OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 22 min 17 sek zpět

TAE Technologies slibují komerční fúzní elektrárnu do roku 2030

20 Duben, 2021 - 00:00
Vezměte urychlovač částic a nacpěte ho do fúzního reaktoru, kde bude žhavit plazma a také jej bude udržovat. Vznikne slibný fúzní reaktor Norman, který je předzvěstí příchodu fúzní energetiky, možná mnohem dřívějšího, než by se zdálo z poněkud depresivního sledování šnečího tempa klasického tokamaku ITER.
Kategorie: Věda a technika

Čtyři z deseti "Ts" žen mají HIV

19 Duben, 2021 - 00:00
O homosexuálech se ví, že je mezi nimi více HIV pozitivních, než tomu je u heterosexuálů. Jenže transsexuálové nejsou homosexuálové, a proto jsou údaje zveřejněné Americkým střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí, tak alarmující.
Kategorie: Věda a technika

Když hinduisté uctívali teropody

19 Duben, 2021 - 00:00
…aneb Zajímavá historie rodu Rajasaurus
Kategorie: Věda a technika

Společnost namátkové kontroly

18 Duben, 2021 - 00:00
Nehledejte v tom přímočarou aktualitu, nýbrž trochu zvláštní alternativu za obvyklé periodizace vývoje společnosti. Georges Bataille navrhnul, abychom místo o feudalismu, kapitalismu a lecčem dalším raději mluvili o panství nad životem a smrtí, společnosti pod uzavřením a společnosti namátkové kontroly.
Kategorie: Věda a technika

Zneklidňující vysvětlení Fermiho paradoxu: Žijeme v pochmurném Temném lese?

18 Duben, 2021 - 00:00
Okolní vesmír je jako temný hvozd. Tichý, ponurý, na první pohled mrtvý. Ve stínech se ale plíží lovci, hráči vesmírného LARPu, kteří to myslí smrtelně vážně. Největší hrozbou v temném lese jsou cizí lovci. Když se střetnou, tak je to vždy kdo s koho, na plno a bez skrupulí. Taková je hypotéza Temného lesa, která vysvětluje Fermiho paradox strachem a opatrností.
Kategorie: Věda a technika

Kariérní postup doprovází zmenšení mozku

17 Duben, 2021 - 00:00
V kontextu se samčím pohlavím je pojem „plastický“, spojován s jistým hendikepem. V případě samičího mozku tomu ale tak být nemusí, tvrdí vědci v nejnovějším čísle odborného časopisu Proceedings of the Royal Society.
Kategorie: Věda a technika

Úspěšné chiméry: Člověkopice rostly na Petrisce 20 dní

16 Duben, 2021 - 00:00
Některé věci se na lidech zkoumat nedají. Zároveň je ale vyzkoumat nutně potřebujeme, pro studium závažných chorob i pro vývoj nových léků. To je skvělá příležitost pro lidské chiméry, tedy embrya savců, do nichž jsou vpraveny lidské kmenové buňky. Nedávno vytvořené člověkopice jsou pokročilé chiméry, které uspěly v experimentech.
Kategorie: Věda a technika

Tyranosaurů byly miliardy

16 Duben, 2021 - 00:00
…aneb První pozdně křídové „sčítání lidu“
Kategorie: Věda a technika

Mobilní mikrovlnný systém Leonidas zlikviduje celé hejno dronů

15 Duben, 2021 - 00:00
Drony se stávají stále významnější silou na bojišti i v celém letovém prostoru. Vlastně celá hejna dronů, která budí hrůzu jako hejna kobylek. Bylo by skvělé mít zbraň, která vyřadí takové hejno se vším všudy. Systém Leonidas amerického startupu Epirus to zvládá velmi dobře, vhodně cílenými svazky záření. Téhle mikrovlnky byste se rozhodně měli bát!
Kategorie: Věda a technika

Vyřeší krizi s rozpínáním vesmíru zlatá temná siréna?

14 Duben, 2021 - 00:00
Vesmír se rozpíná a jeho rozpínání nejspíš zrychluje. Potíž je v tom, že různá měření Hubbleovy konstanty přinášejí různé výsledky. Uhasit tuhle krizi by mohla jediná zlatá temná siréna. Je to stejné jako v Pikniku u cesty. Budeme muset mít úžasné štěstí, dotknout se zlaté sirény a pak si přát perfektně změřenou Hubbleovu konstantu.
Kategorie: Věda a technika

