ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 28 min 59 sek zpět

Linux poběží lépe ve VirtualBoxu, přídavky pro hosta budou součástí jádra

58 min 56 sek zpět
Linux spuštěný ve VirtualBoxu už nebude potřebovat integrační přídavky pro hosta. Počínaje jádrem 4.16 totiž už budou součástí jádra, takže po instalaci nebude potřeba nic doinstalovávat a integrace bude sama fungovat. VirtualBox je nástroj, který je velmi často využíván pro testování linuxových distribucí nebo pro provoz více různých systému najednou. S novými úpravami v linuxovém jádře to bude ještě jednodušší, protože už nebude potřeba doinstalovávat takzvané přídavky pro hosta (guest addons). Ty se totiž brzy stanou přímou součástí linuxového jádra.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Jak nikdy nespouštět službu, aneb kdo posílá tajemný SIGKILL?

18 Leden, 2018 - 00:00
Když se jeden Linux admin a jeden backend vývojář rozhodnou vyzkoumat příčinu problému, který je pravidelně otravuje při restartech distribuované cloudové služby, můžou se postupně ponořit opravdu hluboko… Tento příběh začal, jako většina podobných investigací, příchozími alerty o chybách na produkci. Pravidelně spouštěné integrační testy začaly po aktualizaci a plánovaném restartu jednoho z nodů Apache Kafka clusteru hlásit duplikace v konzumovaných zprávách.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Framework Torch: konfigurace struktury neuronových sítí, rozpoznávání programovacího jazyka

18 Leden, 2018 - 00:00
Čtrnáctá část seriálu o frameworku Torch je věnována problematice konfigurace struktury neuronových sítí. Ve druhé části článku se poté budeme zabývat novým problémem – rozpoznáním programovacího jazyka na základě zdrojového kódu. 1. Framework Torch: konfigurace struktury neuronových sítí, rozpoznávání programovacího jazyka
Kategorie: GNU/Linux & BSD

VoIP podvody: úvod do anatomie útoků, které vás můžou stát stovky tisíc korun

17 Leden, 2018 - 00:00
Hlavní výhodou internetové telefonie je úspora výdajů za hovory. Hlavním problémem VoIP telefonie jsou telefonní podvody. Škody způsobené jediným VoIP podvodem znehodnotí úspory hovorného za mnoho měsíců. Dobrá ochrana proti VoIP podvodům je naprostá nutnost. Způsoby ochrany mají vycházet ze znalosti principů útoků. Platí to při ochraně proti bytovým zlodějům, při ochraně proti armádám nepřátelských států a platí to i při obraně proti internetovým útokům. Tedy i pro VoIP fraudy.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (17. 1. 2018)

17 Leden, 2018 - 00:00
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na port Little Snitch firewallu, vyzkoušíme nástroj pro spouštění příkazů a úloh, budeme kódovat a dekódovat a nakonec nahrajeme obrázky na Flickr. Port projektu Little Snitch, který slouží jako firewall na aplikační úrovni. To znamená, že uživatele upozorní na všechna odchozí připojení vytvořená běžícími programy. Jedná se o efektivní způsob, jak zachytit a případně blokovat nežádoucí připojení. OpenSnitch spoléhá na NFQEUE, rozšíření iptables, které umožňuje zachycení IP paketů a jejich povolení nebo zahození. Podle vývojáře je software stále v alfa verzi.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Reason: programovací jazyk od Facebooku nejen pro webové aplikace

16 Leden, 2018 - 00:00
V tomto článku si představíme programovací jazyk od Facebooku, Reason. Řekneme si, jak se liší od populárních programovacích jazyků, v jakých situacích exceluje a kdy je naopak vhodné použít jiný jazyk. Jednou z nejznámějších aplikací, kde se Reason používá, je Messenger.com od Facebooku. Otázkou je proč? Jak známo, Facebook používá PHP a JavaScript. Co tedy Reason nabízí oproti těmto jazykům a oproti další spoustě jazyků, které používají hordy programátorů po celém světě? Proč vůbec vytvářet nový jazyk?
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tvorba GUI v Pythonu s PySide: pokročilejší grafické operace používající třídu QPainter

