ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 28 sek zpět

RawTherapee 5.4 nabízí vylepšené rozhraní i HDR

4 hodiny 30 min zpět
[4 minuty čtení] Půl roku po 5.3 přichází projekt RawTherapee s verzí 5.4 obsahující několik zajímavých novinek: vylepšená podpora formátů RAW, upravené ovládání a hlavně lepší podpora nástrojů pro zpracování HDR. Aktuálně lze říci, že RawTherapee už zažehnalo většinu porodních problémů řady 5.x, když v raných verzích často nebývaly podporovány RAW i z poměrně starých fotoaparátů, které od jejich ještě starších předchůdců dělilo jen zduplikování záznamu pro dekódování i na tento novější model.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Novinky Javy 10: typová inferencia lokálnych premenných

22 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Vyšla najnovšia produkčná verzia Javy 10. Nová verzia Javy tak prichádza šesť mesiacov po poslednej verzii (Java 9). Reč je o Java SE (Java Standard Edition), ktorej implementáciu ponúkajú Oracle JDK a OpenJDK. Zmeny do jadra jazyka sa implementujú pomocou formálnych dokumentov nazvaných JDK Enhancement-Proposal (JEP). Každý z týchto dokumentov má pridelené svoje identifikačné číslo. Java 10 prináša realizáciu nasledovných JEP dokumentov:
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure

22 Březen, 2018 - 00:00
[29 minut čtení] Dnes si ukážeme způsob použití doménově specifického jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace napsané v programovacím jazyku Clojure. Při implementaci testů bude použita knihovna Expectations. 1. Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Telegram musí vydat klíče FSB, říká nejvyšší ruský soud, Pavel Durov odmítá

21 Březen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Nejvyšší ruský soud rozhodl, že Telegram musí odevzdat šifrovací klíče do rukou FSB. V opačném případě prý bude služba v Rusku blokována. Pavel Durov tuto snahu odmítá a trvá na svobodě a zajištění soukromí. Ruský nejvyšší soud rozhodl, že společnost Telegram Messenger LLP musí odevzdat šifrovací klíče ruské tajné službě FSB, aby bylo možné se dostat k uživatelským datům. Pokud firma provozující komunikační službu Telegram odmítne klíče vydat, budou ruské úřady přístup místních občanů ke službě blokovat.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (21. 3. 2018)

21 Březen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na aplikaci pro práci s poznámkami, vyzkoušíme vyhledávací program, povíme si o čtečce novinek a na odlehčení si zahrajeme deskovou hru. Aplikace na tvorbu a editaci poznámek s důrazem na jednoduchost a bezpečnost. Nabízí minimalistické a ničím nerušící rozhraní zaměřené pouze na to, co opravdu potřebujete pro práci s textem. Všechny vaše poznámky jsou šifrovány pomocí PGP. Dále nabízí možnost importu a exportu do mnoha textových formátů a pár zajímavých vylepšení, které vám ulehčí psaní zdrojového kódu a matematických funkcí.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Společně za zlepšení stability, rychlosti a další rozšiřitelnosti DNS ekosystému

20 Březen, 2018 - 00:00
[2 minuty čtení] V minulosti se výrobci DNS softwaru pokoušeli řešit problémy s interoperabilitou DNS protokolu a jeho rozšíření zvaného EDNS tak, že do svého software dočasně přidávali schopnost přijmout různé nestandardní chování. Bohužel se ukázalo, že tento přístup, tedy přidáváním dočasných „náplastí na problémy“ není dlouhodobě udržitelný, a to především proto, že implementace, které plně nerespektují standardy, zdánlivě fungují a není tedy důvod pouštět se do jejich plnohodnotných oprav.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Úvod do jazyka Reason: reference a generalizace

20 Březen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Na závěr našeho seriálu si řekneme o referencích, o automatické generalizaci a o omezeních automatické generalizace. Článek je zakončen seznamem zdrojů, kde lze vyčíst další informace o Reasonu. V minulých dílech jsme se naučili, jak v Reasonu používat funkcionální datové struktury. Reason však není omezen pouze na funkcionální styl programování a k dispozici jsou pole a reference, tedy datové struktury, jejichž obsah lze měnit. Pomocí referencí můžeme například implementovat počítadlo:
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tvorba GUI v Pythonu: použití kaskádových stylů v PySide