Tritiová voda z Fukušimy I skončí v oceánu

14 Duben, 2021 - 00:00
Japonská vláda s konečnou platností rozhodla, že nahromaděnou tritiovou vodu bude postupně v průběhu řady let vypouštět do oceánu. Od havárie uplynulo již deset let a během ní se zaplňovalo stále více nádrží. Voda stále přibývá a kapacita nádrží by měla být vyčerpána na podzim roku 2022. I proto bylo nutno rozhodnout o řešení.
Kategorie: Věda a technika

Novinky okolo vakcinácie a liečby Covidu-19

13 Duben, 2021 - 00:00
Situácia okolo vakcinácie a liečby Covidu-19 sa stále mení. Ktoré lieky sa ukázali ako účinné, ako je to s vakcínami a čo čakať v súvislosti s novými mutáciami?
Kategorie: Věda a technika

Obří rádiové pulzy pulsarů jsou ještě extrémnější

12 Duben, 2021 - 00:00
Asi tak tucet známých pulsarů umí dělat obří rádiové pulsy, které jsou mnohonásobně silnější, než běžný cvrkot takového pulsaru. Mechanismus tohoto jevu stále není známý, ale díky detailním pozorováním Krabího pulsaru víme, jak zhruba silné tyto mohutné rádiové výkřiky jsou.
Kategorie: Věda a technika

Příliš dlouhý Seismosaurus

12 Duben, 2021 - 00:00
…aneb Jak přijít o titul rekordního dinosaura
Kategorie: Věda a technika

Mykénské plastiky

12 Duben, 2021 - 00:00
Nejstarší řecké plastiky: jedna socha, kvalitní řezby ze slonoviny, figury bohyň i lecčehos, většinou keramické, plus drobné „ptačí bohyně“. To vše z pozdní doby bronzové, nejen přímo z Mykén, ale z celého jižního Řecka, z časoprostorového rozsahu achájské kultury.
Kategorie: Věda a technika

Uměle vyrobené hexagonální diamanty jsou odolnější než jejich přírodní protějšky

11 Duben, 2021 - 00:00
Klasické diamanty krychlové soustavy jsou velmi pevné a odolné. Obrovské síly při dopadu meteoritů nebo při podobných událostech ale dovedou vytvořit hexagonální diamanty, které jsou ještě pevnější a odolnější, jak teď poprvé experimentálně prokázali materiáloví vědci, vybavení střelným prachem, plynem, grafitem, laserem a zvukovými vlnami.
Kategorie: Věda a technika

Fosilie z dob Pangey. A živá!

10 Duben, 2021 - 00:00
Jules Verne by měl jistě radost, jde totiž o mikroba, kterého vědci pojmenovali podle citátu z jeho novely Cesta do středu Země. Hlavní hrdina profesor Liddenbrock, v ní objevil nápis v latině: „Descende, audax viator, et terrestre centrum attinges“, což v překladu znamená: Sestup, smělý poutníče, a dosáhneš středu Země. Původně byla bakterie Descende objevena ve zlatém dole v Africe a píše se o ní, že se „živí“ radioaktivitou. Teď už víme, že se jí daří i v Americe a Asii. Evoluce se u ní poněkud zadrhla, neboť se od dob dělení superkontinentu Pangea (za 175 milionů let) prakticky nezměnila.
Kategorie: Věda a technika

Americký bojový dron Valkyrie v průlomovém testu vypustil další dron

10 Duben, 2021 - 00:00
Prototyp tryskového bojového dronu amerického letectva Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou další prvenství. Letěl výše než předtím, rychleji než předtím, poprvé otevřel pumovnici za letu a poprvé v historii se stalo, že letící dron vypustil další dron. Na obzoru se už rýsuje dronové letectvo.
Kategorie: Věda a technika

EOS Space Systems postavili pozemní laser pro sestřelování orbitálního odpadu

9 Duben, 2021 - 00:00
Oběžná dráha je plná smetí. Společnost EOS nabízí řešení, které funguje ze Země. Na observatoři Mount Stromlo v Canberře instalovali laserový systém, který dokáže zaměřit vesmírný odpad a pak ho zasáhnout laserovým paprskem, čímž ho bude možné odsunout z dráhy a zlikvidovat.
Kategorie: Věda a technika

Magnetka mionu míří k nové fyzice

8 Duben, 2021 - 00:00
Ve středu na speciálním semináři prezentoval své výsledky tým Muon g-2 experimentu, který změřil extrémně přesně magnetický dipólový moment mionu. Zároveň se podařilo zpřesnit teoretický výpočet hodnoty této veličiny pomocí Standardního modelu hmoty a interakcí. Ukazuje se rozdíl mezi experimentální a teoretickou hodnotou. Mohlo by tak jít o zásadní krok k poznání nové exotické fyziky.
Kategorie: Věda a technika