Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 10 min 16 sek zpět

Zálohy na energie jsou moc vysoké, stěžují si lidé. Jak si je můžete zkontrolovat?

7 hodin 40 min zpět
Na Energetickém regulačním úřadu se hromadí stížnosti na výše záloh za energie. Poradíme, jak si zálohy můžete sami zkontrolovat a přepočítat.
Kategorie: IT News

Nárok na dovolenou vzniká po 60 odpracovaných dnech. Za výkon práce se považuje také mateřská

7 hodin 40 min zpět
Vznik nároku na dovolenou ovlivňuje v České republice především počet odpracovaných dní a to, jak dlouho zaměstnanec pracuje pro daného zaměstnavatele. Minimální výměra dovolené je stanovena zákonem, avšak liší se ve chvíli, kdy zaměstnanec v práci působí celý kalendářní rok, nebo naopak pouze jeho část. Stanovený počet dní dovolené je rozdílný také v případě zkrácených úvazků.
Kategorie: IT News

Zvýší se důchody i příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče

29 Září, 2022 - 00:00
Vláda schválila několik nařízení, podle kterých dojde ke zvýšení příspěvků určených pro pěstouny a děti umístěné v náhradních rodinách, navýšení důchodů a minimálních záloh pro podnikatele.
Kategorie: IT News

Nechali jste v práci zdraví a musíte skončit. Kdy vám náleží roční odstupné?

29 Září, 2022 - 00:00
Vyhodili vás z práce těsně před tím, než vám lékař potvrdil nemoc z povolání? Zaměstnavatel vám pak nemusí platit 12měsíční odstupné. Můžete se bránit. Ukážeme jak.
Kategorie: IT News

Změna jména a příjmení je dnes možná i bez sňatku. Kde a za jakých podmínek se můžete přejmenovat?

28 Září, 2022 - 00:00
V České republice existuje mnoho bizarních jmen a příjmení. Z některých by jednomu dokonce zčervenaly tváře. Bohužel si žádný člověk při narození své jméno vybrat nemůže, a tak se buď musí smířit s tím, čím ho obdařili rodiče, nebo zažádat o jeho změnu. Pokud se vám vaše příjmení či křestní jméno nezamlouvá, nebo je dokonce vulgární, není dnes už problém nechat se přejmenovat. Jen musíte vědět, jak na to.
Kategorie: IT News

Peníze zemřelých, o kterých příbuzní nevědí, už nebudou ležet zapomenuté na účtech

27 Září, 2022 - 00:00
Banky svolily, že budou notářům na požádání vyhledávat účty zemřelých klientů. Bude to podobný systém, jaký používají při pátrání po penězích exekutoři.
Kategorie: IT News

Je nyní vhodné, nebo dokonce nutné zvyšovat poplatky advokátům?

27 Září, 2022 - 00:00
Česká advokátní komora iniciuje zvýšení cen právních služeb. Co na to Ministerstvo spravedlnosti? Kolik vlastně stojí advokát? Podle jakých pravidel se platí advokátům?
Kategorie: IT News

Naučila inflace Čechy chránit své úspory? Na spořicích účtech leží 220 miliard korun

26 Září, 2022 - 00:00
Většina Čechů se bojí, že jim inflace znehodnotí úspory. Naučila nás téměř rok trvající inflace chránit své peníze? Pouze čtvrtina lidí přehodnotila v uplynulém půlroce způsob jejich ochrany.
Kategorie: IT News

Plná moc k zastupování opravňuje druhou osobu jednat za vás na úřadu i u soudu. Jak má vypadat?

26 Září, 2022 - 00:00
V životě mohou nastat situace, kdy člověk nemá možnost dostavit se k důležité schůzce, ať už ze zdravotních, osobních, nebo třeba pracovních důvodů. Jenže co dělat, když některá setkání vyžadují přítomnost vaší osoby a nedají se odložit? V takovém případě vám nezbývá nic jiného než za sebe vyslat pověřenou osobu, která vás může v jednání nahradit na základě plné moci k zastupování.
Kategorie: IT News

Kdy konzervativní penzijní fondy porazí inflaci?