16 Leden, 2018 - 00:00
V již osmém článku věnovaném tvorbě GUI v Pythonu s využitím PySide se zaměříme na další možnosti nabízené třídou QPainter při tvorbě 2D grafiky. Ukážeme si tvorbu štětců, všechny jednoduché 2D entity i práci s polygony. 1. Tvorba GUI v Pythonu s využitím frameworku PySide: pokročilejší grafické operace používající třídu QPainter
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Devět nejživějších wikiprojektů v medicíně [Blog]

16 Leden, 2018 - 00:00
Wikipedii zná dnes skoro každý. Wiki ale neznamená jen encyklopedii, wikiprojekty se postupně objevily i jako nástroj spolupráce na odborných portálech nebo jako úložiště dokumentace. Stejně tak to platí i pro wikiprojekty v medicíně.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Firefox chystá „žhavení panelů“, zlepší dojem z rychlosti prohlížeče

15 Leden, 2018 - 01:00
Mozilla chystá do příští verze prohlížeče takzvané „žhavení panelů“, což je technika, která má nabídnout lepší dojem z rychlosti prohlížeče. Uživatel by měl mít obsah v panelu dřív, než jej bude skutečně potřebovat. Mozilla testuje nový způsob načítání obsahu panelů, kterému říká „žhavení“. Cílem je zlepšit uživatelský zážitek a zpříjemnit přepínání panelů. Podle popisu jde o funkci, která má sledovat pohyb kurzoru a má za úkol spustit „vykreslování“ obsahu v případě, že uživatel namíří kurzor na některý z panelů.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: využití vysavače trochu jinak

15 Leden, 2018 - 00:00
V tomto vydání se podíváme na zabezpečení čínských vysavačů, na triviální chybu macOS, kterou vývojáři Apple opět přehlédli, co nás čeká s WPA3 a koukneme se taky na hatery na internetu. Internet věcí nás nepřestává překvapovat. Nedávno byl pokusně tzv. rootnut vysavač Xiaomi Mi – ukázalo se, že je se svými třemi procesory výkonnější než leckterý smartphone. Výzkumnicí se snažili hacknout toto zařízení různými způsoby. Překvapivě dobře zabezpečené byly všechny porty včetně microUSB.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Firefox 59 ukončí podporu GTK2, Ubuntu 17.10 je opravené [Stalo se]

14 Leden, 2018 - 00:00
Fedora 28 přinese pouze osekanou verzi AAC dekodéru, Phoronix shrnuje 5 let grafik na Linuxu, certifikační program USB Fast Chargers, Krita 4.0 Beta 1 představuje novinky, opravené obrazy Ubuntu 17.10.1 a další. Framework GTK3 je tu s námi už mnoho let, takže se dalo očekávat, že Firefox nebude udržovat podporu GTK2 věčně. Věčnost v tomto případě končí s Firefoxem 59, který odstraní podporu GTK2. Stane se tak podle aktuálního plánu 13. března tohoto roku, kdy devětpadesátka vyjde.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Stav v linuxovém jádře: Meltdown má všechny záplaty, Spectre zatím žádné

12 Leden, 2018 - 00:00
Greg Kroah-Hartman, druhý nejdůležitější vývojář linuxového jádra, sepsal informace o tom, jaký je stav oprav vážných bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre. Podle něj je rozhodně čas aktualizovat a nepřestávat. Původním autorem článku Meltdown and Spectre Linux Kernel Status je vývojář linuxového jádra Greg Kroah-Hartman. Původní článek i tento překlad jsou k dispozici pod licencí CC by-nc-sa.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Wi-Fi Alliance představila WPA3, odolá lépe útokům a ochrání i sítě bez hesel

11 Leden, 2018 - 00:00
Wi-Fi Alliance představila nový protokol WPA3, který v budoucnu ochrání naše Wi-Fi sítě. Jde o logického nástupce WPA2, který je tu s námi 15 let a dnes již není považován za zcela bezpečný. Wi-Fi Alliance oznámila dlouho očekávanou novou generaci protokolu pro zabezpečení Wi-Fi sítí – WPA3 (Wi-Fi Protected Access). V budoucnu by měl nahradit současný standard WPA2, který je tu s námi 15 let a používají ho miliardy zařízení včetně notebooků, tabletů, mobilních telefonů a čím dál častěji také různé drobné elektroniky.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Framework Torch: vylepšení klasifikace obrázků z databáze CIFAR-10

