Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 4 min 16 sek zpět

Využijte při obchodování na burze inteligentní pokyny, mohou vám ušetřit peníze

5 hodin 34 min zpět
[7 minut čtení] Při obchodování se nezkušení investoři často nechají zviklat emocemi a rozhodují se pod jejich vlivem. Inteligentní pokyn ale můžete naprogramovat dopředu, aby v určité situaci jednal podle vašeho přání. Rozhodování pod tlakem se pak vyhnete. V minulé sérii článků jsme vás informovali o tom, jak obchodovat na zahraničních burzách a jaké zvláštnosti čekat na těch amerických, evropských, ale i asijských, viz článek Rady pro pokročilé: obchodujte na evropských burzách. Víme, co musíte znát.
Kategorie: IT News

Zvon z potopené lodi jako symbol pojišťovny. Zajímavosti ze světa bankéřů a peněz

5 hodin 34 min zpět
[4 minuty čtení] Svět peněz je plný skutečně podivuhodných skutečností. Přinášíme další důkazy. Chcete-li se trochu pobavit a současně také poučit, pokračujte ve čtení. Jak jistě víte, Itálie byla ve středověku ekonomicky nejrozvinutější součástí evropského kontinentu, a proto v ní působila řada obchodních bank. Některé z nich (a to nejenom ty nejmenší) se ovšem nedokázaly vyrovnat se silnými politickými vlivy a zkrachovaly. Tyto banky se totiž ocitaly pod velmi silným tlakem papeže a některých panovníků, jimž byly nuceny poskytovat poměrně vysoké půjčky, které zůstávaly dlouho nesplacené a odčerpávaly bankám jejich finanční rezervy.
Kategorie: IT News

Prodejci po telefonu neměli slitování ani s nemocným. Firma dostala rekordní pokutu

21 Srpen, 2018 - 00:00
[9 minut čtení] Dodavatel energií Stabil Energy dostal rekordní pokutu za agresivní prodejní praktiky. Firma uzavírala smlouvy po telefonu s lidmi, kteří to nechtěli nebo prodejcům ani nerozuměli. Prodejci energií v honbě za zákazníky někdy neznají slitování. Ukazuje to rekordní pokuta, kterou Energetický regulační úřad letos udělil dodavateli Stabil Energy. Ten musel zaplatit dva miliony korun za agresivní obchodní praktiky. Stejně vysokou pokutu platil už jen Centropol. Ten pokutu dostal v roce 2015 za nekalé obchodní praktiky.
Kategorie: IT News

Kdy a jak můžete prodat to, co jste vzali od neplatícího dlužníka do zástavy?

21 Srpen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Na co všechno musíte myslet, když vezmete nějakou věc do zástavy pro případ, že dlužník vám nezaplatí, co má? Víme, co musíte dodržet vy, když chcete zástavu následně prodat. Už jsme se podívali na úskalí zadržovacího práva, které můžete uplatnit k movitým věcem dlužníka, které máte u sebe a které zabavíte-zadržíte, když vám neplatí. (Zaplať, nebo ti to nevrátím. Má smysl dlužníkovi zabavit jeho věc?, Může vám pronajímatel „zabavit“ vaše věci na úhradu dlužného nájemného?)
Kategorie: IT News

Rady pro pokročilé: obchodujte na evropských burzách. Víme, co musíte znát

20 Srpen, 2018 - 00:00
[9 minut čtení] Obchodování na českém trhu s akciemi už může leckomu přijít nedostatečné. Titulů k nákupu je tu poměrně málo, a pokud chcete mít větší výběr, obchodování v zahraničí se nevyhnete. V minulé sérii článků jsme vás informovali o základech investování na kapitálových trzích:
Kategorie: IT News

130 tisíc za prasklou hadičku. Vlastník bytu škodu platit nemusí, zodpovědný je nájemce

20 Srpen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Prasklá hadička ke splachovači způsobila vysokou škodu, když voda z ní zatopila sousedy. Kdo ji zaplatí? Majitel bytu, nebo uživatel? Co je drobná údržba bytu a kdo ji hradí? V bytě praskla umělohmotná hadička vedoucí do splachovače WC. V důsledku toho došlo k intenzivnímu vytopení spodního bytu, kde voda poškodila celou řadu věcí. Uživateli bytu vznikla škoda odhadovaná na 129 575 Kč, které chtěl zaplatit po majiteli bytu nad ním. A vůbec to nebyla škoda celková. Žalován byl jenom rozdíl mezi skutečnou škodou a vyplaceným pojistným plněním.
Kategorie: IT News

Kdo dostane vyšší důchod? Poslanci rozhodnou, komu přidají tisícovku měsíčně

17 Srpen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Příští týden bude definitivně jasno, kdo dostane od příštího roku výrazně přidáno k důchodu. Poslanci o tom rozhodnou na mimořádné schůzi. Valorizace bude rekordní každopádně. Každý měsíc o tisícovku více za stáří ve výši 85 let, nebo za 25 let v důchodu? O tom budou rozhodovat ve středu 22. srpna na mimořádné schůzi poslanci. Budou volit mezi vládním návrhem na růst důchodů a úpravami, které na začátku července schválil senát. Jde o peníze navíc zhruba pro 140 tisíc důchodkyň.
Kategorie: IT News

