ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 6 min 44 sek zpět

Softwarová sklizeň (22. 8. 2018)

5 hodin 36 min zpět
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na webový nástroj pro tvorbu diagramů, poslechneme si nejnovější čínskou muziku, vyzkoušíme jednoduchý prohlížeč obrázků a nakonec si vytvoříme několik myšlenkových map. On-line aplikace pro tvorbu schémat a diagramů s otevřeným zdrojovým kódem. Přímo z prohlížeče tak můžete tvořit jakékoliv grafické vyjádření myšlenky, ať už se jedná o myšlenkovou mapu, elektrické schéma nebo organizační strukturu. Svoji práci si pak můžete uložit na Google Drive, OneDrive nebo do svého zařízení.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish dostalo nový vzhled Yaru

21 Srpen, 2018 - 15:30
[čtení do minuty] Ubuntu 18.10 vyjde 18. října, nyní dostalo nové desktopové téma Yaru, připravuje se nový instalátor, podpora odemčení otiskem prstu, integraci s Androidem, lepší podporu DLNA nebo SMB. Podívejte se na vývojovou verzi.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Knihovna Jedi: doplňování kódu a statická analýza kódu v Pythonu

21 Srpen, 2018 - 00:00
[24 minut čtení] V dnešním článku se seznámíme s knihovnou Jedi určenou pro implementaci automatického doplňování kódu i pro statickou analýzu zdrojových kódů psaných v Pythonu. Popíšeme si i plugin jedi-vim integrující Jedi do Vimu. 1. Použití knihovny Jedi pro automatické doplňování kódu a statickou analýzu zdrojových kódů Pythonu
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: problémy Androidu, macOS a IoT

20 Srpen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Dnes si řekneme o problémech Androidu, macOS i internetu věcí, o zabezpečení hlasovacích strojů a policejních osobních kamer i o australském středoškolákovi toužícím po zaměstnání u firmy Apple. Americká firma Kryptowire, která se zabývá bezpečností mobilních zařízení, na bezpečnostní konferenci DEFCON zveřejnila zprávu o zranitelnostech mobilních telefonů s operačním systémem Android. Tyto chytré mobily mohou být zranitelné už v okamžiku, kdy je uživateli dodává jeho telefonní operátor, a neplatí tedy obecně přijímaný názor, že malware se do telefonu může dostat jen vinou uživatele, který si ho sám nainstaloval.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

OpenBox dostane podporu Miru [Stalo se]

19 Srpen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Lubuntu chce port OpenBoxu na Mir, AMD FreeSync a Linux 4.20/5.0, KDE Applications 18.08, škálování AMD Threadripper 2990WX na Linuxu, samostatné grafiky Intel, Wine 3.14. Jelikož distribuci Lubuntu jednoho dne přechod pryč od X.Org na Wayland nemine, už se vedle přepisu mateřského desktopu LXDE do podoby LXQt rýsuje i řešení pro grafický server. V tomto kontextu připomeňme už delší dobu běžící práce na serveru Mir, který byl přetvořen do podoby de facto klienta pro Wayland s nějakými věcmi navíc.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: motivace

18 Srpen, 2018 - 00:00
[čtení do minuty] Dříve vedení, dnes management. Píše se o tom spousta knih – čím tlustší, tím lepší – a dělá spousta seminářů – čím dražší, tím lepší. Přesto stále platí: Z hlušiny ingot nevytavíš.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Debian oslavil 25 let: za čtvrt století je všechno jinak

17 Srpen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Podobně jako Slackware, i Debian už je na světě více než čtvrt století. Každopádně Debian roku 1993 byl výrazně jinačí než Debian roku 2018, což pro Slackware neplatí. Stejně jako u Slackwaru, najdeme u Debianu na počátku jednoho člověka – otce zakladatele stojícího na počátku projektu, konkrétně Iana Murdocka (✝2015), jehož jistě netřeba představovat.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Upgrade DNS serverů domény .CZ: výběr racku a jeho součástí

