OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 8 min zpět

Pythagorás – život a esoterní nauka

29 Září, 2022 - 00:00
Zázračný muž boží a zakladatel velice vlivné a zvláštní školy. Víme o něm skoro jen z mnohem pozdějších legend. Školu tvořili esoterici a exoterici, alias matematici a posluchači. Překvapením je, že tou vědeckou částí byli esoterici! Současně šlo o první známý pokus o monopol na vědu, filosofii, náboženství, životosprávu i politiku, jedním vrzem a důkladně.
Kategorie: Věda a technika

Umělá inteligence zjednodušila 100 tisíc kvantových rovnic na pouhé 4

29 Září, 2022 - 00:00
Důkladně vycvičená umělá inteligence se vrhla na renormalizační grupu se 100 tisíci rovnicemi, která popisovala chování kvantového Hubbardova modelu a bezohledně ji ořezala na pouhé čtyři rovnice, aniž by musela obětovat přesnost výpočtů. Trénovaná inteligence by mohla zvládnout i renormalizační grupy v kosmologii nebo třeba v neurovědě.
Kategorie: Věda a technika

Diamant z hlubin podsvětí potvrzuje množství vody pod svrchním pláštěm

27 Září, 2022 - 00:00
V diamantovém dole v africké Botswaně našli diamant, jehož kazy s inkluzemi minerálů prozrazují vznik v oblasti diskontinuity mezi svrchním a spodním pláštěm, v hloubce kolem 660 kilometrů. Z minerálů lze rovněž vyčíst, že diskontinuita je zřejmě pořádně nasáklá vodou.
Kategorie: Věda a technika

Největší Evropan všech dob

27 Září, 2022 - 00:00
…aneb Karel IV. by se divil
Kategorie: Věda a technika

Androidka Erica se učí empaticky reagovat na lidský smích

27 Září, 2022 - 00:00
V budoucnu rozhovor s robotem bude mnohem „lidštější“. Japonští vědci vytvořili model pro rozeznání různých forem smíchu člověka a výběr vhodné odezvy komunikující umělé inteligence.
Kategorie: Věda a technika

Jednoduchý proces těží cenný hořčík z mořské vody

26 Září, 2022 - 00:00
Americké ministerstvo energetiky vyhlásilo hořčík za kriticky významný materiál. Standardní postupy „těžby“ hydroxidu hořečnatého z mořské vody, z něhož se následně hořčík získává, jsou ale poměrně nákladné, kvůli množství nečistot. Nová metoda zahrnuje proudění mořské vody společně s roztokem hydroxidu sodného a je výjimečně selektivní. Levnější hořčík je na dohled.
Kategorie: Věda a technika

Nabíjení aut doma v noci není správnou cestou

24 Září, 2022 - 00:00
V trendu omezit auta se spalovacími motory a nahradit je elektrickými, zašli nejdál v USA. Výzkumná studie ale ukazuje, že síť služeb na masovost není připravena, a že když je politické rozhodnutí v rozporu s realitou, i ekologie dostane na frak.
Kategorie: Věda a technika

Undefined dostali do vzduchu „tichý“ dron s iontovým pohonem, na 4,5 minuty

24 Září, 2022 - 00:00
Dron Silent Ventus není ani zdaleka „tichý“ a je kolem něj stále mnoho otazníků a nedůvěry. Není jasné, zda bude někdy prakticky použitelný. Ale zároveň jde o stroj s revolučním elektrickým pohonem, v němž se nic netočí, a který létá na iontovém větru. Prototyp zjevně dokáže létat v terénu a vyletí nad stromy. Už jen za to náleží Undefined Technologies respekt.
Kategorie: Věda a technika

První kontinenty Země se ponořily do hlubin, aby se pak zase objevily

22 Září, 2022 - 00:00
Simulace termální a chemické evoluce kratonů, zřejmě původních částí kontinentů, ukazují, že se první kontinentální bloky naší planety po nějakém čase zřejmě opět zanořily do zemského pláště. Tam probíhala jejich postupná přeměna, po které následovalo opětovné vynoření. Tímto způsobem mohly postupně vznikat kontinenty v dnešní podobě.
Kategorie: Věda a technika

Počal život ve slídě?