11 Leden, 2018 - 00:00
Dnes se s konvolučními sítěmi využívanými pro klasifikaci obrázků setkáme naposledy. Vylepšíme projekt pro klasifikaci obrázků z databáze CIFAR-10 a ukážeme si vliv počtu trénovacích obrázků a počtu iterací na kvalitu odhadu sítě. 1. Framework Torch: vylepšení klasifikace obrázků z databáze CIFAR-10
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Let's Encrypt zablokoval nebezpečnou validaci pomocí self-signed certifikátu

10 Leden, 2018 - 13:30
Let's encrypt má první větší bezpečnostní problém. Za určitých okolností bylo možné získat certifikát i pro cizí doménové jméno. Jak zareagovali a jakým způsobem hodlají situaci řešit? Služba Let's Encrypt včera zablokovala validační metodu tls-sni-01. Podle věrohodného hlášení byla tato služba zneužitelná pro vystavení certifikátu neoprávněnou osobou. Dnes Josh Aas zveřejnil detaily zranitelnosti. Na problém upozornil Frans Rosén ze společnosti Detectify.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Počátky TeXu v Československu: paklík disket a příprava fontů na PC XT

10 Leden, 2018 - 00:00
První českoslovenští uživatelé programu TeX pro digitální sazbu neměli před třiceti lety na růžích ustláno. Hrst vzpomínek jednoho z pamětníků je připomínkou osmdesátých narozenin Donalda Knutha. Dnes se dožívá osmdesáti let profesor Donald Ervin Knuth, jeden z mála dosud žijících zakladatelů informatiky jako vědního oboru (computer science). Jeho stěžejním dílem je zajisté monografie The Art of Computer Programming (TAOCP), mimořádná svým rozsahem, stylem výkladu, ale i časovým rozpětím, v jehož průběhu vznikala – totiž vzniká. První svazek (Fundamental Algorithms) vyšel v lednu 1967 a zatím poslední svazek 4A (Combinatorial Algorithms, Part 1) o neuvěřitelných 44 let později, v roce 2011. A ještě to není vše, Knuth stále pilně pracuje na dalších částech.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (10. 1. 2018)

10 Leden, 2018 - 00:00
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na zálohovací program, nainstalujeme si otevřená témata vzhledu, vyzkoušíme si jednoduchý kreslící prográmek a řekneme si o modelovacím prostředí. Velice jednoduchý zálohovací program pro prostředí KDE, který zvládnou i naprostí začátečníci. Díky němu můžete zálohovat ty své složky a soubory, které jednoduše vyberete. Zvládá jak úplnou, tak rozdílovou zálohu a zálohovaná data zabalí do formátu bzip2 nebo gzip. Výsledná záloha pak může být uložena jak na lokálním disku, tak také (díky KDE KIO) na vzdálenou URL adresu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

V čem spočívají Meltdown a Spectre? Zneužívají optimalizací procesorů

9 Leden, 2018 - 00:00
O útocích Meltdown a Spectre hovoří snad všechna světová média. Jedná se vlastně o celý nový princip postihující moderní procesory. V čem ale přesně spočívají a jak je možné je zneužít? Existují dostatečně účinné záplaty? Volně přeloženo z textu What are Meltdown and Spectre? Here’s what you need to know, jehož autorem je Jon Masters ze společnosti Red Hat. Vydáno se svolením autora.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tvorba GUI v PySide: grafické operace používající třídu QPainter

9 Leden, 2018 - 00:00
V sedmém článku věnovaném tvorbě grafického uživatelského rozhraní v Pythonu s využitím frameworku PySide si ukážeme některé možnosti nabízené třídou QPainter při vytváření 2D grafiky použité v GUI. 1. Tvorba GUI v Pythonu s využitím frameworku PySide: grafické operace používající třídu QPainter
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Nastal čas nahradit uzavřené děravé procesory otevřenou alternativou?

8 Leden, 2018 - 00:00
Chyby Spectre a Meltdown znovu otevírají otázky ohledně uzavřenosti vývoje procesorů. Můžeme věřit svému software, když běží na tak složitých a proprietárních procesorech, jakými jsou Intel či AMD? Chyby Spectre a Meltdown hýbou světem a ještě dlouho hýbat budou. Není divu, jedná se o jedny z nejvážnějších bezpečnostních chyb historie, pokud ne rovnou ty nejvážnější. Komplexní hardwarová chyba ohrožuje prakticky každého uživatele, ať už používá desktopový počítač, server nebo virtuální stroj někde v cloudu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD