OSEL.cz
Restart: Civilní letoun poprvé po 21 letech prorazil zvukovou bariéru
Prototyp kosmoplánu Mk-II Aurora startupu Dawn Aerospace při testovacím letu nad Novým Zélandem během stoupání do výšky 25 150 metrů prolomil rychlost zvuku a dosáhl Mach 1,1. Civilní doprava se formálně vrací za zvukovou bariéru, i když ještě asi potrvá, než noví cestující překonají rychlost zvuku.
Kategorie: Věda a technika
Proč je pozemský život „levoruký“?
Experiment přinesl víc záhad než odpovědí.
Kategorie: Věda a technika
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Co když Velký třesk nebyl jeden? Podle radikální hypotézy, se po uplynutí pár pozemských měsíců po Velkém třesku odehrál ještě jeden, Temný Velký třesk. Kromě temné hmoty by se v něm zrodily i specifické gravitační vlny, které bychom s trochou štěstí mohli detekovat a konečně tím odkrýt temnou hmotu.
Kategorie: Věda a technika
Kvantoví elektrodynamici poprvé odhalili tvar fotonu
Interakce mezi zářením a hmotou bylo až doposud velmi obtížné modelovat. Dvojice fyziků University of Birmingham překonala nástrahy a sestavila model, který popisuje interakci záření a hmoty na kvantové úrovni. Pozoruhodným „vedlejším produktem“ modelu je možnost určit tvar jednotlivého fotonu, což si vědci nemohli nechat utéct.
Kategorie: Věda a technika
A déšť trval dva miliony let
…aneb Karnská pluviální epizoda a nadvláda dinosaurů
Kategorie: Věda a technika
Účel a smysl u nejstarších filosofů
Vládne světu jednotný účel? Nebo žádný celkový účel všeho není? Nebo jde spíše o klubko příběhů, které dokážeme rozumně vyprávět pouze po částech? Otázka po celkovém účelu světa patří k novinkám řecké klasické doby. A jaký smysl má život, zvláště pak lidský, to radši necháme na jindy.
Kategorie: Věda a technika
Aztécká píšťala smrti reálně děsí mozek posluchačů
Morbidní Aztékové neměli na práci nic lepšího, než vymyslet píšťaly se zvukem tak strašlivým, že z toho mnohým lidem tuhne krev v žilách. Magnetická rezonance potvrzuje, že poslech ehecachichtli je jako nechat si hacknout mozkovou kůru. Pokud máte kuráž, zkuste chvilku poslouchat. Byli jste varováni.
Kategorie: Věda a technika
Mňaukonauti v mikrogravitaci: Jak kočky přispěly k letům do vesmíru
Když lidé v padesátých letech vynalezli parabolické lety, dostali ďábelský nápad vzít na palubu kočky a škodolibě sledovat, jak si poradí se stavem beztíže. Kočky se s grácií přenesly přes ztrátu důstojnosti, která je tam čekala, improvizovaly a nakonec naučily lidi, jak se efektivně pohybovat v mikrogravitaci. Astronauté využívají kočičí triky dodnes.
Kategorie: Věda a technika
Fyzici vytvořili první plně mechanický a funkční qubit
Virtuální qubity nic moc nevydrží. Mají jepičí život. Zato mechanické qubity, to je jiná káva. Tým švýcarského ETH Zürich postavil funkční mechanický qubit, který pracuje s daty jako se stavy membrány nepatrného bubnu. Vývoj je na počátku, na obzoru se rýsují mechanické kvantové počítače.
Kategorie: Věda a technika
Astro Mechanica úspěšně vyvíjí revoluční turboelektrický adaptivní pohon
Turboelektrický adaptivní pohon startupu Astro Mechanica může fungovat ve třech různých režimech, které zajistí efektivní a úsporný provoz při 1. pojíždění po ranveji a letu podzvukovou rychlostí, 2. překročení hranice rychlosti zvuku a 3. vysokorychlostním letu až přes Mach 3.
Kategorie: Věda a technika
Jak působí magnetické pole na proudění v zemském jádru?
Jednoduchý a hravý experiment Little Earth simuluje procesy, které probíhají hluboko pod zemským povrchem a souvisejí s vytvářením zemského magnetického pole, pomocí rotující nádrže s kyselinou sírovou uvnitř silného magnetického pole. Fyzici pomocí skleněných kuliček a laserů sledovali proudění hmoty.
Kategorie: Věda a technika
Čína vyvinula mobilní a notně masivní mikrovlnný systém proti hejnům dronů
Veletrh China International Aviation & Aerospace Exhibition 2024 je přehlídkou rozmanitých vojenských technologií. Podstatná část z nich přitom souvisí s drony a s obranou proti nim. CSGC a Norinco překvapili masivním mikrovlnným bojovým systémem, instalovaným na nákladním vozidle 8x8 Shacman SX2400/2500.
Kategorie: Věda a technika
Jak převážet antihmotu? V CERNu postavili mobilní past BASE-STEP
Převoz antihmoty je možná ta největší noční můra logistiky, jakou si lze v dnešní době představit. Fyzici ale chtějí vozit antihmotu po celé Evropě. Vyvinuli si mobilní past na antihmotu BASE-STEP, se kterou v úvodním experimentu úspěšně převezli 70 volně poletujících protonů. Antihmota přijde na řadu příští rok.
Kategorie: Věda a technika
Ještěr Jižního kříže nejstarším známým dinosaurem
…aneb Představuje se Staurikosaurus
Kategorie: Věda a technika
Jak funguje paměť? Astrocyty v mozku jsou jako živá kartotéka
Fascinující objev při výzkumu na myších prozradil, že se astrocyty, bohatě větvené neuroglie, považované za čistě podpůrné buňky, aktivně podílejí na tvorbě paměti. Hrají zásadní roli při ukládání vzpomínek i při jejich vyvolávání. Vše nasvědčuje tomu, že astrocyty jsou aktivní součástí operačního biosystému našeho mozku.
Kategorie: Věda a technika
Mohou Ukrajinci vyvinout atomovou bombu?
V posledních týdnech se v médiích objevily zprávy o potenciálních jaderných záměrech Ukrajiny [1,2,3]. Ukrajina byla zavázána zbavit se všech Sovětských jaderných hlavic výměnou za územní integritu v rámci Budapešťského memoranda, to však zjevně dnes již neplatí. Krom Budapešťského memoranda je Ukrajina i signatářem smlouvy o nešíření jaderných zbraní [4]. Na druhou stranu signatářem této smlouvy byla i Severní Korea a ta jaderné zbraně dnes vlastní [5].
Kategorie: Věda a technika
Kvantové víry potvrzují supratekutost v suprapevné hmotě
Fyzici nadšeně zkoumají nedávno pozorované suprapevné látky (supersolids), které je možné vytvořit v ultrachladných dipolárních kvantových plynech. Teď v suprapevné látce pozorovali kvantové víry (quantum vortices), které vznikají jako součást reakce systému na rotaci. Něco takového bylo donedávna považováno za nesmírně obtížné.
Kategorie: Věda a technika
Polaris Spaceplanes konečně zvládli test lineárního pohonu aerospike
Demonstrační letoun MIRA II, který vzlétl z Peenemünde, zažehl za letu experimentální lineární pohon aerospike AS-1 LOX. Motor běžel 3 sekundy a stal se prvním motorem tohoto typu, který doopravdy poháněl letoun během letu. Po sérii testů by měl přijít na řadu o něco větší demonstrátor Nova a pak již kosmoplán Aurora, k němuž společnost Polaris směřuje.
Kategorie: Věda a technika
Živly jako kořeny a živly jako prvky
Cesta živlů od kořenů k prvkům začíná romanticky, přestože šlo o jeden z prvních pokusů o reduktivní výklad přírodního dění. Živly jakožto kořeny všeho u Empedokla, pak živly jakožto prvky u Aristotela. A taky kvintesence. Hippokratés se bez živlů ještě obešel (navzdory převažující populární verzi), zato alchymisté je často pěstují, až Boyle zavede pojem prvek v novodobém smyslu slova.
Kategorie: Věda a technika
Speciální relativita kapalin: V blízkosti rychlosti světla houstnou
Speciální teorie relativity přináší řadu zajímavých jevů, nad kterými zůstává rozum stát. Fyzik Alessio Zaccone nabízí relativistickou teorii viskozity a navrhuje, že ke klasické kontrakci délky a dilataci času můžeme přidat zhušťování kapalin. Má to zajímavé důsledky pro výzkum relativistického plazmatu v astrofyzice a fyzice vysokých energií.
Kategorie: Věda a technika