ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 9 min 58 sek zpět

Muzeum starých počítačů vzniká v Praze, nabídne klasiky i unikáty (galerie)

8 hodin 39 min zpět
[čtení do minuty] Nadšenec Čeněk Cibien chce ještě letos otevřít Cibien’s Corner nebo také MuzeumHer.cz, což bude jedno z největších muzeí starých počítačů v Evropě. Už teď si ale můžete projít část jeho sbírky budované dvacet let.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Reakce na události v GUI deklarované v jazyku QML a PySide 2

8 hodin 39 min zpět
[24 minut čtení] V dnešní části seriálu o tvorbě rozhraní s Pythonem a frameworkem PySide (přesněji PySide 2) se seznámíme s dalšími možnostmi reakcí na události, které vzniknou v okně či dialogu deklarovaném v jazyku QML. 1. Reakce na události v GUI v jazyku QML a PySide 2
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Bezpečnost je třeba řešit komplexně, potrápit dokáže i automatická instalace

18 Červen, 2018 - 00:00
[21 minut čtení] Ve dnech 11. a 12. června proběhl první ročník konference CSNOG. Přednášky se týkaly především stavby sítí, jejich propojování, ale také se čím dál víc klade důraz na bezpečnost. Ta přitom znamená myslet na hodně věcí. Kritické služby jsou ty, které jsou pro uživatele důležité. Mají obvykle široký záběr mezi uživateli. Klíčem k tomu, aby tyhle věci fungovaly, je správa v rukou kompetentních lidí. Ďábel je skrytý v detailech.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: obchvat okolo antivirů

18 Červen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Uplynulý týden přinesl snadný obchvat kolem antivirů na macOS, bratránka známých chyb Spectre a Meldownu a otevřený port na některých zařízeních s operačním systémem Android. Zkraje minulého týdne zveřejnil Josh Pitts, výzkumník z bezpečnostní firmy Okta, detaily bezpečnostní chyby, která se týká kontroly podpisu aplikace tří stran v operačním systému macOS. Tato chyba umožňuje útočníkovi obejít antivirovou kontrolu tím, že se program úspěšně zamaskuje, jako by byl podepsán přímo společností Apple Inc. Tudíž pro antivir bude automaticky „legitimní“.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Linuxové jádro 4.18 vylepší grafiku, Fedora 29 opustí staré procesory [Stalo se]

17 Červen, 2018 - 09:15
[4 minuty čtení] Novinky chystané pro jádro 4.18, vyšla distribuce Deepin 15.6 s řadou vylepšení, Fedora 29 skryje Grub při bootu, Mir 0.32 se blíží, grafika pro Debian 10.0, Xfdesktop 4.13.2, nová SSD a trampoty Intelu. Aktuální stabilní jádro 4.17.x znamená, že významná část sil vývojářů se už soustředí na vydání 4.18. Phoronix již tradičně shrnuje známé novinky, z nichž vyberme ty nejzajímavější.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: dobře zavedené GDPR

16 Červen, 2018 - 00:00
[čtení do minuty] GDPR – pro obyčejné lidi nějaká zkratka, asi něco z medicíny; pro úředníky a právníky důvod k oslavě; pro podnikatele, firmy a IT noční můra. Už máte svého pověřence? Ajjj, aj IP adresa je osobní údaj!
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Docker Hub po roce odstranil image těžící Monero, měly pět milonů stažení

15 Červen, 2018 - 11:20
[2 minuty čtení] Z jediného účtu bylo na Docker Hub nahráno 17 obrazů, které těžily kryptoměny. Stáhlo si je pět milionů uživatelů a jejich tvůrce vydělal dva miliony korun. Teprve teď byly odstraněny, trvalo to téměř rok. Jednomu člověku či skupině se podařilo přibližně za 10 měsíců vydělat v přepočtu dva miliony korun pomocí 17 Docker images, které byly umístěny v úložišti Docker Hub. Použilo je přibližně pět milionů uživatelů a obrazy byly k dispozici déle než 10 měsíců. Správcům repozitáře byl problém poprvé nahlášen už před osmi měsíci, přesto trvalo velmi dlouho, než byl problém odstraněn.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Peter Sunde zbaven pokuty 1,35 miliónu dolarů, boj ale pokračuje