15 Srpen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Vloni jsme začali pracovat na projektu celkového posílení infrastruktury autoritativních DNS serverů zabezpečujících provoz .CZ domény. Hlavní motivací bylo zvýšit odolnost DNS infrastruktury proti DoS útokům. V předchozím díle seriálu o upgrade DNS infrastruktury jsem popsal proces výběrového řízení na 100GE router, switche a servery. Dnešní díl bude věnován přípravě zázemí v datacentru, konkrétně výběru racku a jeho součástí.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (15. 8. 2018)

15 Srpen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na přizpůsobitelnou virtuální klávesnici, vyzkoušíme nástroj pro testování webových stránek, vytvoříme spustitelný soubor z python skriptů a nakonec si ověříme integritu souboru. Celým názvem Unicode Virtual Keyboard je virtuální klávesnice postavená na JavaFX, se kterou můžete procházet znaky dle kategorií, vyhledávat znaky na základě jejich názvu, přidávat a mazat znaky, přistupovat k často používaným a oblíbeným znakům rychleji, kopírovat je do schránky či vkládat do jiných aplikací. V okně je zobrazen i přehled nedávno použitých kláves (znaků).
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Jak je to s tou Mirkou Spáčilovou a jejími 60 % [blog]

14 Srpen, 2018 - 01:00
[čtení do minuty] Mirka Spáčilová je už léta známá mezi filmovým publikem jako přísná a nesmlouvavá kritička. Říká se mezi lidmi, že prý nejčastěji hodnotí film na 60 %.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Ovládanie hlasom pre mikrokontroléry

14 Srpen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Ovládanie hlasom je jedinečná možnosť pridať interaktívnu formu ovládania pre projekty s mikrokontrolérmi a mikropočítačmi. Ovládať kúrenie, spínať svetlá, či uľahčiť život osobám s obmedzenom mobilitou. Dnes by som rád predstavil technológiu Webkit, ktorá je vyvíjaná Googlom. S technológiou sme sa už dozaista všetci stretli. Používa ju Okay Google, Google Translator, či diktovanie v Google Docs. Vďaka priamej podpore prehliadača Google Chrome je možné túto technológiu využívať i pre svoje účely.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Fotogalerie: linuxové počítače a serverovna v Národní technické knihovně

13 Srpen, 2018 - 09:00
[čtení do minuty] Projděte se s námi po Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, kde si můžete prohlédnout serverovnu a podívat se na zdejší linuxové počítače.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: SIM swap gang odhalen díky starostlivé mamince

13 Srpen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Dnes si povíme, jak může starostlivá maminka ohrozit i ten nejlepší podnikatelský záměr, podíváme se na projekt využívající zadní vrátka u x86 procesorů a nevynecháme ani smělé plány Facebooku na propojení s našimi bankovními účty. Floridská policie zatkla 25letého muže, který se podílel na dlouhodobých podvodech a krádežích, při kterých byly zneužívány neoprávněně získané SIM karty. Muž měl být součástí spolčení minimálně devíti lidí, rozptýlených v různých státech, kteří po dobu minimálně dvou let vykrádali bankovní účty s využitím postupu “SIM swap”.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Další novinky jádra 4.19 [Stalo se]

12 Srpen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] AMD Threadripper 2 je nejrychlejší CPU, Goldman Sachs snížil rating Intelu, Wayland 1.16 a Weston 5.0, Samsung masivně investuje do AI a 5G, Galaxy Note 9 až 1TB, DropBox pouze s Ext4, Evropský soud o přebírání fotek na internetu. Chystané verzi Linuxu 4.19 jsme věnovali už jeden samostatný článek. Nyní Phoronix přichází s dalším shrnutím novinek, které se do této verze dostanou. Pro fanoušky hardwaru je to zejména podpora odečítání teploty nových procesoru AMD Threadripper 2, aktuálně nejvýkonnějších x86 CPU na trhu, minimálně pro desktopy.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: navigace

11 Srpen, 2018 - 00:00
[čtení do minuty] GPS, GLONASS, Galileo – a pěkná řádka jiných systémů určování polohy. Ať už se spoléháte na družice, teodolit nebo to jen střílíte vod voka, jedna věc se nikdy nezmění: data máte – co s nimi uděláte?
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Změní AV1 a AVIF svět?

