OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 4 min 38 sek zpět

Přísně utajovaný dron XQ-67A absolvoval první let

2 Březen, 2024 - 00:00
General Atomics Aeronautical Systems ve spolupráci s vývojáři amerického letectva Air Force Research Laboratory uskutečnili první let doposud utajovaného dronu GA-ASI XQ-67A. Dron je vyvíjený v rámci programu univerzální platformy pro drony LCAAPS a s ním souvisejícího programu OBBS, který spočívá v nasazování velkých počtů levných tryskových dronů.
Kategorie: Věda a technika

Čínští geologové ulovili seismického Dračího krále

1 Březen, 2024 - 00:00
Černá labuť přináší zkázu zcela nečekaně. Dračí král, rovněž devastující, naproti tomu může být do jisté míry předpovězen. V ekosystému katastrof komplexních systémů jsou dračí králové monstry, s nimiž lze bojovat. Čínský tým vystopoval dračího krále v podobě silného zemětřesení, které 1. ledna 2024 otřáslo japonským poloostrovem Noto.
Kategorie: Věda a technika

Oppenheimer – film a skutečnost

1 Březen, 2024 - 00:00
Film Oppenheimer režiséra Christophera Nolana má třináct nominací na Oscara. Jde o excelentní film popisující zlatou éru jaderné fyziky, zrození kvantové fyziky i vývoj jaderné bomby v době druhé světové války a její politické dopady. Je určitě zajímavé se podívat na srovnání zobrazení tohoto klíčového období historie lidské civilizace a reality.
Kategorie: Věda a technika

Jaderný spad z Hirošimy přispěl ke studiu vzniku Sluneční soustavy

29 Únor, 2024 - 00:00
Exploze o síle 15 kilotun v Hirošimě během pár prvních sekund vypařila a smíchala městský beton, kovy, sklo i půdu s pískem, vodou i vzduchem v okolí. Tak vzniklo hirošimské sklo. Shodou okolností je v řadě ohledů podobné prvním pevným látkám Sluneční soustavy, inkluzím CAI, které tehdy vznikly v akrečním disku kolem Slunce.
Kategorie: Věda a technika

3D tištěná struktura z titanu je superpevná

27 Únor, 2024 - 00:00
3D tisk se opět překonal. Nový metamateriál z titanové slitiny je o 50 procent pevnější než nejpevnější soudobá slitina o podobné hustotě v leteckých a kosmických technologiích WE54. Tento metamateriál v sobě spojuje výjimečnou pevnost a odolnost vůči korozi i vysokým teplotám s biokompatibilitou. Možnosti uplatnění mohou být nepřeberné.
Kategorie: Věda a technika

Chiméřina věž

27 Únor, 2024 - 00:00
Pod romantickým názvem se skrývá pevnůstka z helénistické doby, kolem roku 300 před n. l. Je to obranná nebo spíše signální věž, vysoká přes 15 metrů. Tahle je snad nejlépe zachovaná a najde se v odlehlých končinách na jihovýchodě Naxu.
Kategorie: Věda a technika

Když buňka víří

26 Únor, 2024 - 00:00
Člověk má ve zvyku třídit, organizovat a systematizovat i ten největší chaos. Snad to máme v sobě zakódováno, v každé buňce našeho těla. Nová studie tento bonmot potvrzuje a sofistikovaným způsobem popisuje.
Kategorie: Věda a technika

Vědci při honbě za kvantovou gravitací změřili gravitaci mikroskopického objektu

26 Únor, 2024 - 00:00
Stále nemáme představu, jak funguje gravitace v říši kvant. Mezinárodní výzkumný tým nedávno dosáhl pozoruhodného úspěchu a změřil gravitační sílu částice o hmotnosti 0,43 miligramu, která levitovala za teploty asi jedné setiny stupně nad absolutní nulou. Úspěch otevírá dveře dalším experimentům s ještě menším objekty
Kategorie: Věda a technika

Nový materiál s nanopóry pojme veliké množství kapalného vodíku

25 Únor, 2024 - 00:00
Jihokorejský tým syntetizoval materiál z borohydridu hořčíku, který obsahuje nanopóry, schopné uskladnit velké množství vodíku. Tento materiál pojme 144 gramů vodíku na litr, což je více než dvojnásobek oproti kapalnému vodíku. Nová technologie by se mohla prosadit především v automobilové a lodní dopravě nebo ve vodíkových bateriích.
Kategorie: Věda a technika

Porucha pozornosti ADHD může být ve skutečnosti adaptací na sběr potravy

23 Únor, 2024 - 00:00
V poslední době se ukazuje, že řada poruch, které považujeme za medicínský problém, je ve skutečnosti adaptací na něco podstatného, co přispělo k evolučnímu úspěchu našeho druhu v nějaké konkrétní situaci. V dnešní době už to může být poněkud kontraproduktivní, ale náš genom nepoužívá kalendář, takže co naplat. Porucha pozornosti může být přesně ten případ.
Kategorie: Věda a technika

V Alabamě jsou zmrazená embrya po právní stránce dětmi

23 Únor, 2024 - 00:00
Spadají tedy pod zákon o ochraně lidského života. Lékařům pomáhajícím ženám otěhotnět metodou asistované reprodukce to natolik komplikuje práci, že ji dočasně přerušili.
Kategorie: Věda a technika

Při zásahu bleskem je lepší být suchý, nebo promoklý?