15 Červen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Bývalý mluvčí slavné The Pirate Bay pokračuje v soudních tahanicích s filmovým a hudebním průmyslem. Tentokrát se věci vyvinuly v jeho prospěch, bitva vyhrána, ale válka běží dál. Helsinský soud po letech tahanic rozhodl, že Peter Sunde z The Pirate Bay nemusí platit dříve vyměřenou pokutu ve výši 1 milión dolarů. K tomu se navíc hudební průmysl dobrovolně zřekl požadavku na odškodnění ve výši 350 tisíc dolarů. Peter Sunde tak (poté, co v posledních téměř 10 letech strávil i nemálo času ve vězení) musí uhradit pouze náklady související s kausou ve výši 7769 eur.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Příští olympiáda vygeneruje terabit videa, jsou na to sítě připravené?

14 Červen, 2018 - 00:00
[24 minut čtení] Ve dnech 11. a 12. června proběhl první ročník konference CSNOG. Týkala se především propojování sítí, ale také otázkou kapacit, bezpečnosti i routovacích protokolů. Je vaše síť připravena bezpečně růst? Aktivita CSNOG vznikla v komunitě, která se potkává na setkáních RIPE. Všude kolem nás mají vlastní NOG, jen u nás nic takového nebylo, řekl v úvodní řeči Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. Společná česko-slovenská akce je podle něj logická, protože obě země jsou stále propojené, nejen na úrovni jazykové a síťové, ale i lidské.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

RPython: překvapivě výkonný dialekt Pythonu, na němž je založen PyPy

14 Červen, 2018 - 00:00
[26 minut čtení] S alternativní implementací Pythonu nazvanou PyPy se již pravděpodobně přímo či nepřímo setkal každý vývojář, který tento jazyk používá. Projekt PyPy je mj. založen na transpřekladači RPythonu, který si představíme. 1. RPython: překvapivě výkonný dialekt Pythonu, na němž je založen PyPy
Kategorie: GNU/Linux & BSD

PostgreSQL 11: procedury jako v Oracle

13 Červen, 2018 - 00:00
[20 minut čtení] Jak už to u každoročních vydání PostgreSQL bývá, k uživatelům se dostává mix několika větších nových vlastností doplněných desítkami menších novinek a vylepšení. Tým vývojářů je stabilní, stejně jako vývojový proces. Z těch výraznějších novinek bych především zmínil JIT pro výrazy a příkaz CALL, a s tím spojené procedury s možností explicitně řídit transakce. Integrace JIT (ve výchozí konfiguraci vypnuté) je pro mne překvapením – v databázovém světě se jedná o hodně progresivní krok (o to větším překvapením je to v PostgreSQL, kde jsou vývojáři hodně konzervativní) a bezpochyby je PostgreSQL první open source SQL databází, která tuto technologii integruje. Pro uživatele budou zajímavé i další nové funkce – ať už ve využití více CPU pro jeden příkaz – paralel index scan, paralel hash join, postupné vylepšování partitioningu – defaultní partitions, hash partitioning, partition join, podpora přesunu záznamu mezi partitions při UPDATE atd.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (13. 6. 2018)

13 Červen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme designový nástroj na tvorbu vektorové grafiky, nasimulujeme si vyvolávání filmů, podíváme se na tvorbu faktur a řekneme si o jednom českém fyzikálním programu. Designový nástroj který dokáže běžet jak ve Windows, Linuxu, ChromeOS tak i v prohlížeči. Je napsaný v HTML5, Javascriptu a CSS3. Skládá se z enginu s názvem „Infinity“, vlastní aplikace a modulu s názvem „Gravit“. Kromě tvorby vlastní vektorové grafiky poskytuje i možnost ukládat vaši práci do cloudu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Řízení toku algoritmem BBR: buldozer nebere ohledy na ostatní spojení

12 Červen, 2018 - 00:00
[9 minut čtení] Algoritmy řízení toku jsou pro internet naprosto zásadní. Umožňují dobře využít dostupnou kapacitu bez ztráty paketů. Pro velmi rychlé linky ale potřebujeme nový buldozer jménem BBR. Ten ovšem nedá šanci ostatním. Na 76. setkání RIPE komunity v Marseille zazněla zajímavá přednáška Geoffa Houstona z APNIC, která se týká řízení toku TCP pomocí algoritmu BBR. Článek vychází z obsahu této přednášky.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Jazyk QML (Qt Modeling Language) a PySide 2