ČSOB chystá novinky. Změní sazebník, spustí multibanking, upřesní obchodní podmínky

17 Srpen, 2018 - 00:00
[6 minut čtení] Od listopadu budete moci u ČSOB využívat otevřené bankovnictví. Kromě toho za některé služby ušetříte a za jiné si sáhnete hlouběji do kapsy. Podívejte se s námi, co banka chystá. Československá obchodní banka oznámila od listopadu 2018 velké změny. Dojde k inovaci obchodních podmínek a obměně sazebníku. Banka ale chystá i spuštění multibankingu. Změn je naplánováno opravdu hodně, tak si je pojďme představit.
Kategorie: IT News

Je vám český trh s akciemi malý? Zkuste ten americký

16 Srpen, 2018 - 00:00
[10 minut čtení] Po čase už může někomu připadat nabídka na českém trhu s cennými papíry nedostatečná. Poohlédnout se pak můžete například na slavnou Wall Street a nakupovat akcie na burze z domova. Není to tak těžké, jak se může zdát. V minulé sérii článků jsme vás informovali o základech investování na kapitálových trzích, jak jej na svém semináři prezentovala Fio banka:
Kategorie: IT News

Kde jsou ty peníze? Během manželství či partnerství vzájemné dluhy řešit nemusíte

16 Srpen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Dluh, u kterého není včas uplatněn nárok na splacení, se může promlčet a pak je jen velmi obtížně vymahatelný. Během manželství a jiné formy soužití ve společné domácnosti však není třeba pohledávku uplatňovat, a to ani pro případ možného budoucího rozvodu či rozchodu. Jistě jste už slyšeli o právním institutu promlčení. I vaše právo na to, aby vám byly vráceny peníze, které jste někomu půjčili, se může promlčet a dlužník pak nemusí svůj dluh splatit. Právo (nárok) promlčením nezaniká, avšak zásadně se oslabuje, neboť se snižuje pravděpodobnost úspěšného dovolání se jeho (soudní) ochrany, a tedy realizace (přiznání a vymožení) uplatňovaného nároku. Nárok z práva vyplývající se stává podmíněným.
Kategorie: IT News

Slevy v dopravě: Děti, studenti a důchodci budou už brzy jezdit výhodněji

15 Srpen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Od září musí dopravci poskytovat nové slevy. Dávat je budou i na těch nejvytíženějších trasách. Pro koho jsou? Jak slevu získáte? Projděte si detaily. Už o posledním prázdninovém víkendu budou moci senioři od 65 let a děti a studenti do 26 let využít nové slevy na vlaky či autobusy. Od 1. září začne platit státem nařízená sleva ve výši 75 procent ze základního jízdného.
Kategorie: IT News

Z bankovních obchodů se můžeme i poučit. Vybrali jsme ty nejzajímavější

15 Srpen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Ať už jsou bankovní obchody úspěšné, či nikoli, mohou nám přinést poučení a inspiraci do budoucna. Podívejte se s námi na zajímavé, ale i poučné obchody z minulosti. Bankovní obchody bývají někdy úspěšné, někdy neúspěšné – v každém případě si ovšem je nutné z nich vzít poučení. To je důvod, proč vás chci nyní seznámit s několika zajímavými a také poučnými bankovními obchody.
Kategorie: IT News

Chcete kratší pracovní dobu s tím, že budete efektivnější? Ne vždy se to osvědčilo

14 Srpen, 2018 - 00:00
[10 minut čtení] Kratší pracovní doba a zároveň větší efektivita práce jdou dohromady, ačkoli to může znít paradoxně. Na zavádění se ale musí chytře, jinak hrozí pravý opak. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) začala prosazovat zkrácení pracovního týdne ze současných 40 hodin na 37,5 hodiny týdně. Každý den byste tak pracovali o půl hodiny méně. Za stejné peníze samozřejmě.
Kategorie: IT News

Když vám už peníze nestačí: Jak dosáhnout zvýšení renty za mimopracovní úraz?

14 Srpen, 2018 - 00:00
[7 minut čtení] Mzdy i ceny rostou, ale renty pro zdravotně poškozené, kteří k újmě došli mimo pracovní poměr a nebyli pojištěni, už vláda nevalorizuje. Co s tím? Nezbývá než žalovat na doplacení rozdílu v příjmu. V důsledku vážnějšího úrazu, který zanechá trvalé následky na zdraví, se často poškozenému sníží jeho příjem, ať ze závislé práce v zaměstnání, či ze samostatné-výdělečné podnikatelské činnosti. Někdy ztratí poškozený schopnost pracovat zcela, pokud je uznán plně invalidním (ve 3. stupni). Ať již je poškozenému přiznán invalidní důchod v jakémkoliv stupni a jakékoliv výše, ten nikdy nedosáhne úrovně původního příjmu.
Kategorie: IT News