24 Září, 2022 - 00:00
Ke konci roku 2021 měli lidé v povinných konzervativních fondech uloženo 29 % z veškerých peněz spravovaných v rámci systému doplňkového penzijního spoření.
Kategorie: IT News

Výživné na děti dostalo jasnější pravidla. Spočítejte si, jak má být vysoké

23 Září, 2022 - 00:00
Od září 2022 začínají soudy vypočítávat výši výživného na děti podle nových pravidel. Podle našeho návodu si můžete spočítat, kolik budete na dítě přispívat, nebo naopak na jaké peníze máte nárok.
Kategorie: IT News

Akční nabídky, cashbacky a bonusy bank v září. Maximem jsou 4000 Kč

23 Září, 2022 - 00:00
Přehled aktuálních nabídek s bonusy a cashbacky od bank a spořitelen, které můžete využít během měsíce září. Nesledujeme úrokové sazby, ale finanční odměny – cashbacky.
Kategorie: IT News

Obrazem: Mobilní bankovnictví Raiffeisenbank se mění. Takto vypadá nové a ještě není konec

23 Září, 2022 - 00:00
Od poloviny září začala Raiffeisenbank aktualizovat aplikaci pro mobilní bankovnictví. Nejde o zásadní rebranding, ale spíše inovaci. Pár věcí se však změnilo. Stejnou aplikaci budou používat následně i klienti Equa bank.
Kategorie: IT News

Příspěvek na bydlení se opět zvýší. Zohlední zdražování energií

22 Září, 2022 - 00:00
Vláda odsouhlasila navýšení normativních nákladů u příspěvku na bydlení. V praxi to znamená, že dávku získá více žadatelů a dostanou i více peněz.
Kategorie: IT News

Úrazové renty za poškozené zdraví se opět zvyšují, letos už potřetí

22 Září, 2022 - 00:00
S ohledem na inflaci a nárůst cen se od 1. září 2022 zvýšily náhrady za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pro samotné poškozené zaměstnance a také náhrady pro případné pozůstalé, pokud jim zaměstnanec jako živitel zemřel.
Kategorie: IT News

Sociální a zdravotní pojištění 2023: O kolik si připlatíte na zálohách?

21 Září, 2022 - 00:00
Příští rok vzrostou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Podnikatelé si však příští rok nepřiplatí tolik jako z loňska na letošek.
Kategorie: IT News

Profesní průkaz musí vlastnit každý řidič z povolání. Nutností je splnění odborných zkoušek

21 Září, 2022 - 00:00
Láká vás kariéra profesionálního řidiče? Chtěli byste uplatnit své řidičské schopnosti v nákladní dopravě nebo jako šofér autobusu? Pak je dobré vědět, že pro výkon takové činnosti si budete muset zařídit profesní průkaz. Teprve na základě tohoto oprávnění je možné řídit motorová vozidla nad 3,5 tuny. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a kolik peněz vás to bude stát? To vše vám prozradí následující řádky.
Kategorie: IT News

Důchody 2023: Jaká bude valorizace a o kolik vzroste penze přímo vám?

20 Září, 2022 - 00:00
Valorizace v příštím roce opět zvýší důchody. Poradíme, jak spočítat, o kolik vzroste penze přímo vám.
Kategorie: IT News

Když se „hříchy“ sčítají: Můžete dostat okamžitou výpověď?

20 Září, 2022 - 00:00
Aby mohl přijít okamžitý vyhazov, musí zaměstnanec porušit pracovní kázeň maximálně, tedy zvlášť hrubým způsobem. Lze tak intenzivní porušení vykonstruovat i z více ne tak flagrantních prohřešků, které pak dohromady představují porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem?
Kategorie: IT News

Nižší předčasný důchod a konec státních příspěvků pro důchodce. I to může být řešení důchodové reformy

19 Září, 2022 - 00:00
Dramatický propad státního rozpočtu a žádné světlo na konci tunelu. K tomu blížící se nástup silných ročníků do důchodu. Národní rozpočtová rada doporučuje, jak zachránit české důchody.
Kategorie: IT News