ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 20 min 20 sek zpět

Vychází Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla: prohlédněte si nejčerstvější desktop

4 hodiny 10 min zpět
Dnes vychází očekávané Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla. Přináší opět čerstvé prostředí GNOME, vylepšený panel aplikaci, podporu přihlašování biometrikou, snadné vytvoření Wi-Fi hotspotu či dostupnější restart.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Pygame Zero: snadno použitelný nástroj určený pro výuku programování

14 hodin 50 min zpět
[33 minut čtení] Dnes se nejprve seznámíme s některými projekty pro výuku programování a následně si představíme projekt nazvaný Pygame Zero. Umožňuje snadnou tvorbu grafických aplikací, animací, her atd. Na pozadí přitom běží Pygame a pod ní SDL. 1. Programovací jazyky a knihovny určené pro výuku základů počítačové grafiky a interaktivních her
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Do hlubin tlačítka Líbí se: výběr databáze, API a backend

21 Říjen, 2020 - 00:00
[5 minut čtení] Nedávno jsme se podívali, jak dokáže Seznam spustit novou službu za 14 dní. Některé z vás zaujal výběr databáze, API a backend, proto se na ně v tomto článku podíváme zblízka. Vraťme se nejdřív zpátky do momentu kdy se Seznam.cz rozhodl umístit tlačítko „Líbí se“ na další svoje služby a nabídnout ho také partnerům. V té době byly hlasy uživatelů spravovány v databázi nekonečného feedu článků hlavní stránky Seznam.cz, což je multi-master MariaDB cluster.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (21. 10. 2020)

21 Říjen, 2020 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme směrovat zvuk z mobilu do PC, nastavíme uzel CDN pro webové stránky, budeme zálohovat konfigurační soubory a nakonec se začneme učit cizí jazyky – možná mírně jinak než obvykle. sndcpy je nástroj pro směrování audia ze zařízení s Androidem (ve verzi 10 nebo vyšší) do PC. Nevyžaduje root přístup a je schopen pracovat nejen s Linuxem, ale i ostatními systémy. Motivací je především směrování zvuku při zrcadlení obrazovky pomocí programu scrcpy, nicméně oba nástroje lze používat nezávisle.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Projekt Atari ST: data na disketách

20 Říjen, 2020 - 10:11
Tak teď máme funkční počítač, máme ho čím ovládat, ale co dál? TOS je sice zajímavý operační systém, nicméně v samotné obrazovce OS se dá dělat… no skoro nic. Tedy potřebujeme dostat na počítač nějaký ten software.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Publikovanie elektrických schém a diagramov pomocou circuit-macros

20 Říjen, 2020 - 00:00
[8 minut čtení] Úvod do kreslenia elektrických schém a diagramov pomocou circuit-macros. Zapojenia sú vytvárané pomocou textového popisu makrami, ktoré sú nadstavbou jazyka PIC. Pri kompilácii je možné vygenerovať obrázky alebo skripty pre LaTeX. Denným chlebom každého technika je kreslenie schém a diagramov, pričom prakticky v každej oblasti existujú vhodné programy, ktoré túto činnosť zjednodušujú a uľahčujú. Pri rutinej činnosti je kladený dôraz na obsah, forma často nie je podstatná, dôležité je hlavne to, aby diagram prehľadne zobrazoval to, k čomu bol vytvorený. Pri potrebe publikovania schém a diagramov v článkoch a knihách je ale okrem obsahu často dôležitá aj forma, ako schéma alebo diagram vyzerá, či dodržiava stanovené normy a interné pravidlá.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tvorba grafů v jazyce R s využitím knihovny ggplot2

20 Říjen, 2020 - 00:00
[26 minut čtení] Dnes si popíšeme základní koncepty, na nichž je postavena knihovna gplot2. Tyto informace budou použitelné nejenom pro uživatele používající přímo jazyk R, ale i pro programátory, kteří ggplot2 volají z dalších jazyků. 1. Tvorba grafů v jazyce R s využitím knihovny ggplot2
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: zlý soused vyvolává modré obrazovky

