Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 47 min 25 sek zpět

Kyberútoků na online výuku přibývá, varovalo ministerstvo školství

23 Říjen, 2020 - 13:04
V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru jsou žáci i studenti odkázáni na online výuku. Přesně to ale hraje do karet počítačovým pirátům, kteří své útoky směřují právě na školáky a učitele na síti. V pátek o tom informovalo ministerstvo školství na svých oficiálních stránkách.
Kategorie: Hacking & Security

Stalkerware je na ústupu, špehovací aplikace přesto představují nejrozšířenější hrozbu

23 Říjen, 2020 - 11:38
Statistiky antivirové společnosti Eset dokládají, že v září byl stalkerware na platformě Android na ústupu. Je to dno snahy bezpečnostních firem a oficiálního obchodu s aplikacemi Google Play. Tato skupina špehovacích aplikací přesto představuje v Česku nejrozšířenější hrozby.
Kategorie: Hacking & Security

Podvodníci lákají na boty a trička zadarmo. Starý trik jim vychází

22 Říjen, 2020 - 13:25
Před nadcházející vánoční sezonou oprášili podvodníci starý internetový trik, a to po více než roce. Pod značkou Adidas nabízejí lidem boty a trička zadarmo. A podle ohlasů uživatelů jim důvěřivci skutečně sedají na lep, prostřednictvím aplikace WhatsApp se šíří podvodné zprávy jako lavina.
Kategorie: Hacking & Security

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20 Říjen, 2020 - 19:30
Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé cíle po celém světě. Informovala o tom agentura Ria Novosti. USA v pondělí obvinily šestici agentů ruské vojenské rozvědky z kybernetických útoků z minulých let a Británie varovala před kybernetickým napadením olympiády v Tokiu.
Kategorie: Hacking & Security

Ruští hackeři se chystali napadnout olympiádu, Tokio se na kybernetické nájezdníky připravuje

20 Říjen, 2020 - 08:06
Japonsko podnikne ochranná opatření, aby zajistilo úspěch olympijských her, jež se budou v roce 2021 konat v Tokiu. V reakci na pondělní informaci Británie o přípravách ruských hackerů zaútočit na tokijskou olympiádu, původně plánovanou na letošek, to v úterý řekl japonský vládní mluvčí.
Kategorie: Hacking & Security

Balíček čeká na doručení, podvodníci se snaží napálit důvěřivce

16 Říjen, 2020 - 15:04
Vánoce se nezadržitelně blíží. Není proto překvapením, že lidé již začali prostřednictvím internetu objednávat dárky. Právě toho se ale snaží zneužít počítačoví piráti, kteří se vydávají za zaměstnance České pošty. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Avast.
Kategorie: Hacking & Security

British Airways dostaly za únik osobních údajů rekordní pokutu

16 Říjen, 2020 - 14:37
Letecká společnost British Airways dostala od britského úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu 20 milionů liber (600 milionů Kč) za to, že neochránila osobní a finanční údaje o více než 400 000 zákaznících. Pokuta je zatím největší, jakou kdy britský úřad vyměřil, uvedla v pátek agentura Reuters. Kvůli koronaviru je to ale výrazně nižší částka, než jakou úřad původně navrhl.
Kategorie: Hacking & Security

ČR se s velkou pravděpodobností stane terčem ransomwaru

15 Říjen, 2020 - 13:32
Česko se s pravděpodobností 55 až 70 procent během následujícího roku nevyhne vyděračským útokům (ransomware) na podniky a organizace. Mezi nejohroženější organizace patří nemocnice. Vyplývá to z analýzy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Kategorie: Hacking & Security

Na náš parlament útočili Rusové, tvrdí Norové

14 Říjen, 2020 - 07:39
Za srpnovým kybernetickým útokem na norský parlament stálo Rusko, uvedla norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová. Hackeři tehdy načas získali přístup do elektronické komunikace některých poslanců a jejich asistentů. Ruské velvyslanectví v Oslu obvinění označilo za provokaci.
Kategorie: Hacking & Security

Výkupné 345 milionů platit nemuseli. Bezpečnostní experti vyzráli na vyděračský virus

13 Říjen, 2020 - 11:32
Bezpečnostním expertům Sophosu se podařilo vyzrát na zákeřný vyděračský virus Maze, který požadoval rekordní výkupné ve výši 15 milionů dolarů, tedy v přepočtu 345 milionů korun. Díky práci kybernetických výzkumníků však nikdo nemusel hackerům zaplatit ani korunu.
Kategorie: Hacking & Security

