Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 7 min 39 sek zpět

Karty míří na finanční úřady. Daně ale zatím nezaplatíte, stát nechce dávat procenta z obratu

16 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Už příští rok půjdou na finančních úřadech kartou zaplatit poplatky a dluhy. Samotné daně zatím nikoli. Dohadování státu s karetními společnostmi ale pokračuje. Od začátku roku 2019 půjde na finančních úřadech zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na samotné placení daně přes platební kartu se ale bude dál čekat. Stát se totiž stále nedohodl s bankami a karetními společnostmi na takovém modelu, který by poplatky neúčtoval jako určitou část z obratu.
Kategorie: IT News

Kdy se vám (ne)vyplatí přepojišťovat pojistnou smlouvu?

16 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] V některých situacích může být přepojišťování výhodou i pro vás. Jindy tím ale spíše trpíte. Jak poznat rozdíl a kdy se přepojištění smlouvy vyhnout? Jaké jsou důvody, proč přepojišťovat? Jaké jsou možnosti při potřebě změnit smlouvu? Přepojišťováním se často myslí především ukončení předchozí pojistky (výpověď z vaší strany typicky nejméně 6 týdnů před výročím smlouvy) a založení nové pojistky navazující na předchozí. Ta nová pojistka může být u jiné, ale i stejné pojišťovny. Z nové pojistky pojišťovna poradci zaplatí získatelskou provizi a pak ročně následnou provizi. U životního pojištění často během 5 let zaplatí provizi za celou dobu trvání smlouvy a pak následná provize je často jen symbolická. U neživotního pojištění je následná každý rok stejná, někdy i získatelská je stejná jako následná.
Kategorie: IT News

Fio banka 2019: platba přes Google Pay, okamžité platby i bezkontaktní výběry

15 Listopad, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Fio banka si pro klienty připravila řadu novinek. Některé spustí ještě letos, jako například bezkontaktní výběry z bankomatu. Na jiné si budete muset počkat do nového roku, jako například na Google Pay. V plánu jsou ale i další novinky. V sobotu 17. listopadu oslaví Fio banka 25 let od vzniku společnosti. Přesně 17. listopadu 1993 byla totiž do obchodního rejstříku zapsána společnost Fio holding. Nejen ku příležitosti oslav tak banka chystá spoustu novinek.
Kategorie: IT News

Kratší pracovní úvazek a minimální mzda. Jak se správně dopočítat?

15 Listopad, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Je jasné, že kratší pracovní doba znamená nižší výdělek. Musí ale kratší úvazek plnit také pravidla pro minimální mzdu? A jak se liší od zkrácené pracovní doby? Ještě jednou musíme připomenout, a opravdu to není žádné právnické slovíčkaření, ale dosti podstatná věc, že je rozdíl mezi tzv. kratší pracovní dobou, což je termín zákoníku práce pro kratší pracovní úvazky, a zkrácenou pracovní dobou. Vysvětlili jsme si to v souvislosti s pojednáním o kratších pracovních úvazcích v textu Chcete kratší pracovní dobu? Kdy vám zaměstnavatel musí vyhovět.
Kategorie: IT News

Kam uložit peníze? Na inflaci stačí jen tři termínované vklady, a to ještě ne vždy

14 Listopad, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Máte volné peníze a hledáte pro ně bezpečný přístav? Nabízejí se termínované vklady v záložnách a bankách. Projděte si přehled těch momentálně „nejvýkonnějších“. Nejvýhodnější úroky na termínovaných vkladech nabízí NEY spořitelní družstvo. Mezi bankami hledejte nejvyšší úrok v Creditas, Equa bank, Expobank, Waldviertler Sparkasse, také u Wüstenrotu a u vyšších vkladů v J&T Bance. Ze záložen se mezi nejvýnosnější termínované vklady dostala ještě Artesa.
Kategorie: IT News