19 Říjen, 2020 - 00:00
[3 minuty čtení] Mít na síti zlé sousedy je vždycky problém. S nejnovější zranitelností ve Windows se ale každý soused stává doslova zabijákem. Kromě toho se v dnešním přehledu podíváme na sběr metadat a doporučení NÚKIB ohledně ransomware. Minulý týden vydala společnost Microsoft říjnovou sadu záplat obsahující opravy mnoha zranitelností. Ta nejzásadnější, kvůli které je třeba záplatování neodkládat, nese označení CVE-2020–16898 a představuje chybu v jádru operačního systému, konkrétně přetečení bufferu při obsluze volby RDNSS v ohláškách IPv6 směrovačů. Společnost McAffee této zranitelnosti dala přezdívku Bad Neighbor.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Distribuční věstník: Kubuntu Focus M2 je v prodeji, Linux Lite má jako první jádro 5.9

19 Říjen, 2020 - 00:00
[2 minuty čtení] Na trhu je nová verze linuxového notebooku Kubuntu Focus M2. Uživatelé distribuce Linux Lite jsou první, kdo bude moci vyzkoušet nejnovější jádro 5.9. Vývojáři elementary OS začali pracovat na šesté verzi svého operačního systému. Tým kolem Kubuntu Focus oznámil uvolnění do prodeje druhé generace svého notebooku s označením Kubuntu Focus M2. Ten se pyšní přepracovaným designem, novými komponenty a samozřejmě nejnovější verzí operačního systému Kubuntu 20.04 LTS. Jeho nejlevnější verze s Nvidia RTX 2060 a 16 GB RAM začíná na 1795 amerických dolarech (cca 42 tisíc Kč). Nejdražší model s NVIDIA GeForce RTX 2080, 64GB RAM, 4TB NVMe diskem se šplhá až k astronomickým pěti tisícům dolarů (asi 117 tisíc korun).
Kategorie: GNU/Linux & BSD

ZeroRPM na Radeonech Polaris, antiX 19.3 s nejnovějším IceWM 1.8.3

18 Říjen, 2020 - 00:00
[3 minuty čtení] Budoucí 10nm Intel Alder Lake pro socket LGA1700 poodhalen, JACK2 1.9.15 lépe funguje na Windows a macOS, podpora prvních 10nm GPU Intel Cannon Lake mizí z Linuxu. Lehká linuxová distribuce antiX přichází v pravidelné aktualizované verzi. Ta nejnovější dostala jádro Linux 4.9.235 (plus nejnovější firmwary backportované z Debianu Sid). Sluší se současně připomenout, že tato distribuce nepoužívá systemd, ale nabízí místo toho SysV i Runit.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: shoda jmen

17 Říjen, 2020 - 00:00
Někdy je shoda jmen neškodná, ale někdy vás zavede do zvláštních vod, kterým byste se radši vyhnuli. V případě některých aplikací se vyplatí napsat název na papír či poslat odkaz, než spoléhat na mluvené slovo.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Jaromír Talíř, mojeID: je lepší spolupracovat, než vytvářet další nová „ID“

16 Říjen, 2020 - 00:00
Služba mojeID nedávno nabídla možnost přístupu ke službám veřejné správy. Uživatelé k tomu potřebují USB token a ověření identity. V online rozhovoru na vaše otázky ohledně mojeID odpovídal Jaromír Talíř.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Základy tvorby grafů v programovacím jazyku R: knihovna lattice (dokončení)

16 Říjen, 2020 - 00:00
[27 minut čtení] Dnes dokončíme popis nejdůležitějších typů grafů podporovaných v knihovně lattice, která rozšiřuje možnosti standardní knihovny R pro práci s grafy. Lattice představuje zajímavou alternativu ke známější knihovně ggplot2. 1. Dokončení popisu knihovny lattice – zbylé typy diagramů
Kategorie: GNU/Linux & BSD