Bezpečnostní experti bijí na poplach, nárůst phishingových podvodů je alarmující

12 Říjen, 2020 - 12:27
Kybernetičtí piráti jsou při svých útocích stále více vynalézaví a nutno podotknout, že také agresivnější. Bezpečnostní experti se přitom shodují, že riziko takovýchto útoků během koronavirové krize ještě narostlo. Avast zaznamenal nárůst e-mailového phishingu v letošním roce o alarmujících 667 procent.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři mohli zotročit mobil. Jen kvůli chybě v Instagramu

9 Říjen, 2020 - 09:18
Kritická bezpečnostní chyba byla odhalena v populární aplikaci Instagram. Kvůli tomu mohli hackeři program, který slouží ke sdílení fotografií a videí, snadno zneužít k tomu, aby zotročili cizí zařízení. Upozornili na to experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point, kteří trhlinu odhalili.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři kradli vládní dokumenty nepozorovaně devět let

8 Říjen, 2020 - 11:29
Dlouhých devět let se dařilo hackerům ze skupiny XDSpy krást vládní dokumenty ve východoevropských zemích. S těmito materiály dokázali kompromitovat řadu tamních vládních institucí i soukromých společností. Práci hackerů zmapovala antivirová společnost Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Česko zahltily podvodné e-maily pod hlavičkou Applu. Straší zablokovaným účtem

5 Říjen, 2020 - 12:20
Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky zachytili stovky podvodných phishingových zpráv, ve kterých se útočníci vydávají za zaměstnance Applu. Podobné nevyžádané e-maily se v Česku objevily již zkraje letošního léta, nyní kyberzločinci evidentně útočí na tuzemské uživatele opět v druhé vlně.
Kategorie: Hacking & Security

Úmrtí kvůli hackerskému útoku? Byla to jen otázka času, míní bezpečnostní expert

2 Říjen, 2020 - 08:25
Hackerské útoky na nemocnice nejsou ničím výjimečným. Ten z poloviny září, který byl namířen proti nemocničním serverům v německém Düsseldorfu, má však vůbec poprvé na svědomí lidský život. V důsledku kolapsu informačního systému zemřela jedna pacientka. Podle bezpečnostních expertů bylo jen otázkou času, kdy se něco podobného stane.
Kategorie: Hacking & Security

Kyberútoků na české cíle v létě ubylo, v zahraničí jsou hackeři aktivnější

1 Říjen, 2020 - 09:36
Během letních prázdnin v České republice ubývalo kybernetických útoků zacílených na firmy a organizace. Na začátku srpna se dokonce počet kybernetických nájezdů propadl pouze na 336 útoků týdně. Podle analýzy kyberbezpečnostní společnosti Check Point se přitom celosvětový průměr držel okolo 500.
Kategorie: Hacking & Security

Jaké značky jsou na internetu nejzneužívanější

30 Září, 2020 - 13:59
Počítačoví piráti se často zastřešují známými značkami, aby zmátli uživatele a donutili jej kliknout na podvodný odkaz. Nejčastěji jsou přitom tímto způsobem zneužívány značky Google a Amazon, dále pak WhatsApp a Facebook. Dokazují to statistiky kyberbezpečnostní společnosti Check Point za druhé čtvrtletí letošního roku, které byly zveřejněny nyní.
Kategorie: Hacking & Security

TikTokem se šíří podvodné aplikace. Prostřednictvím reklam

30 Září, 2020 - 10:08
Reklamy mohou být zdrojem nebezpečných škodlivých kódů. Jak upozornili bezpečnostní experti antivirové společnosti Avast, na vlastní kůži se o tom mohli přesvědčit uživatelé populární aplikace TikTok. Právě prostřednictvím ní se totiž škodlivé programy zaměřující se na mobilní zařízení šířily.
Kategorie: Hacking & Security

Zákeřný Qbot masivně útočí na počítače. Jak se bránit?

30 Září, 2020 - 07:58
V posledních týdnech začal masivně útočit na počítače nezvaný návštěvník Qbot, který krade e-maily i hesla. Na kontě má již více než 100 000 obětí, a toto číslo ještě není zdaleka konečné. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point zveřejnili sadu doporučení, jak mohou lidé proti nebezpečnému viru bránit své počítače.
Kategorie: Hacking & Security

Deset nejobávanějších virů na českém internetu

29 Září, 2020 - 17:38
Mezi nejrozšířenější hrozby, které kolují internetem, patřil v uplynulém měsíci spyware. Jde o špionážní software, jehož hlavním úkolem je odcizit uživatelská hesla na napadených strojích. Tak masivně jsou tito nezvaní návštěvníci rozšířeni proto, že si je mohou klidně i laikové objednat na internetu jako službu. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security