Jak získat bezplatně výpisy z úvěrových registrů? Tip z praxe

13 Srpen, 2018 - 00:00
[8 minut čtení] Nerad plýtvám penězi a moje oblíbená cena je zdarma. Zdarma, to je takové magické slovíčko, které mě doslova přinutí se o danou komoditu zajímat. Kdysi mi jeden kolega v jednom z předešlých zaměstnání téměř vyčetl, že zadarmo bych bral i žloutenku a já jsem si tohle heslo tak trochu vzal za vlastní. Jsem relativně nadprůměrným uživatelem různých bankovních produktů. Rád využívám různé akce, které se vztahují ke zřízení nebo využívání zejména úvěrových produktů, a tak jsem si vždy říkal, že bych si měl nechat udělat výpisy z úvěrových registrů. Existuje totiž nenulová pravděpodobnost, že ne všechny banky po sobe uklidí, pokud u nich daný produkt zrušíte, ale nějak se mi ne úplně chtělo za tuto službu platit. A protože bych počet finančních institucí, kde jsem nebo jsem v minulosti byl nějak angažován, nespočítal na prstech, a to ani v případě, kdybych si vzal na pomoc prsty na nohou, byl jsem zvědav, jestli někde nezůstal nějaký ten kostlivec ve skříni. A jak se později ukázalo, tak zůstal.
Kategorie: IT News

Povinné ručení pro cyklisty a chodce? Viníky nehod chrání iluze anonymity

13 Srpen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] I cyklista a chodec mohou způsobit škodu, jenže na rozdíl od auta nemají značku a dokud je nechytíte a s pomocí policie nezjistíte jejich identitu, můžete nárokovat škodu leda tak ve snu. A přitom stačí tak málo: být pojištěn. Jenže pro cyklisty i chodce je to dobrovolné. A kde nic není, ani smrt nebere. Hned na úvod musím zdůraznit, že je nesmysl legislativně přemýšlet o „povinném ručení“ pro cyklisty, tedy de iure i pro koloběžkáře a vůbec pro řidiče nemotorových vozidel. To by byla jen voda na mlýn pojišťoven a úředníků.
Kategorie: IT News

Co byste měli znát, než vyrazíte autem do zahraničí?

10 Srpen, 2018 - 00:00
[9 minut čtení] Jet do zahraničí vlastním autem je mnohdy pohodlnější. Každá země má ale jiná pravidla, ať už na povinnou výbavu, možnost telefonování za volantem nebo kouření v autě. Při nerespektování pak pokuty neminou ani cizince. Pokud se chystáte během léta do zahraničí, je potřeba si nastudovat informace o dopravních předpisech těch zemí, skrze které hodláte projíždět. Často se totiž liší povinná výbava, povinnosti řidiče, platí jiné zákazy a hrozí vyšší pokuty. Shrnuli jsme proto pro vás ty nejdůležitější informace.
Kategorie: IT News

Z poradny Měšce: může být poplatek za platbu kartou? Jaký dětský účet si vybrat?

10 Srpen, 2018 - 00:00
[3 minuty čtení] Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? Jak předčasně splatit překlenovací úvěr, když se spořitelna brání? Chci přijímat platební karty, ale nechci mít u sebe „cihlu“, mohu karty přijímat přes mobil? Jaký dětský účet si vybrat? Výběr otázek a odpovědí z redakční schránky. V článku Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? píšete, že od 13. ledna 2018 bude definitivně zakázáno účtovat si poplatek za platbu kartou. V kterém konkrétním § zákona 370/2017 je výše uvedený zákaz uveden?
Kategorie: IT News

Saifu České spořitelny. Mobilní platby podruhé a se zlatou rybkou

9 Srpen, 2018 - 00:00
[4 minuty čtení] Česká spořitelna oficiálně spustila platby mobilem, z mobilu se tak stane bezkontaktní karta. Nejde o premiéru, s mobilními platbami si spořka už hrála. Myšlenka dobrá, ale je to takové… nedodělané. Od středy 8. srpna 2018 Česká spořitelna oficiálně spustila mobilní aplikaci Saifu, se kterou se vaše debetka k účtu spořitelny promění v bezkontaktní kartu v mobilu. Aplikace je v době publikace článku jen pro Android. Pro aktivaci NFC plateb mobilem samozřejmě potřebujete mobil s Androidem a NFC. Pro iOS tato aplikace není k dispozici (z důvodu neexistence Apple Pay pro Českou republiku).
Kategorie: IT News

Vzájemně si byli nevěrní. Chytrá smlouva mu ale zachránila majetek

9 Srpen, 2018 - 00:00
[5 minut čtení] Po rozvodu nejspíš nebudete moci užívat majetek bývalého manžela, ale může se stát, že budete vracet i váš vlastní majetek, který vám daroval. Přemýšlejte, než něco podepíšete a než něco učiníte. Může se to stát i vám. Manžel chce od manželky vrátit darované nemovitosti, soudy mu nevyhověly, protože se prý k němu nechovala v rozporu s dobrými mravy, nevěrní totiž byli oba, ve vztahu si ubližovali navzájem. Jenže manžel si nad rámec zákona dohodl jako důvod k vrácení daru rozvod – a manželka se o něj postarala. To ji může stát velké jmění.
Kategorie: IT News