 - 21:34
Německé úřady uzavřely centrum na zpracování dat, které v někdejším vojenském bunkru v západoněmeckém městečku Traben-Trarbach zřídil v roce 2013 nizozemský občan. Objekt sloužil jako centrála pro ilegální činnost na takzvaném darknetu, tedy obtížně přístupné anonymní části internetu. Za těžkými železnými vraty byly pod zemí v pěti patrech navršeny servery, jejichž prostřednictvím zločinci z celého světa prodávali drogy, kšeftovali s padělanými penězi, zasílali dětskou pornografii a prováděli kybernetické útoky, informovala agentura DPA.
Kategorie: Hacking & Security

Frankensteinovo monstrum a slevové kupony. Jaké triky zkoušejí kyberzločinci?

27 Září, 2019 - 07:57
Kyberzločinci se snaží neustále hledat nové cesty, jak se dostat lidem do počítačů. Stranou jejich zájmu přitom nezůstávají ani chytré telefony. Důvod je prostý, jejich zabezpečení lidé velmi často podceňují.
Kategorie: Hacking & Security

Ubylo vyděračských útoků, rozšířil se malware na těžbu kryptoměn

26 Září, 2019 - 19:08
V loňském roce ubylo útoků provedených prostřednictvím takzvaného vyděračského softwaru, nahradila je především těžba kryptoměn s využitím zařízení obětí pomocí malwaru. Vyplývá to ze zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2018, kterou vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a příští týden ji projedná vláda. Poměrně časté jsou i tzv. DDoS útoky, které přetíží, a tím vyřadí z činnosti některý server. Podle úřadu často doprovázejí jiné útoky a snaží se od nich odvádět pozornost.
Kategorie: Hacking & Security