12 Červen, 2018 - 00:00
[24 minut čtení] V dnešní části seriálu o tvorbě aplikací s GUI v Pythonu s využitím frameworku PySide si ukážeme další možnosti nabízené jazykem QML. Oproti předchozí části se však zaměříme na PySide2, Qt 5 a tím pádem i na novější verzi QML. 1. Jazyk QML (Qt Modeling Language) a PySide 2
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Summit: nový nejvýkonnější počítač světa, 200 petaflopů chlazených vodou

11 Červen, 2018 - 00:00
[čtení do minuty] Oak Ridge National Laboratory společně s IBM představily nový superpočítač Summit. Ten disponuje výkonem 200 petaflopů a Spojené státy se s ním po letech dostávají na první místo v žebříčku TOP500.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: když se zip rozjede

11 Červen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Dnes si povíme něco o důvěřivém rozbalování archivů a o dešifrování sušenek, podíváme se na administrátorské schopnosti správců botnetů a také na bezpečnost prohlížečů. Naučíme se možná i lépe pracovat se soubory. Zip Slip je koncepční chyba rozbalování (nejen) ZIP archivů. Špatně napsaná knihovna, která důkladně nekontroluje validitu cest, může být přinucena k přepsání zajímavých souborů mimo kořen rozbalovaného archivu. Stačí k tomu vhodně zkonstruovaný archiv (obvykle s cestou šplhající vysoko v hierarchii adresářů: ../../../../../../../../tmp/evil.sh). A tady všude se chyba vyskytovala nebo ještě vyskytuje.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Facebook tajně prodával data firmám, Google nebude vyvíjet inteligentní zbraně [Stalo se]

10 Červen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Google tvrdí, že jeho AI nebude zbraní, vyšel Devuan GNU+Linux 2.0 ASCII Stable, nový ovladač pro ATI Rage 128, Nvidia má problém s DisplayPortem, Unicode 11.0.0 a nový král žebříčku TOP500. Pokud si vzpomeneme na vše, co s robotickým výrazem v obličeji dosvědčil Mark Zuckerberg před americkými kongresmany i evropskými představiteli, musíme dospět k závěru, že buď lhal, zamlžoval, nebo jsou mylné následující nové informace.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: Velký Bratr Cloud

9 Červen, 2018 - 00:00
[čtení do minuty] Jak napsal J.Heller roku 1961: „To, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou.“ – a to žil na Západě a ne v komunistickém státo-vězení. Dne říkáme: „To, že jste paranoidní ještě neznamená, že na vás neskládají data v cloudu.“
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Ubuntu je na začátku nové cesty, Canonical letos na burzu nepůjde

8 Červen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Ubuntu dostane ve verzi 18.10 několik novinek do výbavy. Ač jde spíše o evoluci (revoluce proběhla před rokem), i tak je zajímavé se na věci podívat v širším kontextu. Canonical totiž zřejmě na Gnome přešel včas. Podnadpis této části by mohl znít „optikou let dávno minulých“. Připomeňme si totiž, že Ubuntu ještě před pár lety vidělo prakticky jedinou budoucí cestu, a to vlastní desktop Unity 8 a vlastní grafický server Mir. Tomu bylo ve vizích Marka Shuttlewortha a jeho kolegů podřízeno nejspíš vše, ostatně je tomu zhruba pět a půl roku od chvíle, kdy Canonical oznámil velkolepý crowdfundingový projekt Ubuntu Phone.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (8. 6. 2018)

8 Červen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na správce financí v CLI, necháme si doporučit novou hudbu, budeme pracovat s WordPressem v příkazové řádce a vyzkoušíme klon Radio Tray, ale v C++. Jednoduchá účetní aplikace v příkazové řádce. Umožňuje zaznamenávat transakce o několika jednotlivých peněžních převodech. Zahrnuje pole pro zadávání odesílatele a příjemce platby. Umí verifikovat konzistenci dat a provádět export do různých formátů pro další zpracování (Gnuplot). Veškerá data jsou programem ukládána do editovatelného souboru ve formátu založeném na YAML. Ten přehledně odděluje fyzické účty (peněženka, bankovní účet apod.) a entity (konkrétní osoba, firma apod.).
Kategorie: GNU/Linux & BSD