Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 2 min 1 sek zpět

Začala platit nová pravidla pro home office. Co všechno je nyní jinak?

2 hodiny 1 min zpět
Práce na dálku neboli home office se dostala do zákoníku práce. Komu ji zaměstnavatelé mohou povolit a za jakých okolností vám budou na práci z domova i finančně přispívat?
Kategorie: IT News

ČSOB zvýší některé poplatky. Koho se změny dotknou?

2 hodiny 1 min zpět
Nový sazebník ČSOB některé klienty nepotěší. Banka se totiž, jako mnohé další, snaží klienty nasměrovat k tomu, aby s ní „bankovali“ online a ideálně spíš přes mobil.
Kategorie: IT News

Posíláte zásilku pod pseudonymem? Pokud se ji nepodaří doručit, už se vám možná nevrátí

2 Říjen, 2023 - 01:00
Chcete poslat zásilku pod pseudonymem? Obecně to jde, ale ne všechny doručovací společnosti s takovou možností počítají. Problém nastává v případě, že se zásilku nepodaří doručit a vrací se adresátovi. Pro vydání odesílateli se totiž jméno na zásilce a občanské jméno musí shodovat.
Kategorie: IT News

Revolut Pro mění podmínky. Zpřísňuje cashback a zakazuje některé transakce

1 Říjen, 2023 - 00:00
Přísnější sledování typů transakcí a nové výluky pro cashback. Speciální účet pro OSVČ od Revolutu má nové podmínky. Ty už platí, stávající klienti pak mají 2 měsíce na adaptaci.
Kategorie: IT News

Nová zelená úsporám znovu odstartovala. Přehled, odkud můžete čerpat dotace

29 Září, 2023 - 00:00
Od tohoto týdne máte mnohem více možností, kde požádat o dotaci na úpravy domu, které mají přispět ke snížení jeho energetické náročnosti. Přinášíme rozcestník, odkud se dají dotace čerpat.
Kategorie: IT News

Nenechte svůj majetek propadnout státu. Dobročinnou závěť od notáře můžete mít nyní skoro zadarmo

28 Září, 2023 - 00:00
Nemáte nikoho, kdo by po vás dědil, a začínáte myslet na věci příští? Nedovolte, aby váš majetek propadl státu, raději ho odkažte pro dobročinnost.
Kategorie: IT News

Práce na dohody s právy téměř jako na hlavní pracovní poměr. Na co budete mít nárok od 1. října?

27 Září, 2023 - 00:00
Co vás nově čeká, pokud pracujete na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti? V čem vám budou muset zaměstnavatelé vyjít vstříc a co po nich můžete požadovat?
Kategorie: IT News

Hlavně nenápadně. Podvodníci mají nový způsob, jak vysávat bankovní účty

26 Září, 2023 - 00:00
Kontrolujete si pravidelně transakce na svém bankovním účtu? V rámci péče o vlastní finance to určitě není od věci. Můžete tak zabránit zcela nenápadnému odlivu peněz do rukou podvodníků.
Kategorie: IT News

Vyúčtování špatně a pozdě. Jaká jsou pravidla pro vyúčtování služeb u nemovitosti v podnájmu?

26 Září, 2023 - 00:00
Platí „zákon o vyúčtování služeb“ jen pro nájemní a vlastnické bydlení, nebo i pro podnájem bytu? Jaké chyby udělal nájemce, a tak nemá na nedoplatek požadovaný po podnájemci nárok?
Kategorie: IT News

Vítězi v platech 2024 jsou učitelé. Jediní, komu bude stát valorizovat příjmy

25 Září, 2023 - 00:00
Učitelé budou od příštího roku jedinými státními zaměstnanci s garantovaným a pravidelně valorizovaným platem. Stát také bude každoročně valorizovat zdravotní pojištění za státní pojištěnce. Tyto dvě skupiny rozšíří řady příjemců, kteří měli nárok na pravidelnou valorizaci příjmů. Doposud to byli jen důchodci.
Kategorie: IT News

