ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 55 sek zpět

JPEG XL pro Blender, ne pro Ubuntu 24.04 LTS, AMD FreeSync Video skončí

1 hodina 1 min zpět
Experimentální podpora VRR možná v GNOME 46, vyšel Coreboot 24.02, X.Org nemá dost zájemců o křeslo ve správní radě, Mesa 24.1 a limit počtu Vulkan GPU.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Rozpoznání zápalu plic z RTG snímků – díl první

1 Březen, 2024 - 09:58
V tomto článku a několika následujících bych se rád podíval na problematiku klasifikace obrázků. Posouvám se tedy od jednorozměrných signálů, jak tomu bylo u EKG křivek, ke dvěma rozměrům v případně snímků.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Největší vizionář planety: Jen-Hsun Huang, zakladatel společnosti Nvidia

1 Březen, 2024 - 00:00
Vypracovat se z nuly, je úctyhodné. Posouvat přitom technologický vývoj ještě větší. Jak budou Jen-Hsun Huanga jednou hodnotit historikové, je těžké předjímat, svoji stopu v předivu lidstva ale už má.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Home Assistant: vizualizace činnosti fotovoltaické elektrárny

29 Únor, 2024 - 00:00
Dnes se budeme věnovat slibovaným rozšířením pro vizualizaci dat na dashboard, které by bylo z mého pohledu škoda opomenout a můžeme je využít i pro jiné účely. Výsledkem bude krásná a účelná vizualizace.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Lapce: kombinace Vimu, Helixu a Visual Studio Code

29 Únor, 2024 - 00:00
V dnešním článku se setkáme se zajímavým a do budoucna (pravděpodobně) i užitečným projektem nazvaným Lapce. Z pohledu uživatele-programátora se jedná o kombinaci programátorských editorů Vim, Helix a Visual Studio Code.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (28. 2. 2024): YouTube bez přihlášení a bez reklam

28 Únor, 2024 - 00:00
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyhodnotíme stav své štítné žlázy, uděláme si pořádek ve svých úkolech, vyzkoušíme si YouTube klienta bez reklam a šmírování a přehrajeme si pár audioknih.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Privátní 5G sítě posunou český průmysl, říká Jakub Kopecký z T-Mobile

27 Únor, 2024 - 00:00
T-Mobile má v plánu své vlastní datacentrum DC7 pokrýt privátní 5G kampusovou sítí, na které si bude moci osahat provoz takového řešení. K čemu je v datacentru taková síť? Kam všude se dá ještě nasadit?
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Propojení Pythonu s nativními knihovnami s využitím balíčku ctypes

27 Únor, 2024 - 00:00
Již jsme se setkali s propojením Pythonu s nativními knihovnami naprogramovanými (například) v C. Použili jsme přitom balíček cffi. Ovšem někdy může být užitečné využít namísto toho standardní balíček ctypes.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: zatýkání kyberzločinců během operace Cronos

26 Únor, 2024 - 00:00
V dnešním díle postřehů se podíváme na bankovní trojan v našich končinách, na Wi-Fi zranitelnosti, na operaci Cronos, při níž došlo i na zatýkání kybernetických kriminálníků a na další zajímavosti ze světa IT.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Prostředí COSMIC se blíží, stavebnice STEMFIE podporuje motory

26 Únor, 2024 - 00:00
Prostředí COSMIC brzy vydá své prvnímu vydání pro veřejné testování. Open-source Stavebnice STEMFIE nově podporuje TT motory. Canonical vydala Ubuntu 22.04.4 LTS s jádrem Linux 6.5. Firma Slimbook a projekt KDE oznámili KDE Slimbook V.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

KDE Plasma 6.0 už pozítří, SDL3 dostává Vulkan Renderer

25 Únor, 2024 - 00:00
Vychází Ardour 8.4 s řadou novinek, nová verze Wine 9.3 opravuje 23 chyb a vylepšuje ARM, Proton 9.0 Beta přináší podporu dalších her a přechod na nové knihovny.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Posílení klasifikace EKG

23 Únor, 2024 - 08:11
Zabýval jsem se modely pro klasifikací elektrokardiografu (EKG) s využitím 1D a 2D konvolučních sítí. V tomto volně navazujícím článku si vyberu jeden z těchto modelů a pokusím se výsledky vylepšit pomocí tzv. Ensemble Learning Methods.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

GIMP 3.0 vyjde v květnu: jaké novinky přinese po deseti letech vývoje?

23 Únor, 2024 - 00:00
GIMP 2.99.18 je na světě a s ním se završuje série vývojových verzí, které vedou projekt k revolučnímu skoku vpřed, k vydání GIMPu 3.0. Novinek je spousta, ale bude to na konkurenci stačit?
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Home Assistant: řídíme efektivní práci fotovoltaické elektrárny

22 Únor, 2024 - 00:00
Dnes začneme s obsáhlejším tématem, kterým bude integrace fotovoltaické elektrárny do naší chytré domácnosti tak, abychom ji využili na maximum. Zajistíme integraci střídače a nastavíme automatizaci.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Funkcionální programování v Pythonu s využitím knihovny Toolz (2. část)

22 Únor, 2024 - 00:00
Ve druhém článku o knihovně Toolz, která podporuje funkcionální paradigma v jazyku Python, dokončíme popis podbalíčku itertoolz, jenž obsahuje funkce (a vlastně nic jiného než funkce) určené pro zpracování a analýzu sekvencí.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (21. 2. 2024): pracujte s jazykovými modely či mnoha obrázky

21 Únor, 2024 - 00:00
V pravidelné středeční softwarové sondě si představíme nástroj pro práci s velkými jazykovými modely (LLM), budeme analyzovat šachové hry a vyzkoušíme další z řady vizuálního nástrojů pro práci s gitem.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Linuxová distribuce NixOS: sněhová vločka na mém serveru

21 Únor, 2024 - 00:00
O distribuci NixOS jsem se dozvěděl díky vpsFree.cz. Velké téma, velký přechod, základ na kterém dnes už vpsFree.cz dnes pevně stojí. NixOS na první pohled překvapí tím, že se v něm všechno dělá úplně jinak.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Problémy hodně staré grafické karty: proč to po letech přestalo fungovat?

20 Únor, 2024 - 00:00
Výkon grafické karty v GFLOPS je jedna věc, podpora API něco jiného. Někdy tak může být postarší iGPU lepší než letitý hiend. Přesto je ale skvělé, jak i 15 starý Radeon je stále na Linuxu podporován.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Programovací jazyk Janet: varianta Clojure vestavitelná do nativních aplikací

20 Únor, 2024 - 00:00
Už jsme se setkali s jazyky odvozenými od Clojure či Common LISPU. Ovšem prozatím jsme si nepopsali relativně nový jazyk Janet, jenž je naprogramovaný v céčku a který lze použít jako interpret vložený do aplikací.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: přesměrujte svůj deepfake

19 Únor, 2024 - 00:00
Seznámíme vás s asijským gangem, který přesměruje přes telefon oběti falešný videozáznam jejího obličeje. Dále vás nalákáme třeba na čtení o digitálním bezpečí dětí nebo evropské kyberbezpečnostní certifikaci.
Kategorie: GNU/Linux & BSD