Neodhlásila si trvalý pobyt v prodaném domě, zaplatí pokutu přes milion

14 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Smluvní pokuta 1000 Kč za každý den prodlení s neodhlášením trvalého pobytu byla nakonec shledána přiměřenou. Jak to vidíte vy? Seznamte se se soudním případem, který vám může být varováním. Dvě osoby uzavřely kupní smlouvu, na jejímž základě byl prodán rodinný domek a pozemky za kupní cenu 3 390 000 Kč. Dohodli si ve smlouvě sankci ve výši 1000 Kč denně pro případ, že se prodávající včetně všech příslušníků domácnosti nejpozději do 60 dnů od obdržení kupní ceny neodhlásí z trvalého pobytu v rodinném domě. (Zde nachází autor článku první aspekt problematičnosti smlouvy, potažmo i dále popisovaného rozhodnutí – verdiktu NS ČR, protože, a to z popisovaného rozhodnutí není zcela zřejmé, pokud dalšími příslušníky domácnosti nebyly nezletilé děti, tak kupující odpovídala i za porušení závazku třetí osobou.) A žalovaná se skutečně po zinkasování kupní ceny neodhlásila z trvalého pobytu, ani dům nevyklidila, a proto se žalobce domáhal jednou žalobou vyklizení a druhou zaplacení sankce.
Kategorie: IT News

Přivyděláváte si k důchodu? Pozor na odvody na sociálním a zdravotním pojištění

13 Listopad, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Přivýdělky v důchodu se mohou lišit podle toho, jestli jste odešli do předčasného, či řádného důchodu, případně jestli pobíráte tzv. předdůchod. Podívejte se, jaká pravidla v jednotlivých situacích platí. Odešli jste do řádného či předčasného starobního důchodu a nyní byste si rádi něco přivydělali. To samozřejmě můžete, ale výše možného přivýdělku, nebo typ smlouvy, který můžete uzavřít, se liší právě podle toho, do jakého typu starobního důchodu jste odešli. V dnešním článku si tak rozebereme, jaké jsou vaše možnosti v jednotlivých fázích a co musíte splnit či ohlásit a kam.
Kategorie: IT News

Jaké diety dostanete v roce 2019 za zahraniční pracovní výjezd?

13 Listopad, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Od 1. ledna 2019 dochází ke změnám v sazbách zahraničního stravného, které vyplácí zaměstnavatel, když vás vyšle pracovat mimo Českou republiku. Při cestách po Evropě si přilepšíte v Polsku a Nizozemsku. Zaměstnavatel je povinen kompenzovat zaměstnanci, kterého vyslal na pracovní cestu, zvýšené stravovací výdaje – vyplatit mu tzv. diety, tedy stravné. To platí i při cestách mimo území ČR.
Kategorie: IT News

Je bitcoin bezpečnější investice než státní dluhopis? Pětina Evropanů souhlasí

12 Listopad, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Výzkumníci se ptali 15 tisíc lidí, co si myslí o virtuálních měnách. I když to bylo těsně po splasknutí cenové bubliny, bitcoin si udržel důvěru z předchozích let. Třetina Evropanů věří v budoucnost virtuálních měn, především bitcoinu. Zhruba každý desátý pak nějakou kryptoměnu vlastní. V Česku jsme na tom velmi podobně, od průměru nejsme příliš vzdálení. Praktické použití virtuálních měn vidí běžní lidé nejčastěji v mezinárodních převodech. Vyplývá to z velkého průzkumu společnosti ING ve třinácti evropských zemí a v Austrálii a USA. Celkově se ho zúčastnilo téměř 15 tisíc lidí a z Česka odpovídala zhruba tisícovka respondentů.
Kategorie: IT News

První republika: Reformy ve prospěch zájmových skupin

12 Listopad, 2018 - 00:00
[9 minut čtení] O lesku prvorepublikového hospodářství a síly tehdejších československých korun vyrvaných ze spárů poválečné inflace toho bylo napsáno mnoho. Jenže není všechno zlato, co se třpytí, existují i vady na kráse. I když se o nich raději moc nepíše, my se o to v tomto článku pokusíme. Jaroslav Preiss, původně český ekonomický žurnalista, později kapitán československého průmyslu, spoluautor československého hospodářského zázraku, bývá v očích kritiků označován za žraloka od Prašné brány a představitele finančního kapitálu. Byl spolužákem Aloise Rašína, významného politika a proponenta výchozích hospodářských a měnových reforem formujícího se Československa. V době po vzniku Československa se z Jaroslava Preisse stal nejmocnější prvorepublikový finančník, možná i šedá eminence, ovlivňující hospodářskou a měnovou politiku nově vzniklého Československa ve prospěch finanční skupiny Živnostenské banky.
Kategorie: IT News