23 Únor, 2024 - 00:00
V Durynsku, zhruba sto kilometrů od našich Hranic je Město Ilmenau. V něm sídlí Technická univerzita vybavená zařízením na výboje takové intenzity, že imitují blesky. Právě tam se parta Jense Haueisena z Institutu biomedicínského inženýrství a informatiky jala ověřit, co nám při bouřce může zachránit život.
Kategorie: Věda a technika

Nový soukromý modul dosedl na povrch Měsíce

23 Únor, 2024 - 00:00
Dnes došlo k dalšímu zlomu v návratu na Měsíc. Po startu soukromou raketou Falcon 9 firmy Space X a týdenním letu dorazil měsíční modul Odysseus firmy Intuitive Machines k Měsíci, a nakonec úspěšně přistál. Opět to bylo v blízkosti pólu, tentokrát ještě jižněji. Jde o návrat USA na Měsíc po dlouhých téměř 52 letech a také první soukromé přistání. Podívejme se tak na tuto událost i další novinky z povrchu našeho souputníka podrobněji.
Kategorie: Věda a technika

Nová metoda 3D ukládání dat na optický disk vtěsná milion filmů na jediný disk

22 Únor, 2024 - 00:00
Médium AIE-DDPR (Aggregation-induced emission dye-doped photoresist) je vysoce průhledný tenký film s fotosenzitivními molekulami, které absorbují fotonická data ve 3D v měřítku nanometrů. Čínský tým vytvořil experimentální optický disk se 100 vrstvami, který by pojal 1 petabit dat.
Kategorie: Věda a technika

Podivuhodná Radcliffova vlna v Mléčné dráze se vlní jako živá

22 Únor, 2024 - 00:00
Ve vzdálenosti zhruba 400 světelných let se vlní masivní plynová struktura Radcliffova vlna. Je to pořádná příšera o délce téměř 9 tisíc světelných let. Vypadá jako by tvořila páteř spirálního Ramene Orionu, v němž se nacházíme i my. Navzdory blízkosti obestírají Radcliffovu vlnu záhady. Proč se vlní a jak vlastně vznikla?
Kategorie: Věda a technika

Průlom ve svařování dramaticky urychluje stavbu modulárních reaktorů

22 Únor, 2024 - 00:00
Nová technologie svařování reaktorových nádob Local Electron-Beam Welding (LEBW) radikálně zkracuje proces svařování v potřebné kvalitě z déle než roku na méně než den. Využívá vysokoenergetické elektronové dělo, které pracuje v lokálním vakuu. Jde o průlom, který by mohl podstatně urychlit nástup modulárních reaktorů.
Kategorie: Věda a technika

Rekordy zařízení JET a dalších tokamaků – současný stav fúze

21 Únor, 2024 - 00:00
Ke konci roku 2023 ukončil svou úspěšnou výzkumnou práci největší evropský tokamak JET. Byl jedním z mála, který pracoval i s tritiem. Studoval tak nejen chování plazmatu, ale i fúzní reakce. Je držitelem řady fúzních rekordů. Zároveň však začala pracovat řada nových tokamaků, kterým se také daří rekordy realizovat. Zrekapitulujme si výsledky tokamaku JET a současný stav fúzních zařízení využívajících magnetické udržení.
Kategorie: Věda a technika

Podmořské rifty nabízejí ohromující množství geotermální energie

20 Únor, 2024 - 00:00
Geotermální energetika je slušně obnovitelná, prakticky nevyčerpatelná a netrpí neduhy Slunce a větru. Problém je v tom, že na většině míst planety je příliš hluboko pro ekonomickou těžbu. CGG navrhují dolovat geotermální energii v riftových zónách na dně oceánu, kde magma teče proudem a vytváří novou oceánskou kůru. Bude budoucnost geotermální?
Kategorie: Věda a technika

Nový hypotetický objekt nestar je jako cibule. Gravastar uvnitř gravastaru

20 Únor, 2024 - 00:00
Standardní černá díra by měla mít horizont událostí a uvnitř singularitu. Fyziky to ale stresuje a snaží se hledat alternativy, které by nebyly plné nekonečna. Daniel Jampolski a Luciano Rezzolla vytěžili z Einsteinových rovnic nestar, exotický objekt, který tvoří gravastary uvnitř gravastarů.
Kategorie: Věda a technika

Dinosauři slaví dvě století

19 Únor, 2024 - 00:00
…aneb Jak byl 20. února 1824 formálně popsán Megalosaurus
Kategorie: Věda a technika