OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 10 min 9 sek zpět

Kosmická loď s fúzním pohonem doletí za 2 roky k Titanu. Jen ho postavit.

1 hodina 10 min zpět
Fúze je stále v nedohlednu. Ale až ji budeme mít, tak by mohla pohánět kosmické lodě a sondy. Fúzní pohon by nám příjemně „zmenšil“ Sluneční soustavu a řada zajímavých světů by se rázem ocitla skoro na dosah ruky.
Kategorie: Věda a technika

Nový koronavirus - o odvaze myslet si

19 Říjen, 2020 - 00:00
Mnoho zemí, zejména v Evropě, zažívá zhroucení letního snu o návratu do normality. Na podzim bohužel nezbývá než vzít rozum do hrsti a přibalit trpělivost na delší cestu.
Kategorie: Věda a technika

Změnou hmotnosti buněk k vylepšení organoidů

19 Říjen, 2020 - 00:00
U slov pomačkat, stlačit, nebo zmáčknout, zvláště ve spojení s něčím tak titěrným jako jsou buňky a struktury uvnitř buněk, se nám intuitivně vybaví představa poškození, nebo omezení funkce. Nové poznatky ale svědčí o něčem zcela jiném.
Kategorie: Věda a technika

Máme první supravodič v pokojové teplotě. Jen potřebuje extrémní tlak

18 Říjen, 2020 - 00:00
Supravodiče jsou fajn, ale ke svému provozu potřebují nesmyslně nízké teploty. Nedávno vytvořený hydrid uhlíku a síry je supravodivý při teplotě kolem 14,6 °C. Má to ale háček. K jeho výrobě je nutné použít nesmyslně vysoké tlaky. Hon za pokojovou supravodivostí stále pokračuje.
Kategorie: Věda a technika

247 zeptosekund: Nejkratší naměřený časový úsek v historii

18 Říjen, 2020 - 00:00
Němečtí fyzici vzali molekulu vodíku a vypálili na ní rentgenový foton z laserového zdroje PETRA III v DESY. Z pozorované interference mezi fotonem a elektrony této molekuly důmyslně odvodili dobu, za kterou proletí foton od jednoho atomu ke druhému. Je z toho světový rekord ve změření nejkratšího času.
Kategorie: Věda a technika

Nově objevené želvušky s fluorescentním štítem vydrží tvrdé UV záření

17 Říjen, 2020 - 00:00
Doposud neznámé želvušky rodu Paramacrobiotus z indického Bengalúru se klidně opalují pod sterilizační UV lampou,aniž by je to vyvedlo z míry. Tajemství jejich úspěchu spočívá ve fluorescentním pigmentu, který přemění tvrdé UV záření na neškodné modré světlo.
Kategorie: Věda a technika

Kůrovcová kalamita prospívá včelám

16 Říjen, 2020 - 00:00
Alespoň těm ze Skalnatých hor, respektive hor Skalistých v USA a Kanadě. Přemnožení kůrovce by nemělo prospívat jen včelám v Rocky Mountains, ale i těm z naší kotliny.
Kategorie: Věda a technika

Fyzici poprvé úspěšně transportovali uskladněné světlo

15 Říjen, 2020 - 00:00
Představte si přepravní kontejner z ultrachladných atomů rubidia-87, v němž je uložené světlo nesoucí kvantovou informaci. Když postavíte optický pásový dopravník z laserových paprsků, tak tenhle kontejner se světlem můžete dopravit kam je třeba. Vypadá to jako sen studenta fyziky po brigádě na letišti, ale mohl by z toho být pokrok ve vývoji kvantových pamětí a kvantové komunikace.
Kategorie: Věda a technika

Intersex jako norma

14 Říjen, 2020 - 00:00
Jak se stane, že jedinci vybavení zároveň vaječníky i varlaty nejsou nepřirozenou anomálií, ale samozřejmým standardem?
Kategorie: Věda a technika

Nový výzkum: Na Zemi bychom měli vytvořit magnetická pole černých děr

13 Říjen, 2020 - 00:00
Na Zemi máme zatím zkušenosti s nepříliš silnými magnetickými poli. Zatím jsme zvládli něco málo přes 1 kilotesla. Neutronové hvězdy a černé díry ale obklopují enormní magnetická pole, jejichž síla se pohybuje v řádu milionů tesla. Zdá se, že bychom mohli vyrobit i taková extrémní magnetická pole, pomocí implozí mikrotrubiček po zásahu ultraintenzivním laserovým pulzem.
Kategorie: Věda a technika