Novinky v říjnu: vyšší úrokové sazby, multibanking, ale i placení za benzín z auta mobilem

9 Listopad, 2018 - 00:00
[26 minut čtení] Hypotéky postupně zdražují. Čím dál více bank spouští multibanking. Pojišťovny vám už pojistí i třeba ojeté auto, abyste v případě totální škody měli peníze na nové. A za pohonné hmoty teď můžete platit i mobilem z auta. Podívejte se, co dalšího se stalo v říjnu. Direct pojišťovna spustila nové pojištění, v rámci kterého vám umožní si pojistit pořizovací cenu ojetého vozidla. Pokud vlastníte ojeté auto a dojde k totální škodě nebo k jeho odcizení, vyplatí vám pojišťovna peníze, abyste si mohli koupit auto ve stejné hodnotě.
Kategorie: IT News

Ve sporech do 10 000 Kč máte jen jeden pokus. Co když ale pošta ztratí vaši obranu?

9 Listopad, 2018 - 00:00
[8 minut čtení] Pro zákonodárce a soudce jsou částky do 10 000 Kč drobné, ale pro vás být nemusejí. Vedete-li o ně spor, buďte pečliví. Můžete přitom doplatit i na chybu někoho jiného – pošty nebo soudce. Pošta ztratila dlužníkův dopis k soudu. Soudce byl neústupně formalistický. Zachrání vás podací lístek? Už jsme si vysvětlili, co jsou to tzv. bagatelní pohledávky do 10 000 Kč. Rozhoduje o nich jenom soud prvního stupně a proti jeho rozhodnutí se nelze odvolat, byť by bylo nesprávné. Tedy i když soudce udělal chybu, jako se to stalo v případě, o kterém informovaly sdělovací prostředky, například zde. My se podíváme na další případ, kdy se občan dostal do nepříjemností pro chybu České pošty a následnou neústupnost soudce.
Kategorie: IT News

Kam uložit peníze? Spořicí účty mají od listopadu novou jedničku

8 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] I když spořicí účty na inflaci nestačí, stále je lepší získat od banky alespoň pár stokorun než nechat peníze ležet na běžném účtu, kde se neúročí vůbec. Najděte si pro vás nejvýhodnější nabídku z našeho přehledu. Hello bank od začátku listopadu zvýšila úrokovou sazbu u spořicího účtu z 0,6 na 1,5 procenta. Úrok platí na vklady do 300 tisíc korun. Výhodnější nabídku na spořicím účtu v Česku nyní nenajdete. Obdobně vysoko byl úrok na spořicím účtu bez podmínek naposledy na začátku roku 2016, kdy Sberbank lákala na úrok 1,43 procenta na vklady do 150 tisíc korun.
Kategorie: IT News

Jak to bude s penězi a dovolenou, když si dohodnete kratší pracovní úvazek?

8 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Jak se projeví váš kratší pracovní úvazek v nároku na dovolenou a jak v náhradě mzdy za dovolenou? A co když máte nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu? Nešidí vás na penězích za dovolenou? Kdy máte, nebo nemáte nárok na kratší pracovní dobu, pokud potřebujete z rodinných důvodů pracovat méně než ostatní zaměstnanci, kdy vám musí, jestliže o ni požádáte, zaměstnavatel vyhovět a kdy nemusí, jsme si podrobně již vysvětlili, a to v článku Chcete kratší pracovní dobu? Kdy vám zaměstnavatel musí vyhovět. A v pokračování Jaké jsou vaše nároky, když máte kratší pracovní úvazek? jsme si posvítili na vaše nároky v zaměstnání, když máte kratší pracovní dobu.
Kategorie: IT News

Česká koruna brzy oslaví 100 let. Co chystá ČNB na rok 2019?