22 Září, 2022 - 00:00
Podle Bible i mladšího Koránu, byl život stvořen silou božího slova. Mytologie po celém světě, sahající do minulosti hlouběji, mají za nádobu života hlínu. Právě onu stvořitelé obdařovávali soběstačnou existencí. Podobně vznik života vidí i řada současných vědců, jen pro to volí termín „teorie živých jílů“. Článek v Biophysical Journal nyní uvádí další zajímavé důvody na podporu vzniku života v půdě. Staronovou hypotézu tak činí ještě přitažlivější.
Kategorie: Věda a technika

Nová titanová slitina je rekordmanem ve specifické pevnosti 3D tištěných kovů

21 Září, 2022 - 00:00
Relativně jednoduchý postup, který zahrnuje 3D tisk kovu a jeho následné zahřívání, vedl k přeměně běžné beta titanové slitiny na novou titanovou superslitinu se specifickou mikrostrukturou. Výsledný materiál má výjimečnou pevnost a zároveň je jeho výroba podstatně levnější, v porovnání s dalšími materiály podobných vlastností.
Kategorie: Věda a technika

Vyhladovělá čelist nejstarším známým dinosaurem

20 Září, 2022 - 00:00
…aneb Představuje se Gnathovorax cabrerai
Kategorie: Věda a technika

Když makrofágům přestane fungovat skartovačka

20 Září, 2022 - 00:00
aneb o nepříjemnosti, při níž je třeba hleny odstraňovat proplachováním plic v hluboké anestezii.
Kategorie: Věda a technika

Ještě ke Galileiho přístrojům (a ostatkům)

19 Září, 2022 - 00:00
Galileiho přístroje, knihy a instrumenty jím inspirované, k tomu jeho prostředníček (originál), neboť jsme v Itálii, totiž v Museo Galileo ve Florencii. Zvláště půjde o optiku jeho dalekohledů a o kuriozní Joviláb, byť ten Galilei nevyrobil, pouze navrhl; souvisí s prvním odhadem rychlosti světla už v 17. století.
Kategorie: Věda a technika

Americká armáda dostala s předstihem 300 kW bojový laser

19 Září, 2022 - 00:00
Lockheed Martin si pospíšili s vývojem laseru o výkonu 300 kW pro zbraňové systémy. Dodali ho armádním vývojářům Office of the Under Secretary of Defense for Research & Engineering OUSD (R&E), kde se stane součástí různých technologických demonstrátorů. Ještě letos čekají tento rekordně výkonný bojový laser laboratorní i terénní testy.
Kategorie: Věda a technika

Hladina lipoproteínu (a) - ďalší cieľ prevencie srdcovocievnych ochorení

19 Září, 2022 - 00:00
Vyšetrenie koncentrácie lipoproteínu(a) - Lp(a) v krvi spresní predpoveď individuálneho rizika aterosklerotických kardiovaskulárnych ochorení a jej vyšetrenie by sa malo stať súčasťou klinickej praxe. Čoskoro by malo byť možné liečbou znížiť hladinu tohto silno aterogénneho lipoproteínu.
Kategorie: Věda a technika

Mozek manipuluje tělem i podle délky dne

18 Září, 2022 - 00:00
Naše biologické hodiny se řídí nejen pravidelným střídáním světla a tmy, ale ovlivňují nás i sezónní rozdíly v intenzitě a délce slunečního záření. Jak je naše hlavní řídící jednotka vnímá a jak na ně reaguje?
Kategorie: Věda a technika

Plán pro geoinženýry: Zchlazení pólů aerosoly je proveditelné a levné

17 Září, 2022 - 00:00
Nikoliv penicilin, ale aspirin. Nikoliv vyléčení, ale zmírnění symptomů. Flotila 125 leteckých tankerů, schopných operovat ve velké výšce, by mohla vypouštět aerosoly nad polárními oblastmi, vždy během jejich jara a léta. Zajistilo by to ochlazení polárních oblastí, které to potřebují nejvíc, zhruba za 11 miliard dolarů ročně.
Kategorie: Věda a technika

Paraziti nejspíš tyranosaury nezabíjeli

16 Září, 2022 - 00:00
…aneb T. rex trichomonózou přece jen netrpěl
Kategorie: Věda a technika

„Opékač cihel“ slibuje rázně omezit emise uhlíku

15 Září, 2022 - 00:00
Technologie cihlové termální baterie startupu Rondo Energy je jako blitzkrieg v zelené energetice. Veškeré úsilí soustředí na rychlost, průmyslové měřítko a nízké náklady. Jejich motorem nejsou slogany, ale ekonomická výhodnost. První opékače cihel již úspěšně dodávají teplo průmyslovým procesům.
Kategorie: Věda a technika