Řecko v čase koronaviru, medikánu a dalších pohrom

13 Říjen, 2020 - 00:00
Nikdy jsem nečekal, že se mě bude někdo opravdu bát proto, že přijíždím z Česka. České doklady jako výrazný aposematický znak, to je novinka naší doby!
Kategorie: Věda a technika

Vydražení Stana prohrou pro vědu

12 Říjen, 2020 - 00:00
…aneb Smutné svědectví nejdražší fosilie všech dob
Kategorie: Věda a technika

Gravitační mikročočka prozradila potulnou zemi v Mléčné dráze

11 Říjen, 2020 - 00:00
Abychom našli exoplanetu velikosti Země, která se toulá vesmírem bez své hvězdy, musíme mít velké štěstí. Když ho máme, tak si všimneme nenápadné gravitační mikročočky, která takovou planetu zviditelní. V případě nově objevné potulné země OGLE-2016-BLG-1928 trvala mikročočka rekordně krátkých 41,5 minut.
Kategorie: Věda a technika

Letošní Nobelova cena za fyziku je za černé díry

11 Říjen, 2020 - 00:00
Část Nobelovy ceny v minulém roce byla spojena s kosmologií a studiem počátku našeho Vesmíru. Letošní oceněné téma se od ní příliš nevzdálilo a je spojeno i s Nobelovou cenou v roce 2017, která byla udělena za detekci gravitačních vln. Ta byla také přímým důkazem existence černých děr. A právě za objevy v oblasti studia černých děr je cena letošní.
Kategorie: Věda a technika

Jaká je nejvyšší možná rychlost zvuku?

10 Říjen, 2020 - 00:00
Světlo ve vakuu sviští rychlostí 300 tisíc kilometrů za sekundu. Zvukové vlny jsou podobné těm světelným, ale šíří se mnohem pomaleji. Podle nového výzkumu má i zvuk svojí maximální povolenou rychlost. Nejrychleji se přitom šíří v pevných materiálech, složených z nejmenších atomů.
Kategorie: Věda a technika

Vysvětlení k rouškám

10 Říjen, 2020 - 00:00
Pracuji léta ve farmaceutickém průmyslu a dovolte, abych se podělil o své zkušenosti s rouškami. Tam, kde je potřeba snížit riziko kontaminace, jsou roušky povinné. Umíte si představit chirurga, gynekologa, ortopeda a další medicínské specialisty, že by se u operačního stolu skláněli nad pacientem bez roušky? Takovému lékaři byste asi své tělo nesvěřili.
Kategorie: Věda a technika

U sladkostí s fruktózou nejde jen o hmotnost

10 Říjen, 2020 - 00:00
Ze závěrů výzkumu prezentovaného v nejnovějším čísle časopisu American Journal of Clinical Nutrition vyplývá, že i hubené kojící maminky dopřávající si ovocných cukrů, svým ratolestem snižují kognitivní schopnosti.
Kategorie: Věda a technika

35 let výzkumu koronavirových infekcí: S dlouhodobou imunitou nepočítejte

9 Říjen, 2020 - 00:00
Jistě by bylo skvělé, kdyby pandemický koronavirus prolezl naší populací, nenápadně nakazil mnoho lidí, kteří by získali imunitu, a zároveň bychom ochránili seniory a chronicky nemocné. Jenomže je to jenom sen. Bludička, která nás zavádí do bažiny rozvratu zdravotního systému a zbytečných úmrtí. Výzkum rýmových koronavirů ukazuje, že tyhle proklaté potvory mají sklon vyvolávat asymptomatické infekce, a co je ještě horší, nějak brání vzniku dlouhodobé imunity.
Kategorie: Věda a technika

Dinosaurus s přilbou

8 Říjen, 2020 - 00:00
…aneb Představuje se Corythosaurus
Kategorie: Věda a technika

Nobelova cena za chemii 2020

7 Říjen, 2020 - 00:00
Jenifer Doudna a Emmanuelle Charpentier dostaly prestižní vědecké ocenění za to, že v roce 2012 rozpoutaly genetickou revoluci.
Kategorie: Věda a technika