7 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Rok 2019 bude rokem koruny. Oslavíme totiž 100leté výročí od jejího vzniku. Připomenout si ho můžete několika způsoby. Na výstavě, pamětní mincí, speciální oběžnou stokorunou a mnoha dalšími způsoby. ČNB toho chystá docela dost. Oslavy 100. výročí od vzniků samostatného Československa už vyvrcholily. Česká národní banka k nim vydala několik pamětních i oběžných mincí a u lidí se setkaly s velmi kladnou odezvou.
Kategorie: IT News

Střípky z historie mincí a mincoven. Newton vyšetřoval padělání

7 Listopad, 2018 - 00:00
[9 minut čtení] Mince je pro většinu z nás pouhý předmět, který nám překáží v peněžence, zatěžuje kapsy a „pípá“ při průchodu bezpečnostním rámem na letišti. Mince ale představuje nejenom určitou finanční hodnotu nebo umělecké dílo, ale také kus historie. A právě s několika střípky z dějin nejvýznamnějších mincí vás seznámíme. Mince je kousek kovu, opatřený údaji o svojí hodnotě, o názvu měny nebo o jejím vydavateli, ze kterých je jasně patrné, že se jedná o peníze.
Kategorie: IT News

Pojištění k hypotéce u soudu: Banka nemůže krýt pojišťovnu, která nechce platit

6 Listopad, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Klientka banky se stala invalidní. Byla proti tomu pojištěná, ale pojišťovna ze stejné finanční skupiny odmítla vyplatit pojistné plnění. Žena pojišťovnu zažalovala. Nejvyšší soud řekl, že na to nemá nárok, protože pojištění uzavřela banka. Ústavní soud to nyní změnil. Ústavní soud se postavil na stranu klientky Hypoteční banky, která žádá plnění z pojistné smlouvy uzavřené spolu s hypotékou. Nejvyšší soud se tak bude muset zabývat žalobou na ČSOB Pojišťovnu, která odmítla pojistné plnění v momentě, kdy se klientka stala invalidní, vyplatit.
Kategorie: IT News

Dohoda o pracovní činnosti bude od 1. 1. 2019 výhodnější, ale jak pro koho

6 Listopad, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Kdo si na dohodu o pracovní činnosti vydělá míň než 2500 Kč, nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění, jen daň. Od ledna 2019 se hranice pro povinnost platit pojištění zvyšuje na 3000 Kč, takže si můžete vydělat o pětistovku více čistého bez pojistné zátěže. Na druhou stranu nebudete mít nárok na nemocenské dávky. Dohoda o pracovní činnosti je jedním ze tří základních pracovněprávních vztahů, v němž lze legálně vykonávat závislou práci. Už několikrát jsme ji charakterizovali tak, že dohodu o pracovní činnosti je namístě zvolit, použít a mezi vámi a zaměstnavatelem uzavřít, když dohoda o provedení práce je málo (psali jsme o ní v článku Od kolika let můžete na letní brigádu a jaká pravidla platí pro nezletilé?) a pracovní poměr je moc.
Kategorie: IT News

Nemocenské dostanete i za první 3 dny nemoci. Ekonomové ale změnu kritizují

5 Listopad, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Minulý týden bylo schváleno zrušení karenční doby u dočasné pracovní neschopnosti. Od července 2019 byste mohli jako zaměstnanci dostat náhradu mzdy či platu i za první tři dny. Ekonomům a řadě dalších institucí je ale tento krok trnem v oku. Prý hrozí nárůst nemocnosti a „ulejvačů“, kteří si prodlouží víkend. Ve středu 31. října 2018 schválili poslanci novelu zákoníku práce, která změní vyplácení nemocenského. Novelou se totiž ruší 3denní karenční doba, po kterou zaměstnanci nedostávali žádnou náhradu mzdy. Pojďme se tedy podívat, jak to bude vypadat v praxi.
Kategorie: IT News

Jak správně uplatnit právo na záruku u spotřebního zboží a z vadného plnění?

5 Listopad, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Co vše jste oprávněni po prodejci požadovat, za jakých okolností jste oprávněni zakoupenou věc reklamovat a do kdy byste tak měli učinit? Rozebereme si problematiku práv z vadného plnění a ze záruky u tzv. spotřebitelů, tedy osob jednajících mimo rámec své podnikatelské činnosti. Pokud půjdete do obchodu a koupíte si nový oblek, který se vám po několika dnech rozpadne, nebo si zakoupíte do kuchyně nový mixér, jenž po druhém použití přestane správně fungovat, půjdete bezesporu za prodejcem zakoupeného zboží a budete po něm chtít, aby vám jej opravil nebo vyměnil. Víte ale přesně, co vše jste oprávněni v takovém případě po prodejci požadovat, za jakých okolností jste oprávněni zakoupenou věc reklamovat a do kdy byste tak měli učinit?
Kategorie: IT News