ROOT.cz
FAISS: knihovna pro rychlé a efektivní vyhledávání podobných vektorů
Ukážeme si základní vlastnosti knihovny FAISS, která je určena pro vyhledávání vektorů (s vysokými počty dimenzí) na základě jejich podobnosti. Tato knihovna se používá třeba při zpracování přirozeného jazyka.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Postřehy z bezpečnosti: další česká nemocnice zasažena kyberútokem
V dnešním díle Postřehů se podíváme na kybernetický útok na nemocnici v Nymburku, rizika spojená s QR kódy ve phishingových e-mailech nebo zákaz působení čínské společnosti Hikvision v Kanadě.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Google daroval protokol A2A, Ubuntu mění podporu RISC-V
Google daroval protokol A2A nadaci Linux Foundation. Ubuntu 25.10 zvyšuje požadavky na architekturu RISC-V. Debian vydal druhou testovací verzi instalačního programu pro připravované vydání „Trixie“.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
KDE vylepšuje HiDPI škálování, Intel Lunar Lake na Linuxu opět zrychlí
Týden v GNOME: Papers hotové, nový výchozí prohlížeč PDF, Coreboot 25.06 s podporou Xeon Emerald Rapids a vylepšeními pro Panther Lake, Windows 12 se zpozdí, Microsoft chystá další aktualizaci Windows 11.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Destructive Move v C++?
Tento příspěvek navazuje na diskuzi u předchozího článku. Ta se týkala o tom, zda má či nemá C++ destructive move, jaké výhody a problémy to přináší. Upozorňuji dopředu, že lze očekávat Rust vs C++ flamewar.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Jádro Linux 6.17 s obskurními novinkami: podpora Intel DG1 a naopak definitivní konec OpenMoko
Intel chystá PTC, „Throttling Control Interface“, AMD připravuje opravy výpočetního ovladače pro Polaris a Hawaii, podpora Apple x86 Touch Bar a Apple Magic Keyboard USB-C v jádru Linux 6.17.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Výpočty v systému pevné řádové čárky na platformě IBM PC
Počítače IBM PC sice mohly být vybaveny matematickým koprocesorem, ovšem v prvním desetiletí existence této platformy se v žádném případě nejednalo o standardní modul; mnohá PC jím vybavena nebyla.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Softwarová sklizeň (2. 7. 2025): procvičte si anglickou slovní zásobu
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si trochu zakvízujeme, vyzkoušíme simulátor starých kalkulaček, vylepšíme si slovní zásobu v angličtině a řekneme si o grafickém rozhraní pro ClamAV.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Llama Stack: framework pro tvorbu aplikací s generativní AI
Seznámíme se základy použití frameworku Llama Stack, který je určen pro tvorbu aplikací a nástrojů vybavených generativní AI. Do této oblasti spadají i známé velké jazykové modely jako ChatGPT, Gemini nebo Cursor.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Postřehy z bezpečnosti: podepsán nový zákon o kybernetické bezpečnosti
V tomto vydání seriálu se podíváme na útoky proti nezabezpečeným Exchange serverům, íránskou spear-phishingovou kampaň proti izraelským cílům nebo varování FBI před útoky na leteckou dopravu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Fedora diskutuje zrušení podpory i686, Ubuntu přidává varování o spotřebě
Fedora plánuje odstranit balíčky i686 a podporu Multilib. Ubuntu 24.04 LTS bude při úpravách funkcí správy napájení zobrazovat krátké upozornění týkající se spotřeby energie v souladu se směrnicí EU.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Francouzský Lyon přechází na Linux, ČR propaguje služby Microsoftu
KDE dostává inerciální scrollování pro touchpady či podporu obnovy sezení na Waylandu, GNOME bez novinek (protože je horko), operační systém Tails 6.17 přichází s novou verzí Tor Browseru.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
GNOME bude více záviset na systemd, většině uživatelů to ale vadit nebude
Adrian Vovk z Red Hatu se krátce rozepsal na téma zavádění silnějších závislostí v systemd, tedy v širším kontextu nadále rostoucí provázanosti systemd s GNOME. Jaký je stav a co máme očekávat?
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Něco o callback funkcích v C++
Díky potřebě portovat starší hru napsanou v C jsem měl možnost připomenout si některé techniky, které jsem v C používal a na které jsem zapomněl. Například callback funkce.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Zaučování juniorů trvá roky, ale stojí to za to, říká Maria Matějka z projektu BIRD
Maria je vedoucí týmu BIRD u CZ.NIC a v poslední době se hodně zabývá vedením lidí a rozšiřováním týmu. Proč je těžké sehnat schopné lidi na technickou podporu? V čem selhává české vysoké školství?
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Propojení Pythonu s nativními knihovnami s využitím balíčku ctypes: struktury a ukazatele
S modulem ctypes, který umožňuje z Pythonu volat nativní funkce, jež jsou typicky vytvořené v jazyku C, jsme se již setkali. Ovšem ještě si musíme vysvětlit, jak se do nativních funkcí předávají struktury.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Softwarová sklizeň (25. 6. 2025): promažte z disku dočasné soubory
Pravidelná sonda do světa software. Podíváme se na nástroj pro mazání dočasných souborů, budeme zálohovat git repozitáře a nakonec si namountujeme a zanalyzujeme diskové obrazy.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Textové režimy grafických karet SVGA na platformě IBM PC
Jednou z vlastností platformy IBM PC byl naprostý chaos vládnoucí grafickém subsystému. Existuje zde však stabilní prvek: textové režimy. Dnes si řekneme, jak se možnosti rozšířily s příchodem karet SVGA.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
50 000 Kč jen pro vás na školení v našich kurzech
Běží to již nějakou dobu a poběží to podle současných podmínek už jen do konce roku 2025. O čem je řeč? No přece o 50tisícové dotaci na vzdělání pro každého českého občana.
Kategorie: GNU/Linux & BSD
Postřehy z bezpečnosti: Írán se brání kyberútokům, zpomaluje síťový provoz
Podíváme se na phishingovou kampaň Silver Fox APT cílenou na Tchaj-wan, prozkoumáme kritickou RCE zranitelnost ve Veeam Backup & Replication a odhalíme, jak funkce ASP v Gmailu umožnila obejít vícefaktorové ověření.
Kategorie: GNU/Linux & BSD