20 Březen, 2018 - 00:00
[32 minut čtení] V dnešní části seriálu o tvorbě uživatelského rozhraní v Pythonu si ukážeme některé zajímavé možnosti ovlivnění stylů vykreslování ovládacích prvků, které programátorům nabízí knihovna PySide díky podpoře kaskádových stylů (CSS). 1. Tvorba GUI v Pythonu: použití kaskádových stylů v PySide
Kategorie: GNU/Linux & BSD

AlwaysOnSSL: bezplatná autorita s certifikáty na jeden rok

19 Březen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Počátkem roku byla nadobro uzavřena certifikační autorita StartSSL, symbol vydávání bezplatných certifikátů. Její roli do velké míry převzala služba Let's Encrypt, existují ale i jiné alternativy. Stránka AlwaysOnSSL.com hned na první pohled evokuje inspiraci projektem Let's Encrypt. Nabízí certifikáty zdarma a automatizovaně, v titulku však chybí slovo open. Služba nabízí vydávání TLS certifikátů zdarma, a to s následujícími parametry:
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: příliš inteligentní kamery

19 Březen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] V dnešním díle postřehů se podíváme na kamery s množstvím potenciálně zranitelných inteligentních funkcí, na zranitelnosti v Sambě a na další novinky a zajímavosti ze světa počítačové bezpečnosti. Výzkumníci v Kaspersky Lab ICS CERT se rozhodli otestovat populární kamery Hanwha SmartCams (konkrétně SNH-V6410PN / PNW) a objevili 13 zranitelností.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vyšlo nové Raspberry Pi 3 B+, Adobe podle Dolby káže vodu a pije víno [Stalo se]

18 Březen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Linux 4.17 zahodí podporu několika starších CPU, pro grafiky AMD ale přinese významné změny. Nový Raspbian podporuje Raspberry Pi 3 Model B+. Microsoft nabízí až čtvrt miliónu dolarů za Spectre/Meltdown chyby. Posledních 15 let jsou technologie Dolby Laboratories pro kompresi i dekódování rozličných formátů jejích součástí produktů Adobe. Zahrnujíce programy jako Audition (dříve Cool Edit Pro), After Effects, Lightroom či Premiere Pro, licenční dohoda mezi oběma společnostmi umožňovala Adobe reportovat do Dolby, jak prodej licencí jde, a následně také platit adekvátně velké licenční poplatky. Dolby naopak měla smluvně zajištěnou možnost pomocí auditů prováděných třetí stranou ověřovat, že čísla z Adobe jsou správná.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: analýza trhu

17 Březen, 2018 - 00:00
[čtení do minuty] Trh je nestálá, zákeřná a jankovitá mrcha – jak si myslíte, že jste se jí dostali na kobylku, už vás shazuje do bláta. Pro dobrá rozhodnutí je třeba mít dobrá data. Dobrá data nakupujte u odborníků.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Mageia: kam kráčí původně nadějná distribuce s nejistou budoucností?

16 Březen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Některé linuxové distribuce mají víceméně na růžích ustláno, neb za nimi stojí velký mecenáš či velká korporace. Jiné spíše živoří, zejména ty, které nejsou one-man show v podobě jednoduchého forku Ubuntu. Tento článek není nijak dokonalou všeobjímající analýzou stavu linuxového světa, spíše jen další víceméně (ne)pravidelné povzdechnutí nad osudem linuxové distribuce Mageia, kterou mám, ale současně už delší dobu nepoužívám.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Analogový záznam na digitálním počítači – praktická ukázka

15 Březen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Minulý článek našeho občasníku čtenářům vysvětlil, jak zaznamenat skutečně analogový signál s neomezeným počtem úrovní na digitální nosič. Dnes demonstrujeme ukázku v praxi. Decibel je pojmenovaný po Alexandru Grahamu Bellovi, který v r. 1880 demonstroval první bezdrátový telefon. Opticky na 213 metrů, 19 let před prvním přenosem zvuku rádiem.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Knihovny a moduly usnadňující testování aplikací naprogramovaných v jazyce Clojure