Paušální daň 2024: Podnikatelé s nízkými příjmy zaplatí o 15 tisíc více

22 Září, 2023 - 00:00
Podnikatelé v režimu paušální daně si příští rok připlatí. Nejhlouběji do kapsy budou muset sáhnout ti s nejnižšími příjmy, kteří jsou v prvním pásmu. Bude je to stát o více než 15 tisíc korun víc než letos.
Kategorie: IT News

Spočítejte si aktuální cenu svého domu. Pojišťovny začnou vycházet z nové kalkulačky

21 Září, 2023 - 00:00
Máte svůj dům pojištěný na skutečnou hodnotu? Přemýšlíte, jestli si máte pojistku navýšit, a tím pádem i platit více za pojištění? Právě kvůli takovým otazníkům vznikla nová kalkulačka, ze které budou pojišťovny vycházet a ve které si svůj dům prověříte za pár minut.
Kategorie: IT News

Kdo po neplatné výpovědi získá předčasný důchod, nemá nárok na odškodnění. Proč?

21 Září, 2023 - 00:00
Řádný starobní důchod není z pohledu odškodnění za neplatné propuštění na překážku. Proč je tomu u předčasné penze jinak?
Kategorie: IT News

Zbývá pár měsíců pro nalezení majitelů. Poté statisíce nemovitostí propadnou státu

20 Září, 2023 - 00:00
Stát hledá majitele pozemků a staveb, které nemají v katastru nemovitostí správně zapsané vlastníky. Jste mezi nimi? Přihlásit se o svůj majetek máte čas už jen do konce roku, poté propadne státu.
Kategorie: IT News

Vyplatí se v roce 2023 spěchat do penze, nebo je výhodnější počkat na příští rok?

19 Září, 2023 - 00:00
Jako každý rok i letos zodpovíme otázku, jestli se penzistům vyplatí jít do důchodu už letos, nebo si počkat až na výpočet platný pro rok 2024.
Kategorie: IT News

Pět let neplatil zálohy na služby. Ale pak chtěl pokuty za neprovedené vyúčtování

19 Září, 2023 - 00:00
Náleží pokuta za neprovedené vyúčtování záloh, i když se zálohy neplatí? Je možné jen sdělit celkovou částku za spotřebu? Co když uživatel bytu léta neví, co ho bydlení vlastně stojí?
Kategorie: IT News

Zdravotní a sociální pojištění 2024: O kolik se zvýší minimální zálohy pro OSVČ?

18 Září, 2023 - 00:00
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ se v příštím roce opět zvýší. Víme, o kolik to bude podle současných pravidel a jak moc vzrostou v důsledku platnosti konsolidačního balíčku.
Kategorie: IT News

Český Honza chodil ZA rozumem NA zkušenou. Pošleme pro rozum i naše vlády

18 Září, 2023 - 00:00
Velká písmena ZA a NA jsou v nadpisu záměrně. Je totiž velký rozdíl, když důchodci dostanou peníze ZA, nebo NA. A je jedno, kdo zrovna sedí ve vládě, problém stále trvá.
Kategorie: IT News

Platíte dětem kroužky? Podívejte se, na co vám přidá zdravotní pojišťovna

15 Září, 2023 - 00:00
Rozjezd školy v září znamená také rozjezd kroužků, škol v přírodě a dalšího placení. Podívejte se, na co vám přidá zdravotní pojišťovna.
Kategorie: IT News

Občanka v mobilu už nejspíše od Nového roku. Místo eDokladovky budou eDoklady

14 Září, 2023 - 00:00
Občanské průkazy, řidičské průkazy a další doklady, které slouží k vaší identifikaci, už nejspíš nebudete muset nosit v taštičce na doklady nebo v peněžence. Od ledna příštího roku vám postačí mít u sebe mobilní telefon. V něm bude vše, co potřebujete: nejen virtuální platební karty, ale i digitální průkazy totožnosti.
Kategorie: IT News