10 Srpen, 2018 - 00:00
[8 minut čtení] Pomalu se blíží doba, kdy řada patentových trollů, kteří chtěli z IT firem ždímat nekřesťanské částky za licence na H.265/HEVC spláče nad výdělkem. Šance formátů AV1 a AVIF na změnu zaběhlých pořádků je vysoká. Právní systém USA a její patentový úřad (United States Patent and Trademark Office) jsou počáteční místa, která stojí u problému, na který si držitelé práv k H.265 (případně budoucímu H.266) zadělali. Je tomu několik málo let, kdy de facto americký patentový úřad přiznal to, co bylo z desítek patentových žalob už dávno zřejmé: patentů je v USA už přiznáno tak obrovské množství a tak obrovským množstvím registrací nových se musí úřad každoročně probírat, že je v podstatě nemožné, aby nenastávaly chyby, nebyly patentovány věci, ke kterým existuje tzv „prior art“ (volně řekněme: předcházející implementace) a aby nebyl patentován každý nesmysl.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Použití knihovny MoviePy při úpravách a filtraci videa

9 Srpen, 2018 - 11:02
[25 minut čtení] Ve čtvrtém článku o knihovně MoviePy si ukážeme, jakými způsoby je možné programově upravovat videa, a to včetně aplikace různých typů filtrů poskytovaných touto knihovnou. 1. Použití knihovny MoviePy při úpravách a filtraci videa
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (8. 8. 2018)

8 Srpen, 2018 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se něco naučíme pomocí online kurzů, vyzkoušíme peněženku pro více virtuálních měn, podíváme se na nástroj pro nastavení MIDI a řekneme si o otevřeném nástroji pro konání videokonferencí. Nástroj pro stahování online kurzů z Udemy. Tento software vám tyto placené kurzy nijak zázračně nestáhne, musíte mít účet a kredit u této služby. Je ale schopný všechny manuální operace, které uživatel provádí přes webové rozhraní, automatizovat. Díky němu si tak můžete vybrat adresář pro stahování, stahovat více kurzů naráz, načasovat si začátek nebo konec stahování, vybrat si kvalitu videa nebo kdykoliv přerušit a obnovit stahování.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tvorba textového uživatelského rozhraní s knihovnou prompt_toolkit: ovládací prvky (widgety)

7 Srpen, 2018 - 00:00
[32 minut čtení] Pátá část miniseriálu o tvorbě aplikací s textovým uživatelským rozhraním založeným na knihovně prompt_toolkit je věnována popisu všech zbývajících ovládacích prvků TUI, a to samozřejmě včetně menu a nástrojových pruhů. 1. Tvorba textového uživatelského rozhraní s knihovnou prompt_toolkit: ovládací prvky (widgety)
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Hesla SSH klíčů jsou špatně hashovaná, lze je prolomit velmi rychle

6 Srpen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Uživatelský SSH klíč představuje důležitý autentizační prvek každého administrátora či vývojáře. I když je chráněn heslem, ve většině případů je možné heslo velmi rychle uhodnout. Jak ho více zabezpečit? Na problém šifrování privátního SSH klíče upozornila na svém blogu společnost Latacora. Pokud pomocí utility ssh-keygen z balíku OpenSSH vygenerujeme pár privátního a veřejného klíče ve výchozím nastavení, získáme RSA klíč o délce 2048 bitů šifrovaný heslem, na které se generátor zeptá:
Kategorie: GNU/Linux & BSD