EU chce prolomit šifrování mezi koncovými uživateli, varuje EFF

15 Říjen, 2020 - 00:00
[3 minuty čtení] Starý kontinent navazuje na zemi za oceánem a připravuje možnost zákazu šifrování mezi koncovými uživateli. Opět mezi důvody najdeme obligátní hrozby jako dětská pornografie a terorismus. Zatímco v USA se snahy o možnost přístupu k end-to-end šifrovaným službám kvůli rámci národní bezpečnosti a podobným důvodům znovu přetřásají několik posledních měsíců, do Evropy nejnovější vlna tohoto fenoménu doráží nyní, uvádí Electronic Frontier Foundation (EFF). V USA snahy paralyzuje zejména kongres, rozpolcený na dvě poloviny republikánů a demokratů a celková polarizace společnosti související nejen s blížícími se prezidentskými volbami v USA.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (14. 10. 2020)

14 Říjen, 2020 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si navrhneme plošné spoje, vyzkoušíme si aplikaci pro konverzi audio souborů, vytvoříme si vlastní sociální síť a podíváme se na pár svobodných filmů a seriálů. Software pro návrh tištěných spojů. V jednom programu máte k dispozici editor desek a schémat nebo nástroj na správu knihoven s některými inovativními funkcemi. Jeho grafické uživatelské rozhraní je přehledné a intuitivní. Výstupní formáty jak projektů, tak knihoven jsou okem čitelné.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Projekt ST: myšky, páčky…

13 Říjen, 2020 - 11:40
Počítač máme připravený, nicméně nyní potřebujeme důležité periferie – myš a joystick. Bez těchto periférií není možné prakticky ST používat a hrát hry, takže jak se dostat k tomuto příslušenství?
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Zpracování tabulek uložených v CSV i TSV pomocí SQL příkazů nástrojem „q“

13 Říjen, 2020 - 00:00
[41 minut čtení] V dnešní části poněkud nepravidelně vycházejícího seriálu o užitečných utilitách pro příkazovou řádku si popíšeme nástroj nazvaný „q“. Ten slouží pro spouštění SQL dotazů nikoli nad databází, ale přímo nad soubory CSV a TSV. 1. Zpracování tabulek uložených v CSV i TSV pomocí SQL příkazů nástrojem „q“
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tipy k usnadnění vývoje aplikací pro iOS: výběr vhodných technologií

13 Říjen, 2020 - 00:00
[5 minut čtení] Přechod mezi projekty často nebývá jednoduchý. Zvykání si na nový code-style, projektovou strukturu nebo architekturu aplikace jako takovou. Když navíc zároveň pracujete na více projektech stejného charakteru, musíte se rychle zorientovat. Náš tým pracuje celkem na devíti mobilních aplikacích a několika knihovnách, které sdílíme i s dalšími týmy v Seznamu. Při takovém počtu projektů je důležité, aby jejich správa byla co nejjednotnější. To umožňuje jednak jednodušší úpravy společné pro všechny projekty, ale také významně usnadňuje vývojářům přechod mezi nimi. V tomto článku s vámi projdu základní technologie, které jsme se rozhodli využít a vysvětlím vám také, co nás k tomu vedlo.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: cenu za nejdivnější „chytré“ zařízení vyhrává…

12 Říjen, 2020 - 00:00
[4 minuty čtení] V dnešním díle Postřehů se podíváme na nepříjemnou zranitelnost opravdu neobvyklého smart zařízení, na zajímavou analýzu phishingového kitu, na zákaz plošného data retention nebo na nový instáč Petra Výtržného. Ve světě „chytrých” zařízení potkáte mnohem bizarnější věci než lednice, kartáčky na zuby a vysavače. Jednou z nich je i chytrý pás cudnosti pro muže. Výrobek čínské firmy Qiui určený jak pro předcházení nevěře, tak i pro neobvyklé hrátky, má jednu vlastnost, která z něj činí věru nebezpečnou hračku. Ovládá se pomocí chytré aplikace komunikující přes Bluetooth a nemá žádnou zálohu v podobě fyzického klíče, který by zařízení otevřel, pokud by došlo k selhání aplikace.
Kategorie: GNU/Linux & BSD