15 Březen, 2018 - 00:00
[49 minut čtení] Dnes se seznámíme s knihovnami a moduly pro Leiningen určenými pro testování aplikací v jazyce Clojure. V této oblasti vzniklo mnoho zajímavých projektů, například modul humane-test-output, knihovna iota či adaptace jazyka Gherkin pro BDD. 1. Knihovny a moduly usnadňující testování aplikací naprogramovaných v jazyce Clojure
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Let's Encrypt spouští podporu žolíkových certifikátů

14 Březen, 2018 - 09:00
[5 minut čtení] Dlouho očekávaná funkce certifikační autority byla spuštěna 13. března. Pomocí nového standardizovaného API je možné získat i žolíkový certifikát. K ověření držení domény je však nutné použít DNS. Podporu wildcard neboli žolíkových certifikátů autorita Let's Encrypt slibuje od poloviny loňského roku. Tyto certifikáty jsou přes svá bezpečnostní rizika velmi oblíbené mezi administrátory. Ačkoli služba Let's Encrypt nabídla automatizaci výměny certifikátů a až stovku doménových jmen v jednom certifikátu, což dokáže na většině míst žolíkový certifikát nahradit, stejně byla jejich podpora jednou z nejpoptávanějších funkcí.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Hacking Team je zpět, i když vlastně nikdy doopravdy nikam neodešel

14 Březen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Společnost ESET objevila ve čtrnácti zemích vzorky malware společnosti Hacking Team. Zdá se, že vyzrazení všech firemních dat před třemi lety nemělo na společnost větší dopad a ta stále prodává vládám své služby. Bezpečnostní analytici společnosti ESET objevili ve čtrnácti státech vzorky dříve nezaznamenané verze sledovacího software Remote Control System (RCS), který vyvinula italská společnost Hacking Team. Ta se „proslavila“ před třemi lety, kdy se neznámým útočníkům podařilo dostat do firemních serverů a stáhnout prakticky veškerá data. Ty pak zveřejnili – šlo o 400 GB souborů.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (14. 3. 2018)

14 Březen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro streamování obrazovky a zvuku, nastavíme si proxy pro různé aplikace, vyzkoušíme terminálový emulátor a pročistíme historii příspěvků na Redditu. Jednoduchý multiplatformní nástroj pro streamování obrazovky a zvuku mezi Windows, Ubuntu a XBMC. Video enkóduje do H265 a zvuk do mp3 (s využitím ffmpeg). Podporuje streamování celé obrazovky nebo specifické oblasti. Pro vyhledání dostupných vláken v lokální síti spoléhá na Mdns (Avahi).
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vlády přesměrovávají uživatele na software doplněný o malware

13 Březen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Vlády některých zemí začaly ovlivňovat připojení k internetu tak, že při stahování populárních aplikací přesměrují uživatele na vlastní verzi instalačního balíčku, který je ovšem doplněný o malware. Avast, CCleaner, VLC, Opera, 7-Zip a další populární aplikace. Pokud se je pokusíte stáhnout v Turecku, dostanete k nim zvláštní dárek – malware. Citizen Lab z Torontské univerzity totiž objevil, že některé vlády ovlivňují cíleně připojení k internetu přes své poskytovatele a přesměrovávají uživatele na vlastní servery s upravenými instalačními soubory.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Úvod do jazyka Reason: polymorfní varianty a objekty

13 Březen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Dnes si ukážeme alternativy ke standardním variantám a záznamům, které podporují řádkový polymorfismus. Bude se jednat o typy, které není třeba explicitně definovat, a přesto lze vytvářet jejich hodnoty. V jednom z minulých dílů jsme si ukázali datový typ pro JSON. S jeho pomocí můžeme napsat knihovnu (zde pouze jeden modul Json) pro zpracování JSONu:
Kategorie: GNU/Linux & BSD